Firma innogy sníží cenu plynu o pět procent, zlevní i další

Největší dodavatel zemního plynu v Česku, společnost innogy, sníží všem zákazníkům od října jeho cenu o pět procent. Rodina, která zemním plynem vytápí dům a ohřívá vodu, ročně ušetří zhruba 1500 korun. Pro zákazníky, kteří využívají plyn v menším domě nebo větším bytě, to bude znamenat roční úsporu tisíc korun. V malém bytě mohou lidé ušetřit proti loňsku okolo 500 korun, uvedla firma ve své zprávě, na kterou upozornil v úterý deník Právo. Konkurenční společnost ČEZ uvedla, že u jejího základního produktu klesne cena o jedenáct procent.

„Ceny plynu snižujeme plošně pro všechny naše maloobchodní zákazníky. Lidem se základním produktem plyn Standard automaticky klesne cena od října o pět procent,“ řekl předseda představenstva innogy ČR Tomáš Varcop.

Změnu by měli pocítit i ti, kteří se společností v minulosti uzavřeli dlouhodobé smlouvy. „Také jim promítneme do vyúčtování pokles ceny. Zákazníkům s fixními produkty budeme do faktur vyplácet speciální prémie,“ dodal Varcop. Značka innogy je největším dodavatelem plynu v Česku, má asi 1,2 milionu odběratelů.

Firma uvedla, že speciální prémie bude vyplácet na základě takzvaného veřejného příslibu, který zveřejnila na svém webu. Pro získání speciální prémie nebudou lidé muset nic dělat, bude jim přiznána automaticky, oznámila.

„Výše prémie závisí na roční spotřebě plynu. Fungovat to bude tak, že zákazníkům v rámci vyúčtování pošleme dvanáctinu speciální prémie za každý započatý měsíc odběru v době trvání veřejného příslibu od letošního září až do konce srpna příštího roku,“ sdělil Varcop. „Aktuální slevou se dostáváme na úroveň cen roku 2017 a u vyšších spotřeb dokonce na rok 2013,“ dodal Varcop.

Od října sníží cenu i jiní

Ještě větší úsporu slibuje konkurenční ČEZ. „Ceny plynu snížíme plošně od prvního října, a to výrazně. Lidem se základním produktem Plyn na dobu neurčitou automaticky klesne cena od října o 11 procent. Konkrétně se ceny sníží o 120 korun za megawatthodinu,“ řekl ČTK mluvčí ČEZu Roman Gazdík.

ČEZ Prodej je podle něj na trhu mezi dodavateli plynu dvojkou, když má podle dat Operátora trhu s elektřinou asi 435 tisíc zákazníků.

 Snížit ceny plynu plánuje také společnost MND. „V nastávající topné sezoně 2020/2021 plánujeme plošné snížení cen plynu ve výši zhruba šest procent,“ uvedl ředitel marketingu společnosti Jan Sýkora. Mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek uvedl, že firma na rozdíl od většiny konkurence v uplynulých letech ceny plynu nezvyšovala. „Aktuálně také připravujeme a dále postupně budeme zákazníkům nabízet nové cenové produkty, které reagují na aktuální vývoj trhu a s jejichž využitím zákazníci ušetří,“ sdělil.

S pohybem cen plynu zatím vyčkává E.ON. „Stále ještě nemáme nakoupený do našeho portfolia celkový objem plynu na příští rok. Situaci na trhu analyzujeme a podle výsledků se budeme rozhodovat o případné změně ceny,“ řekla mluvčí společnosti Martina Slavíková.

Mluvčí Bohemia Energy Hana Novotná doplnila, že většina dodavatelů uplatňuje po zkušenostech pro zákazníky ze segmentu domácností a maloodběru konzervativní nákupní strategii, kdy většinu energií nakupuje na velkoobchodních trzích postupně a dopředu.

„Tudíž pokud by stávající trend nízkých cen na burzách pokračoval, dá se předpokládat, že v koncových cenách spotřebitelů se to projeví v řádu několika měsíců. Kdy, zatím nedokážeme říct. Záleží také na kurzu koruny a samozřejmě i konkurenci a vývoji ekonomické situace,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
15:04Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 14 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
včera v 20:25

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
včera v 20:24

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
včeraAktualizovánovčera v 17:27

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026
Načítání...