Energie zdražuje. Vyšší náklady už někteří podnikatelé promítají do svých cen

5 minut
Události: Energie budou dále zdražovat
Zdroj: ČT24

Domácnosti i firmy by se měly připravit na další zdražení energií. Velcí hráči na trhu s elektřinou postupně oznamují zvýšení cen. Faktury za elektřinu a plyn se tak příští rok zvednou i o 30 procent. Na zvyšování nákladů už reagují někteří podnikatelé a zdražují své zboží i služby. Lidé si tak připlatí třeba za potraviny, ale také za sportovní vyžití. Podle analytiků ceny energií v nejbližší době neklesnou.

Svahy na Klínovci začali vlekaři zasněžovat začátkem týdne. Už teď je jasné, že za bílou pokrývku dají víc než loni. Začít ale musí bez ohledu na náklady. „I přes zdražení energií a přes nejistou covidovou situaci jsme zahájili první etapu zasněžování. Pokud nevysněžíme páteřní sjezdovky v první etapě, tak nemůžeme rozjet areál,“ přiblížila mluvčí skiareálu Hana Hoffmannová.

Rovnice je jednoduchá – dražší energie pro skiareály budou znamenat i dražší permanentky pro lyžaře. „Už je na čase nejen kvůli energiím, ale i vzhledem k situaci, která nastala minulý rok, kdy jsme byli v zimě bez příjmů. Nebude to nějak drastické zdražení, bude to asi deset procent,“ popsal jednatel společnosti NOVAKO-SKI Petr Novák.

Elektřinu a vodu potřebují k podnikání i v plzeňském Bazénu Slovany. „Pro nás to znamená nepříjemnou situaci, protože nám vzrostou náklady na tyto komodity. Proto jsme požádali město Plzeň, aby nám o zdražení navýšili částku na energie v našem rozpočtu,“ popsal ředitel bazénu Tomáš Kotora. Když peníze nedostanou, zvýšené náklady zřejmě přenesou na zákazníky a zdraží vstupné.

Podobná situace je i v píseckém masokombinátu, kde ročně vyrobí 40 tisíc tun masných výrobků. Od příštího roku zvednou ceny o desetinu. A to zatím započítali jen vyšší náklady na zaměstnance, energie a obalový materiál.

„Pokud se hne základní surovina, tak budeme muset zdražovat víc, ale předpokládám, že to zdražení nebude v příštím roce poslední. Až všichni dodavatelé promítnou zvýšení cen energií a dalších věcí, tak nepochybně dojde k dalšímu navýšení,“ přiblížil předseda představenstva Maso Uzeniny Písek Čestmír Mejzlík. Kdy to bude, odhadovat nechtějí.

Snížení cen odhadují analytici na polovinu příštího roku

Podle analytiků k poklesu cen energií jen tak nedojde. „Bohužel optimistické zprávy se odkládají. Ceny energií na velkoobchodním trhu začaly opět růst, přestože výhled v dlouhodobém horizontu je nadále příznivý. Snížení cen se odběratelé dočkají. Nicméně že by to nastalo počátkem příštího roku, prakticky vylučuji,“ uvedl energetický analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Nejdřív by se to podle analytiků mohlo stát zhruba v půlce příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Skvělá příležitost a maraton schůzek, hodnotí dva dny v Davosu Babiš

Premiér Andrej Babiš (ANO) na síti X oznámil, že se na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu setkal se šesti prezidenty, pěti premiéry včetně německého kancléře Friedricha Merze, se šéfem NATO Markem Ruttem, s běloruskou opoziční lídryní Svjatlanou Cichanouskou i se špičkami byznysu. Dva dny na ekonomickém fóru podle něj byly „skvělou příležitostí“ sejít se s lídry z celého světa a podpořit export a investice tuzemských firem i do zemí mimo Evropu a vzájemný turistický ruch.
před 2 hhodinami

Europarlament podpořil půjčku Ukrajině, dohodu s Mercosurem poslal k soudu

Evropský parlament (EP) schválil první návrh nutný pro spuštění půjčky Ukrajině za devadesát miliard eur (2,2 bilionu korun). Peníze bude moci Ukrajina použít na financování svých potřeb v letošním a příštím roce. Poskytnutí půjčky dojednali unijní lídři na prosincovém summitu EU v Bruselu. Europoslanci také chtějí, aby obchodní dohodu s uskupením Mercosur přezkoumal Soudní dvůr EU. Evropští zákonodárci rovněž pozastavili projednávání návrhů k loňské obchodní dohodě s USA.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Reportéři ČT: Stát se pře kvůli lomu ČSA s Tykačovou firmou o stovky milionů

Už několik měsíců trvá spor státu s těžařskou firmou Severní energetická Pavla Tykače. Jde v něm o stovky milionů korun za rekultivace lomu ČSA na Mostecku. Region se po desetiletích těžby postupně vrací k přírodě. Zdejší obce tedy netrpělivě vyčkávají, zda a kolik peněz nakonec dostanou na svůj další rozvoj jako bolestné za roky, kdy byly těžbou zasaženy. Ve sporu jde mimo jiné i o ceny pozemků v místě lomu, za jejichž převedení na stát chce Severní energetická 150 milionů korun. Stát má teď k dispozici vyjádření znalce, podle kterého naopak tyto pozemky mají cenu pouhých pěti milionů korun. Pro Reportéry ČT natáčela Jana Neumannová.
před 17 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
20. 1. 2026

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
20. 1. 2026

Analytici se ohlížejí za rokem Trumpa v úřadu

Americký prezident Donald Trump se přesně před rokem vrátil do Bílého domu. Sliboval ekonomický růst, tvrdou protiimigrační politiku, cla, zeštíhlení federální vlády nebo rychlý konec ruské invaze na Ukrajinu. Za prvním rokem druhého Trumpova mandátu se postupně ohlížejí analytici a redaktoři ČT.
20. 1. 2026Aktualizováno20. 1. 2026

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled ekonomiky

Ministerstvo financí zlepšilo letošní výhled české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle zveřejněné predikce vzroste o 2,4 procenta, v listopadu ministerstvo čekalo růst 2,2 procenta. Průměrná inflace za letošní rok by měla dosáhnout 2,1 procenta, proti předchozí predikci je odhad nižší o 0,2 procentního bodu.
19. 1. 2026Aktualizováno19. 1. 2026

Služby trápí nedostatek pracovníků, shodli se hosté Událostí, komentářů z ekonomiky

Zdražování služeb v Česku zůstává nad průměrem celkové inflace a podobný vývoj experti očekávají i v letošním roce. O inflaci ve službách, jejím dopadu na podnikání a budoucím vývoji v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali hlavní ekonom České bankovní asociace Jaromír Šindel, viceprezident Svazu prodejců a opravářů motorových vozů Jiří Tůma a majitel kadeřnictví a člen Asociace kosmetických a kadeřnických oborů Tomáš Arsov. Debatou provázela Vanda Kofroňová.
19. 1. 2026
Načítání...