Daňový balíček přináší živnostníkům dobrou a špatnou zprávu. Vrací slevy a zužuje paušály

4 minuty
Události ČT: Daňový balíček a živnostníci
Zdroj: ČT24

Devadesát tisíc živnostníků s výdajovými paušály, kteří mají děti, bude platit už letos nižší daně. Naopak zhruba 20 tisícům drobných podnikatelů s obratem nad milion korun odvody vzrostou. Ale až od příštího roku. Vyplývá to z daňového balíčku, který nedávno schválili poslanci.

Zákon vrací živnostníkům s paušály (místo toho, aby dokládali jednotlivé výdaje během roku, uplatňují je paušální částkou, kterou zákon stanoví procentem, a to podle jednotlivých druhů podnikání) možnost uplatnit daňové zvýhodnění na děti nebo slevu na druhého z manželů. 

Dosud na tyto slevy nárok neměli. „Ta situace byla podle našeho názoru protiústavní,“ uvedl vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. 

Daňový balíček
Zdroj: ČT24

Například malíři pokojů Vladimíru Schejbalovi, který sám vychovává tři děti, klesnou díky navrácení daňových slev na jeho potomky daně o 57 tisíc korun ročně. Peníze využije právě pro své děti.  

Tato změna platí zpětně s účinností od 1. ledna letošního roku. 

A teď špatná zpráva

Nepříznivou zprávou pro živnostníky je naopak to, že výdajové paušály se nově - s platností od příštího roku - budou moci využít jen u příjmů do jednoho milionu korun, zatímco nyní je to do dvou milionů korun. Procentní sazby paušálů se nemění.

To se živnostenským organizacím nelíbí.  „Jedná se o nemalou skupinu podnikatelů, která to měla za prvé jako snížení administrativy a za další, a to je pravda, jako určitou daňovou úlevu,“ uvedl šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. 

Nepříjemnost to bude znamenat například pro Romana Kneifela, který vlastní kamnářskou firmu. Ročně utrží jeden a půl milionu korun. Od příštího roku ale bude platit vyšší daně. Paušály, které mu je snižují, totiž bude moci využít jen u tržeb do milionu ročně. Všechno nad milion bude muset nově zdanit zvlášť.

Kneifel se domnívá, že to bude zátěž a „stejně to zaplatí koncový klient, ať si chce, nebo ne. Prodraží se to na všech produktech“. 

Kdo je ještě malým podnikatelem?

Vládní koalice, která zákon ve sněmovně nedávno prosadila, argumentuje, že paušály mají zjednodušovat podnikání jen drobným živnostníkům.

„Samozřejmě paušál byl určen pro to, aby ti nejmenší nemuseli dělat účetnictví. Milion korun je dobrý strop na to, abychom definovali, že je to malé podnikání,“ argumentuje ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Přidává se i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. „Je logické, že nejvíce to pomáhá malým podnikatelům, kteří nemají prostředky, kteří si nemohou najmout trvalou účetní“.

Zatímco opoziční komunisté zákon podpořili, pravicová opozice byla proti. Nelíbí se jí právě snížení ročního obratu pro využití paušálů ze dvou milionů na milion. Proto jsme celý ten zákon nepodpořili, byť třeba slevy na děti podporujeme, uvedla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček pak argumentuje tím, že půjde o velkou skupinu lidí, kteří nově budou muset vést účetnictví a nebudou moci využívat výdajový paušál.

Daňový balíček
Zdroj: ČT24

Vládní daňový balíček upravující zdanění živnostníků s výdajovými paušály teď posoudí prezident Miloš Zeman. Ten už Sobotkovu kabinetu vzkázal, že zákon podepíše.

Stane-li se tak, zůstane podle výpočtu ministerstva financí celkově živnostníkům v peněženkách navíc jeden a půl miliardy korun ročně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy obtížně hledají pracovníky pro zimní sezonu

Už 143 zaměstnavatelů ohlásilo letos do října hromadné propouštění. O práci tímto způsobem přijde více než jedenáct tisíc lidí, o dva tisíce méně než loni. Firmám se ale i tak obtížně shánějí pracovníci pro zimní sezonu. Personalisté uvádějí, že za to může větší nabídka sezonních prací a malá ochota Čechů dojíždět za prací. Pracovní trh přesto prochází změnou, podle generální ředitelky ManpowerGroup a prezidentky Asociace personalistů ČR Jaroslavy Rezlerové klesá počet pracovníků v průmyslu a naopak roste ve službách. Tento trend podle ní potrvá dalších deset až patnáct let. Prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček (ODS) uvádí, že kvalifikovaní zaměstnanci na trhu nejsou. Firmám tak podle něj nezbývá než svým zaměstnancům zvýšit mzdy. Průzkum komory zjistil, že se k tomuto kroku chystá v příštím roce většina firem.
před 2 hhodinami

Meta vyhrála soudní spor o převzetí služeb Instagram a WhatsApp

Společnost Meta Platforms vyhrála ostře sledovaný spor o akvizici sítě pro sdílení fotografií Instagram a komunikační aplikace WhatsApp. Podle amerického soudu firma jejich převzetím neporušila antimonopolní zákon, protože si tak nemonopolizovala trh sociálních sítí. Informuje o tom agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Potíže služby Cloudflare zasáhly síť X nebo chatbota ChatGPT

Internetovou infrastrukturní službu Cloudflare v úterý odpoledne postihl výpadek. V jeho důsledku hlásili problémy uživatelé řady webů, například sociální sítě X.com, velkého jazykového modelu ChatGPT od společnosti OpenAI nebo služby Downdetector, která slouží právě pro sledování výpadků.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Německá vláda čelí krizi kvůli důchodovému balíčku

Německá vláda čelí krizi kvůli plánovanému důchodovému balíčku. Postavili se proti němu mladí poslanci konzervativní unie CDU/CSU, kteří hrozí, že návrh ve Spolkovém sněmu nepodpoří. Vláda kancléře Friedricha Merze, kterou kromě CDU/CSU tvoří ještě sociální demokraté (SPD), by tak neměla pro schválení návrhu většinu. Situace je natolik vážná, že kancléř musel v pondělí odmítnout spekulace, že kvůli sporu hrozí rozpad koalice a menšinová vláda konzervativců.
před 20 hhodinami

Žádná firma není imunní proti splasknutí bubliny AI, míní šéf Alphabetu

Pokud by splaskla současná bublina umělé inteligence (AI), zasáhlo by to všechny firmy, včetně Googlu. Řekl to v rozhovoru se zpravodajskou televizí BBC News generální ředitel Alphabetu Sundar Pichai. Dodal, že současná vlna investic do AI představuje mimořádný moment, připustil ale i prvky iracionality na trhu.
před 20 hhodinami

Evropská komise vyšetřuje cloudové platformy Amazonu a Microsoftu

Evropská komise zahájila tři vyšetřování týkající se cloudových platforem Amazon Web Services a Microsoft Azure. Komise, jež plní i funkci unijního antimonopolního orgánu, chce mimo jiné určit, zda jsou americké firmy Microsoft a Amazon v cloudových službách takzvanými gatekeepery, tedy hráči, kteří významně ovlivňují provoz internetu a musí dle nařízení o digitálních trzích (DMA) na společném trhu splňovat přísnější podmínky.
před 20 hhodinami

Bitcoin sestoupil pod 90 tisíc dolarů, vymazal letošní zisky

Cena největší kryptoměny bitcoin i nadále klesá. V noci na úterý poprvé za posledních sedm měsíců sestoupila pod 90 tisíc dolarů (zhruba 1,87 milionu korun). Kolem 7:45 SEČ se bitcoin obchodoval za 89 857,86 dolarů. Od 6. října kryptoměna ztratila více než 25 procent hodnoty. Vymazala tak své letošní zisky.
před 22 hhodinami

Zpětinásobit výkon větrných elektráren? Podle vznikající vlády je cíl nereálný

Vládní strategie počítá s cílem, aby v Česku do konce dekády vzrostl výkon větrných elektráren na jeden a půl gigawattu. Za pět let by se tak měl oproti současnosti zpětinásobit. Vznikající kabinet to ale nepovažuje za reálné. Podle zástupců oboru je ovšem řada projektů v přípravě a cíli se pořád ještě lze alespoň přiblížit.
17. 11. 2025
Načítání...