Čínská CEFC investuje v ČR dalších 19 miliard korun

Praha - Čínská společnost CEFC chce v Česku investovat dalších až 19 miliard korun. O záměru dnes mluvil na Pražském hradě její prezident Čchan Čchao-tuo s českým prezidentem Milošem Zemanem. Firma se údajně například dohodla se sklárnou Moser, že se stane jejím výhradním zástupcem v Číně. CEFC je šestá největší soukromě vlastněná firma v Číně. Už při nedávné návštěvě Zemana v Číně uzavřela dohodu s finanční skupinou J&T.

Při nedávné Zemanově cestě do Číny podepsala stejná firma smlouvu o spolupráci také s finanční skupinou J&T. Číňané by díky smlouvě podle týdeníku Euro měli získat třetinový podíl v J&T Bance, za což mají zaplatit asi 19,4 miliardy korun. Čchan Čchao-tuo dnes podle mluvčího Pražského hradu Jiřího Ovčáčka přislíbil, že investice v ČR zdvojnásobí na 38 miliard Kč.

Čchan Čchao-tuo tuto částku nekomentoval, řekl pouze, že společně s J&T chce rozvíjet investice do celého Česka a objem těchto investic chce zvětšovat. 

Podle prezidenta Smíšené česko-čínské komory Jaroslava Tvrdíka budou na této návštěvě Čchan Čchao-tua podepsána memoranda v řádu miliard korun. Jedním z nich má být spolupráce s karlovarskou sklárnou Moser. „CEFC se stává podpisem memoranda výhradním a exkluzivním zástupcem Moseru v Čínské lidové republice,“ poznamenal. První vlajkový obchod podle něj bude otevřen v dubnu v Šanghaji. „Pro Moser to znamená již v prvním roce spolupráce obrat v řádech milionů eur,“ dodal Tvrdík. 

Čínská firma plánuje v Praze svou pobočku

CEFC si podle něj v Praze také buduje své sídlo, investice do něj mají dosáhnout téměř 100 milionů korun. „Donedávna by to byla jedna z největších investic v česko-čínské spolupráci,“ poznamenal. 

  • CEFC je šestou největší soukromě vlastněnou firmou v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou. Její obrat podle žebříčku Fortune Global 500 dosáhl 33,6 miliardy dolarů.

Zeman a česká zahraniční politika jsou kritizováni za jejich přístup k Číně od organizací zabývajících se dodržováním lidských práv. Českým představitelům vyčítají, že vyměnili lidská práva za obchod. Hrad s tím nesouhlasí.

Vydáno pod