Česko je 16. nejlepší energetikou světa, polepšilo si o pět míst

Česko si v žebříčku World Energy Trilemma oproti loňsku polepšilo a je 16. nejlepší energetikou světa. Vyplývá to z hodnocení Světové energetické rady (The World Energy Council – WEC), na které upozornil Svaz obchodu a cestovního ruchu. Žebříček měří tři základní parametry – energetickou bezpečnost, udržitelnost a cenovou dostupnost energií.

První místo v něm letos obsadilo Švýcarsko, následuje Švédsko a Dánsko. Ze sousedních zemí je Rakousko sedmé, Německo deváté a Slovensko 23. Nejlepší neevropskou zemí je na desátém místě Nový Zéland, celkem bylo hodnoceno 128 zemí.

„Česká republika získala relativně vysoké skóre ve všech hodnocených dimenzích. Nechali jsme za sebou celou řadu významných západoevropských ekonomik a na USA ztrácíme pouhou setinu bodu. Pozitivně jsou vnímána uskutečněná opatření s vlivem na energetickou nezávislost, účinnost a čistotu ovzduší. Nicméně stále existuje prostor pro rychlejší zavádění nízkouhlíkových technologií výroby energie,“ uvedl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza.

Programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák míní, že aby Česko mohlo být v žebříčku ještě výš, potřebuje zabrat v rozvoji udržitelných řešení v energetice. „Právě v této kategorii se Česko propadlo až na 40. místo. Česká energetika se potřebuje zbavit závislosti na spalování uhlí. Nejrychlejším a ekonomicky nejvýhodnějším je budování obnovitelných zdrojů, jako jsou solární nebo větrné elektrárny. Rozvoj čisté energetiky by měl jít ruku v ruce s využitím potenciálu zvyšování energetické účinnosti a dalších součástí moderní energetiky,“ řekl.

Světová energetická rada je akreditovaná OSN jako celosvětový energetický orgán. Je největší celosvětovou oborovou organizací s více než 3000 členskými organizacemi z více než 90 zemí, které reprezentují celé energické spektrum. Patří mezi ně vlády, soukromé a státní firmy, akademické organizace, nevládní organizace a další zainteresované objekty v energetice. Byla založena v roce 1923 v Londýně.