British Airways kvůli potížím s počítačovým systémem zrušily stovky letů

Aerolinky British Airways ve středu kvůli problémům s počítačovým systémem zrušily nebo odložily stovky letů. Na pražském letišti se neuskutečnily dva lety, další spojení s českou metropolí nabrala až několikahodinová zpoždění. Celkově třetí rozsáhlé selhání počítačové sítě společnosti za dva roky se v podvečer podařilo odstranit, informovala média.

Do Prahy vůbec nedorazil spoj ve 13:00, přílet plánovaný na 14:15 byl zpožděn o téměř dvě hodiny. Směrem na letiště Heathrow neodletěl spoj ve 13:45, téměř dvě hodiny zpoždění pak nabrala linka s pravidelným odletem 14:55 ve směru Londýn City. S hodinovou prodlevou vyrazil i další let na Heathrow standardně plánovaný na 17:15.

Výpadek si podle serveru BBC celkem vynutil zrušení nejméně 127 letů, z toho 117 z největšího londýnského letiště Heathrow. Více než tři stovky dalších spojů byly či jsou zpožděny. Výpadky se týkají mimo jiné spojení se zeměmi, do nichž ve vrcholící prázdninové sezoně míří tisíce turistů: Řecka, Španělska či Itálie. Aerolinky, jejichž vlastníkem je společnost International Airlines Group, se zákazníkům omluvily. V podvečer společnost uvedla, že byl problém odstraněn, některé lety však stále mohou nabírat zpoždění.

Čekání na Terminálu č. 5 londýnského letiště Heathrow
Zdroj: Reuters/Henry Nicholls

„Náš provoz se vrací k normálu, avšak stále může docházet k nepředvídatelným problémům v důsledku dřívější závady,“ uvedla firma v omluvném prohlášení s tím, že by si lidé i nadále měli aktuální čas letů vyhledávat na jejích stránkách ba.com.

Potíže u odbavení i dlouhé čekání v letadle na vzlétnutí

Technické problémy již od dopoledne narušily cestovní plány tisíců lidí, na letištích se tvořily dlouhé fronty. Přepravce sdělil, že se jedná o „systémový problém“ ovlivňující odbavení a odlety na londýnských letištích Heathrow, Gatwick a City. Lidé cestující z těchto terminálů si mohou své letenky přerezervovat na čtvrtek, uvedla společnost.

Někteří pasažéři měli problémy při on-line odbavení, jiní si stěžovali, že uvázli v letadlech, která nejsou s to vzlétnout celé hodiny.

Fronta na Terminálu č. 5 londýnského letiště Heathrow
Zdroj: Reuters/Henry Nicholls

Kvůli problémům s počítačovým systémem byly British Airways nuceny zrušit spoje z Heathrow, které je největším letištěm v Evropě, zhruba před rokem. V květnu 2017 nastalo velké selhání počítačového systému kvůli problému se zdrojem energie, což se dotklo 75 tisíc zákazníků, upozornila agentura Reuters.

British Airways také čelí pokutě 183,4 milionu liber (přes pět miliard korun) za porušení ochrany dat zákazníků a připravují se na možné stávky ve sporu se svými piloty.