Povodně způsobily škody na majetku státu až 30 miliard, řekl Stanjura

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) odhadl škody po povodních na majetku státu na 25 až 30 miliard korun. Pojišťovny vyplatí osmnáct miliard na pojistných událostech, částka pokryje přibližně polovinu škod na soukromém majetku. Do 5. prosince musí česká vláda předložit žádost o peníze z evropského fondu solidarity, zdůraznil Stanjura. Kabinet plánuje ve středu schválit finanční programy na podporu zasažených obcí a domácností. V pátek z nich bude možné získat první peníze.

Vláda by ve středu podle Stanjury měla schválit uvolnění podpory v průměru 40 tisíc korun na domácnost postiženou povodněmi, o které rozhodla už dříve. Mezi jednotlivé domácnosti bude peníze rozdělovat obec. „V tuto chvíli tam budeme alokovat jednu miliardu, pokud se ukáže, že to není dostatečné, tak tu alokaci zvýšíme,“ ujistil.

Druhé opatření se zaměřuje na obnovu vodovodů a kanalizací, které jsou ve vlastnictví místních samospráv. „Tam budeme navrhovat alokaci dvě miliardy,“ prozradil Stanjura.

11 minut
Studio ČT24: Ministr Stanjura o obnově po povodních
Zdroj: ČT24

„Pak určitě bude rozpočtové opatření, které bude směřovat do sociální oblasti. Do oblasti dávek v hmotné nouzi, zejména mimořádné okamžité pomoci. Tam se ta částka očekává mezi dvěma a třemi miliardami,“ zmínil Stanjura.

V příštím týdnu by vláda měla schválit podporu pro zajištění nouzového ubytování nebo dočasných prostor pro školní výuku. Připravuje se také podpůrný program na obnovu sportovišť, na nichž jsou podle Národní sportovní agentury škody za osm set milionů korun.

Členové vlády také podle Stanjury budou v příštím týdnu jednat se starosty nejpostiženějších obcí v Moravskoslezském a Olomouckém kraji o další pomoci, která je na místě potřeba.

Evropské peníze

Přibližně do 5. prosince musí česká vláda předložit žádost o peníze z evropského fondu solidarity. K tomu potřebuje podklady od obcí a krajů. Ministr zdůraznil, že minimální výše škody pro čerpání podpory z tohoto evropského nástroje, která činí čtyřicet miliard korun, určitě bude překročena.

Podle doby trvání stavu ohrožení měly kraje vyčíslit škodu do 20. října. V případě dvou obcí s rozšířenou působností v Olomouckém kraji a osmi v Moravskoslezském kraji, ve kterých došlo k prodloužení stavu ohrožení, je resort připravený na případné zdržení.

Ministerstvo zemědělství podle Stanjury zatím vyčíslilo škody na majetku povodí a na lesích na třináct miliard korun. Ministerstvo dopravy odhaduje škody na státní dopravní infrastruktuře na osm až deset miliard korun. Další ministerstva odhadují škody ve svých resortech v řádu jednotek miliard korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 20 mminutami

Dva roky od tragédie na filozofické fakultě připomene koncert i tichá vzpomínka

Památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) v neděli připomene tichá vzpomínka před sídlem fakulty, benefiční koncert i mše za oběti tragédie a pozůstalé. Akce pořádají spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Po střelbě na fakultě, k níž došlo před dvěma lety, zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
před 56 mminutami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 1 hhodinou

Vláda plánuje změny u dálničních známek

Až pět procent řidičů jezdí po dálnicích načerno. Pokutu zaplatí jen v případě, že je zastaví celníci. Nová vláda to plánuje změnit. „Nebudeme čekat, že to policisté budou řešit na místě, a budeme to posílat obsílkami,“ uvedl ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD). Loni celníci vybrali na pokutách za nezaplacené dálniční známky přes čtyřicet milionů. Letos bude částka podobná. Od Nového roku se také dálniční známky zdražují. Za roční ježdění po dálnicích zaplatí řidiči víc o 130 korun. Zdražují se i ostatní známky na méně dní, což je kvůli valorizaci a novým kilometrům dálnic. Nový kabinet plánuje zdražování zastavit, ale chystá i jiné změny. „Je tam také návrh na to, že přestaneme mít nulovou sazbu na elektromobily,“ dodal Bednárik.
před 2 hhodinami

České firmy už mají první smlouvy na Dukovany, další se čekají příští rok

Tuzemské firmy začínají sjednávat první kontrakty související s dostavbou jaderné elektrárny Dukovany. Jihokorejská společnost KHNP, která je bude stavět, registruje zájem i dalších českých podniků. Korejci musejí počítat se zvýšeným očekáváním tuzemských politiků, kteří budou chtít svěřit významnou část projektu českému průmyslu.
před 3 hhodinami

Firmy mohou opět získat úvěr se státní zárukou

Malé a střední firmy mohou po téměř dvouleté pauze znovu získat úvěr se státní zárukou. Peníze lze využít na provozní i investiční výdaje. Ministerstvo průmyslu a obchodu na program Národní záruka vyčlenilo 578 milionů korun, což umožní poskytnout až pět miliard. Resort očekává, že si je rozdělí zhruba tisíc podnikatelů. Žádosti přijímá Národní rozvojová banka. Ta v minulosti poskytla záruky v objemu padesáti miliard korun.
před 11 hhodinami

Policie obvinila dva muže, že podvedli více než pět set lidí

Pražští policisté obvinili z podvodu dva muže, kteří podle nich v letech 2015 až 2020 prodali emisní dluhopisy vydané jejich stavebními společnostmi, kupujícím ale investované částky později nevyplatili. Muži podle kriminalistů podvedli 535 lidí a způsobili škodu přes 360 milionů korun. Dvojici podle mluvčího pražské policie Jana Rybanského hrozí v případě odsouzení až desetileté tresty vězení.
před 14 hhodinami

Reorganizace na ministerstvu zahraničí vyvolala kritiku z opozice

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) ve výzvě předsednictvu vládního hnutí ANO kritizuje reorganizaci na ministerstvu zahraničí pod vedením Motoristů. Struktura úřadu se podle STAN mění narychlo a bez analýz. Odbor komunikace ministerstva v sobotu sdělil, že systemizace byla projednána s uznávanými velvyslanci a že úřad neruší žádné místo v zahraničí. Podle Deníku N chce premiér Andrej Babiš (ANO) věc řešit ještě před vánočními svátky.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...