Záložáci chrudimských výsadkářů se chystají k prvnímu seskoku. Radost jim kazí počasí

Studio 6: První seskoky příslušníků aktivní zálohy (zdroj: ČT24)

Poprvé ve své historii si vyzkoušejí příslušníci armádních aktivních záloh vzdušný výsadek. V rámci třítýdenního výcviku nechá armáda skočit z letadla 26 záložáků. Všichni za sebou mají dva roky u aktivních záloh i čerstvé zkušenosti z trenažéru.

Cvičný seskok příslušníků aktivních záloh byl původně plánovaný na pondělí, ale zhatilo ho počasí – příliš silně foukalo. Druhý pokus tedy vyšel na deštivé úterý. Zdržení v řádu dnů je ale jenom drobné ve srovnání s tím, jak dlouho záložáci od svého příchodu k armádě na seskok čekali.

„Rozvrhli jsme to na tříletý výcvikový program. První rok řeší jenom skutečné základy, druhý rok se stávají výsadkáři po taktické stránce,“ shrnul zástupce velitele 43. výsadkového praporu v Chrudimi Ivo Zelinka. Ti, kteří nyní skutečně seskočí, se tedy cvičí na výsadkáře již třetím rokem.

UvR: Záložáci chrudimských výsadkářů se chystají k prvnímu seskoku (zdroj: ČT24)

Samotnému prvnímu seskoku ještě předcházel intenzivní dvoutýdenní výcvik. Jeho součástí byly například skoky z můstků a lávek, nácvik dopadů i činnosti na palubě letadla, balení padáku a také si výsadkáři z aktivních záloh vyzkoušeli i samotný seskok na trenažéru.

Podle člena aktivní zálohy 43. praporu Jana Jelínka měli leckteří zkušenosti se skoky v civilu. „Ale vojenský je to pro všechny první,“ podotkl. Ujistil, že jde o velmi obtížný proces. „Je hodně úkonů, které musíme udělat správně, hodně činností, které jsme čtrnáct dnů drilovali,“ řekl Jelínek.

K prvnímu seskoku zatím armáda připravila 26 příslušníků aktivních záloh, většina z nich působí u 43. výsadkového praporu. „Ale jsou tady i příslušníci z jiných jednotek AČR, zejména průzkumných,“ upozornil Ivo Zelinka. Dodal, že původně do výcviku nastoupili ještě další dva lidé, kteří ale utrpěli drobná zranění. „Do dnešního dne to nedotáhli,“ poznamenal.

Aktivní zálohy mají zatím přes 2500 příslušníků a armáda chce jejich počet ještě zdvojnásobit. Podle Zelinky se může kdokoli tímto způsobem snadno pokusit o přijetí i k elitní jednotce, jakou chrudimští výsadkáři jsou. „Stačí, když nám napíše přes facebookovou stránku 43. výsadkového praporu nebo na e-mailovou adresu az@43vpr.cz a sdělí nám, že by se rád stal výsadkářem. Všechno ostatní za něj zařídíme,“ ujistil. Následuje pak dvoudenní výběrové řízení, v něm je asi šedesátiprocentní úspěšnost.