Zájemců o zprávu OLAFu přibývá. Nově jsou i ze středočeského ROPu

Počet politiků, kteří žádají o závěrečnou zprávu OLAFu k vyšetřování dotace pro farmu Čapí hnízdo, se neustále rozšiřuje. Nově přibylo například i několik členů Výboru Regionální rady ROP Střední Čechy – úřadu, který před deseti lety dotaci projektu přidělil. Výbor je přitom spolu s ministerstvem financí jediný orgán, který může rozhodnout, zdali bude stát po příjemci 50milionové dotace peníze vymáhat zpět či nikoliv.

Klíčové rozhodnutí zřejmě padne už na přelomu ledna a února, kdy středočeský úřad plánuje mimořádné jednání výboru. Nicméně dle člena výboru Dana Jiránka (ODS) mu – a jeho kolegům – odmítli úředníci zprávu Evropského úřadu proti podvodům poskytnout. 

„Ředitel říkal, že to musí nechat prověřit právníky, že z ministerstva financí přišlo, že by se zpráva neměla zveřejňovat,“ upozorňuje Jiránek. „My ale nejsme veřejnost, my jsme členové orgánu, který bude rozhodovat o osudu projektu Čapí hnízdo, čili potřebujeme tu zprávu, abychom mohli rozhodnout s plným vědomím, co se tam stalo,“ doplňuje. 

Výbor má dle jednacího řádu nárok získat informace s předstihem, tedy ještě před tím, než by za měsíc o dotaci pro farmu rozhodoval. „Neumím si představit, že bychom materiál nedostali. Zatím jsem se nikdy nesetkal s tím, že by mi nějaký úřad nedal zprávu, která patří k tomu, co máme vědět, abychom mohli rozhodnout správně,“ doplňuje Jiránek a doufá, že jde pouze o zdržení a nikoliv o snahu je ke zprávě OLAFu vůbec nepustit.

Schillerová: Zprávu jsme rozeslali všem kompetentním úřadům

Ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO) podotýká, že zprávu rozeslali všem kompetentním úřadům bez jakéhokoliv doporučení. „Je teď otázkou pro ROP Střední Čechy, který byl poskytovatelem této dotace, zda zahájí správní řízení odnětí dotace či zda se připojí k trestnímu stíhání jako poškozený,“ podotýká Schillerová. Zároveň připouští, že navrhne vyjmutí dotace na farmu Čapí hnízdo z fondů Evropské unie. Padesát milionů pak může být použito na jiné projekty. 

Zpráva OLAFu zajímá i poslance mandátového a imunitního výboru. Ostatně právě jim bude příští úterý premiér Andrej Babiš a poslanec Jaroslav Faltýnek (oba hnutí ANO) vysvětlovat svůj pohled na celou kauzu. „Může se teoreticky stát, že část poslanců prostě dojde k závěru, že je to celý prasárna, politická, objednaná, zaplacená,“ říká k tomu Faltýnek. 

Ze členů imunitního výboru četl závěry OLAFu Miroslav Kalousek (TOP 09). „Ta zpráva jasně konstatuje, že dotace byla vylákána na základě nepravdivých údajů žadatele a že ta dotace neměla být nikdy proplacena. Je tam tedy doporučení Evropské komise, aby se na tom Evropská unie nepodílela, aby si to zaplatil členský stát a ten si to také sám trestně stíhal. To je v kostce obsah,“ upřesnil Kalousek. 

Imunitní výbor chce zprávu znát dřív, než dá doporučení plénu

I další členové výboru si chtějí zprávu přečíst před tím, než se rozhodnou, zdali doporučí sněmovně vydání Babiše s Faltýnkem. Šanci zřejmě dostanou v rámci své gesce. Mohou totiž nahlížet do policejních spisů týkajících se vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. A zpráva OLAFu do něj byla založena.

„Teď to bude záviset na policii, zda umožní v souladu s tím, jak umožnila nahlížení do spisu, i nahlížení do této zprávy,“ naznačuje způsob, jak se k obsahu zprávy OLAFu dostat předseda výboru Stanislav Grospič (KSČM).

Tuzemským úřadům zveřejnění zprávy nedoporučilo Městské státní zastupitelství, které vyšetřování kauzy dozoruje. Nicméně materiál se zdráhají zveřejnit také instituce Evropské unie. Je to prý věc českých úřadů.

„Komise nezveřejňuje zprávy OLAFu, tohle je věcí českých úřadů. Zatím jsme nedostali žádost o zveřejnění této zprávy,“ uvedla ve středu v Bruselu na dotaz ČT mluvčí Evropské komise Mina Andreeva. Nedávná slova Andreje Babiše o tom, že vyšetřování Čapího hnízda bylo nestandardní, pak nechtěla komentovat a odkázala na OLAF.

Ani tento úřad ale nechce situaci blíže rozebírat. „Vzhledem k tomu, že následný postup je předmětem administrativního a soudního utajení, nebude se OLAF v tomto stádiu k věci vyjadřovat. Je tomu tak z důvodu ochrany práv jednotlivců, kvůli požadavkům na mlčenlivost i s ohledem na možná návazná vyšetřování,“ napsalo České televizi tiskové oddělení úřadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Po muži se zbraní u školy v Čelákovicích pátrá policie i v Praze u ministerstev

V Čelákovicích na Praze-východ byl zaznamenán muž se střelnou zbraní směřující do místního učiliště. Na místě zasahují všechny dostupné síly a prostředky, a to včetně zásahové jednotky. Další informace poskytneme, jakmile to bude možné, uvedl mluvčí policie Pavel Truxa. Poté policie sdělila, že je učiliště prázdné a nenacházejí se v něm žádní žáci. Policie po ozbrojeném a nebezpečném muži pátrá také v Praze a Novém Bydžově. Jednotky policie jsou preventivně i u budovy ministerstva vnitra a školství.
07:43Aktualizovánopřed 16 mminutami

Návrh zákona o financování veřejnoprávních médií neobsahuje záruky, varuje EBU

Vládní návrh zákona o financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu neobsahuje legislativní záruky, jejichž cílem by bylo chránit Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) před politickým vlivem na budoucí rozhodnutí o financování. Uvedla to Evropská vysílací unie (EBU) ve společném prohlášení se 17 veřejnoprávními médii ze střední a východní Evropy a osmi novinářskými organizacemi. Vyzývá vládu, aby od plánovaných změn upustila.
před 26 mminutami

VideoSilové řešení, hodnotí neúčast Pavla na summitu NATO Lipavský. Rozumné, namítá Vondráček

Vláda nechce prezidenta Petra Pavla na červencovém summitu NATO. Kabinet rozhodl, že českou delegaci povede v Ankaře premiér Andrej Babiš (ANO), doplní jej ministři zahraničí Petr Macinka (Motoristé) a obrany Jaromír Zůna (za SPD). Podle zdrojů Seznam Zpráv prezident Pavel podá kompetenční žalobu, zvážení této možnosti v případě neschválení jeho účasti na akci zmínila hlava státu už v květnu.
před 39 mminutami

Hrad zveřejní Pavlovo vyjádření ke složení delegace na summit NATO

Prezidentská kancelář v úterý dopoledne zveřejní vyjádření prezidenta Petra Pavla k rozhodnutí vlády, která hlavu státu v pondělí nezařadila do delegace na červencový summit Severoatlantické aliance (NATO) v Ankaře. Pavel dříve avizoval, že pokud kabinet jeho účast na vrcholném fóru odmítne, má připravenou kompetenční žalobu.
03:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

O dobrovolný výcvik v armádě mají zájem stovky středoškoláků. I kvůli Rusku

O letošní dobrovolné vojenské cvičení pro středoškoláky byl mimořádný zájem. Podle armády se přihlásilo 1173 studentů, podmínky výcviku jich splnilo 1160. Kapacita byla původně osm set míst, kvůli velkému zájmu armáda limit zvýšila. Výcvik studenty čeká od 7. do 31. července. Po jeho úspěšném absolvování složí slavnostní přísahu a stanou se z nich vojáci v záloze. Absolventi také dostanou odměnu 46 793 korun hrubého.
před 3 hhodinami

V České televizi a Českém rozhlase se stávkovalo kvůli financování

V České televizi (ČT) a Českém rozhlase (ČRo) proběhla v pondělí výstražná stávka. Zaměstnanci tak protestovali proti vládnímu plánu zrušit televizní a rozhlasové poplatky a obě veřejnoprávní média financovat ze státního rozpočtu, což podle nich ohrožuje jejich nezávislost. Stávka se projevila po celý den ve vysílání všech stanic s výjimkou dětských kanálů Déčko a Radio Junior.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Vláda se staví kladně k poslanecké novele omezující okruh plátců ČT a ČRo

Ačkoli vláda plánuje zrušit poplatky za Českou televizi (ČT) a Český rozhlas (ČRo) úplně, vydala v pondělí kladné stanovisko k poslaneckému návrhu na rozšíření okruhu lidí a firem osvobozených od jejich placení. O postoji informovala na webu Úřadu vlády. Převést financování ČT a ČRo pod státní rozpočet chce kabinet od Nového roku.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kauza manipulování zápasů zavedla Reportéry ČT na Balkán

Reportéři ČT přinesli novinky z rozsáhlé sázkařské kauzy v českém fotbale. Obviněných je přes třicet. V případu mají figurovat i cizinci – reportéři se vydali za jedním z nich do Slovinska. Dosud nebyl obviněný, ale v souvislosti s kauzou je ve spisech zmiňovaný jako jedna z hlavních postav. Reakce jeho okolí byla hodně divoká. Tématu se věnují Adéla Paclíková a Ondřej Golis.
před 12 hhodinami
Načítání...