Schillerová navrhne, aby byla dotace na Čapí hnízdo zpětně vyjmuta z fondů EU

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se domnívá, že její ministerstvo navrhne vyjmout farmu Čapí hnízdo z projektů financovaných z evropských fondů. Jeho vyřazení před dvěma týdny doporučila Evropská komise. Projektem se zabývá také Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), jeho závěrečnou zprávu zatím úřady nezveřejnily. 

Video Události
video

Reportáž: Dotace na Čapí hnízdo by mohly být vyjmuty z fondů EU

„Do konce týdne odejdou z ministerstva financí dopisy nejen na ROP Střední Čechy, ale i další ROPy. A navrhneme určitý postoj, který zveřejníme v momentě, kdy dopisy odejdou. Můj názor je, že budeme spíše navrhovat vyčlenění,“ uvedla Schillerová.

Evropská komise takový postup doporučila v dopise z 18. prosince. „Tento dopis bereme velmi vážně,“ podotkla ministryně. Regionální operační program Střední Čechy 50milionovou dotaci na projekt Čapí hnízdo schválil v srpnu 2008.

Projektem se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), doporučení z jeho závěrečné zprávy nyní zkoumá právě Evropská komise. České úřady zprávu zatím nezveřejnily. 

Schillerová uvedla, že resort obdržel řadu žádostí od občanů a institucí o zveřejnění zprávy OLAF podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Městské státní zastupitelství v Praze ale zveřejnění zprávy nedoporučilo, protože by to mohlo ohrozit probíhající trestní řízení. Ministryně toto stanovisko považuje za klíčové. Rozhodnutí o případném zveřejnění vydá ministerstvo také do konce tohoto týdne.

Schillerová prý zprávu OLAF nečetla, má ji podle ní velmi omezený počet úředníků ministerstva. Sama si nechala udělat jen stručnou rešerši. „Vyplývá mně z ní, že OLAF ukončil šetření, udělal určité doporučující závěry, které zaslal Evropské komisi. Je potom její věcí, jak se k tomu postaví,“ dodala Schillerová. Zdůraznila, že komise doporučila vyjmout Čapí hnízdo z evropských fondů ještě před zprávou OLAF.

Alena Schillerová

Alena Schillerová

Ministryně financí

„Zákon o svobodném přístupu k informacím prolamuje jakoukoliv mlčenlivost. Rozhodnutí je plně na ministerstvu financí. Myslím si, že nebude možné ji zveřejnit v celém rozsahu.“

Alena Schillerová

Ministryně financí

V kauze bylo obviněno 11 lidí

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod.

Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

ROP Střední Čechy schválil dotaci na projekt Čapí hnízdo v srpnu 2008. V červnu 2010 byla farma otevřena, Babiš ale její vlastnictví odmítal. V roce 2013 uvedl, že neví, komu Čapí hnízdo patří. V roce 2016 na schůzi sněmovny řekl, že farmu vlastnili v době získání dotace jeho dvě děti a bratr partnerky.

Česká policie kvůli dotaci obvinila 11 lidí, mezi nimi i Babiše a místopředsedu ANO Jaroslava Faltýnka. Oba politici označují obvinění za účelové. Vzhledem k tomu, že byli v říjnu znovu zvoleni do sněmovny, budou poslanci rozhodovat o jejich vydání k trestnímu stíhání. Část poslanců se kvůli tomu obrátila na ministerstvo financí se žádostí o zveřejnění zprávy OLAF, o totéž žádají i europoslanci Evropskou komisi.