Zaplatí celou dotaci na Čapí hnízdo stát? Rozhodne ministerstvo financí

Události: MF rozhodne, zda dotaci na Čapí hnízdo zaplatí stát (zdroj: ČT24)

Evropská komise vyzvala Česko, aby výdaje na Čapí hnízdo vyjmulo z Regionálního operačního programu Střední Čechy. Ministerstvo financí o tom zatím nerozhodlo, jasno chce mít do dvou měsíců. Komise však v pátek uvedla, že Česko peníze od EU chtít nebude. Znamenalo by to, že by celých 50 milionů korun nakonec zaplatilo Česko. Kvůli dotaci policie obvinila 11 lidí včetně premiéra Andreje Babiše a šéfa poslaneckého klubu Jaroslava Faltýnka (oba ANO), po volbách ale získali imunitu a o jejich vydání bude znovu rozhodovat sněmovna.

Evropská komise oznámila, že samo Česko hodlá kvůli pochybnostem peníze na stavbu Čapího hnízda unii vrátit. „Máme informace, že se české úřady rozhodly, že projekt Čapí hnízdo bude vyňat z programů financovaných evropskými fondy,“ uvedla vedoucí tiskového oddělení Zastoupení Evropské komise v ČR Karolína Kottová.

Podle českého ministerstva financí je to ale jinak. „Není to pravda. Ministerstvo financí dnes (v pátek – pozn. red.) analyzovalo prohlášení tiskové mluvčí Evropské komise a není nám zcela zřejmé, jak přesně tato informace vznikla. Skutečnost je taková, že ministerstvo financí takové rozhodnutí neučinilo,“ reagoval mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

  • dotace EU: 42,5 milionu 
  • dotace ČR: 7,5 milionu
  • soukromé zdroje: 153,4 milionu
  • celková částka: 203,4 milionu
  • Zdroj: MMR

Zároveň ale ministerstvo připustilo, že bude o věci jednat. „Ministerstvo financí a Regionální rada regionu soudržnosti Střední Čechy společně s Evropskou komisí nyní během dvou měsíců rozhodnou, zda tento projekt bude vyjmut,“ dodal Žurovec. 

To by znamenalo, že by stát uhradil celou dotaci sám. Zda by ji ale vymáhal, anebo by ji zaplatili daňoví poplatníci, teď není jasné. Andreje Babiše už kvůli Čapímu hnízdu policie obvinila ze dvou trestných činů – z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie. „Je to čistá politická kauza. Nikdo nic neukradl, žádná korupce nebyla,“ reagoval Babiš. 

Co znamenají doporučení OLAFu? Konkrétně to zatím nikdo neví

Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) už dokončil vyšetřování případu v prosinci a vydal tzv. doporučení Evropské komisi a příslušným orgánům v Česku. Takzvaným doporučením přitom úřad unijní státy vybízí k přijetí finančních, justičních, správních či disciplinárních opatření. A to zpravidla proto, že nalezl v čerpání dotací, které zkoumal, nesrovnalosti.

„Kdyby tam problém nebyl, tak by doporučení nebylo vydáno. Nějaký problém tam byl,“ vysvětlil význam doporučení OLAFu expert na evropské fondy a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru Petr Zahradník.

Automaticky to ale neznamená, že vyšetřovatelé přímo ukazují na adresáta dotace – v tomto konkrétním případě firmu Čapí hnízdo, která byla spojena s holdingem Agrofert ovládaným Andrejem Babišem.

„Doporučení se mohou týkat nastavení dotačních mechanismů a institucí, mohou být disciplinární, což by se týkalo vnitřního vyšetřování orgánů EU, nebo také finanční, jež by zase znamenaly korekce finančních prostředků (vrácení dotace, pozn. red.),“ popsal mluvčí ministerstva financí Michal Žurovec.

Obecně tak problém nemusí být jen v žadateli o dotaci a jeho případných podvodech, ale třeba i ve špatně nastavených pravidlech přerozdělování evropských peněz ze strany tuzemských úřadů.

V Česku zatím zprávu nikdo nemá

Ministerstvo financí na rozdíl od Evropské komise zatím závěrečnou zprávu neobdrželo, očekává ji v příštích týdnech. Nemá ji ani státní zastupitelství. „Nic jsme neobdrželi, tudíž se nebudeme nijak vyjadřovat,“ řekla mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Babiš v pátek na tiskové konferenci po jednání vlády řekl, že neví, proč by měl sám dostat zprávu OLAF. Už ve čtvrtek ale uvedl, že se vyjádřením OLAFu nemění vůbec nic: „Je doporučující pro nějaké orgány, ale nemá to vliv podle mého názoru vůbec na nic. Pokud vím, ta farma byla kontrolovaná xkrát, audit nenašel žádné pochybení. A pokud se OLAF nějak vyjádří, tak musí říct ROP (Regionální operační program Střední Čechy, pozn. red.), proč tu dotaci přidělil.“

Podle policie se Babiš s Faltýnkem dopustili podvodu

V kauze rekreační farmy na Benešovsku již policie obvinila nynějšího premiéra a lídra hnutí ANO Andreje Babiše, poslance Jaroslava Faltýnka a další osoby. Viní je z dotačního podvodu. Policie má totiž za to, že fiktivně převedli akcie firmy Čapí hnízdo, aby jako malý podnik splnila podmínky dotace, přitom ve skutečnosti spadala stále pod koncern Agrofert. Oba politici vinu odmítají a záležitost považují za účelovou.

Babiš s Faltýnkem získali po sněmovních volbách imunitu. Policejní žádost o vydání k trestnímu stíhání bude 9. ledna znovu projednávat mandátový a imunitní výbor. Sněmovna by mohla o případném vydání obou poslanců rozhodnout v druhé polovině ledna.

  • Týká se přidělení padesátimilionové dotace z roku 2008 na vybudování rekreačního areálu s ubytováním Čapí hnízdo na Benešovsku.
  • Evropské peníze, které byly určeny na podporu malých a středních podniků, získala firma Farma Čapí hnízdo. Původně se jmenovala ZZN Agro Pelhřimov a dříve spadala do holdingu Agrofert ovládaného Andrejem Babišem.
  • V době, kdy se však společnost Farma Čapí hnízdo ucházela o dotace, už měla anonymní majitele, a nebylo tak jasné, kdo ji vlastní. Babiš až po letech, kdy tvrdil, že neví, kdo farmu v rozhodné době vlastnil, nakonec ve sněmovně přiznal, že vlastníky byli v určité době jeho dvě dospělé děti a bratr jeho současné manželky.
  • Policie však má podezření, že se jednalo o formální a fiktivní převod akcií a že ve skutečnosti za firmou stál od počátku Agrofert ovládaný Andrejem Babišem. Tedy že firma Farma Čapí hnízdo nebyla nikdy malým či středním podnikem, a neměla tak na dotace nárok.
  • V roce 2014 pak společnost Farma Čapí hnízdo zanikla a stala se součástí jiné firmy ze skupiny Agrofert.
Načítání...