Začíná Evropský týden testování na HIV a žloutenku, vyšetření je zdarma

Lidé se mohou od pondělí do neděle zdarma otestovat na HIV a žloutenku typu B a C během 9. ročníku celoevropské kampaně. Ve všech krajích se otevře 82 testovacích míst, a to v kamenných poradnách i na mobilních stanovištích. Jejich seznam je na webu Státního zdravotního ústavu (SZÚ), který akci v Česku koordinuje. Pro cizince jsou připraveny základní informace o HIV a pohlavně přenosných nemocech v deseti jazykových mutacích.

„Na HIV může být testován každý, anonymně a zdarma. Zdarma může být také každý testován na žloutenky B, C a eventuálně i na syfilis. Pro osoby s pozitivním výsledkem testování na HIV se otevírá cesta k okamžité léčbě v některém z osmi HIV center,“ uvedla ředitelka SZÚ Barbora Macková.

HIV infekce se podle odborníků nemusí projevit řadu let, infikovaný člověk často nemá výraznější zdravotní potíže. Až test odhalí nákazu spolehlivě. Včas diagnostikovaný a léčený pacient s infekcí HIV nemusí žít kratší dobu než zdraví lidé. Díky moderním lékům se riziko šíření infekce minimalizuje a většina nemá žádné zdravotní potíže.

„Virus HIV se přenáší třemi způsoby – krví, z matky na plod nebo novorozence, nechráněným pohlavním stykem,“ připomněla manažerka Národního programu HIV/AIDS Anna Kubátová. Testování podle ní má smysl nejdříve za tři týdny a ideálně za tři měsíce od rizikového kontaktu.

„V Evropě je zhruba polovina těch nemocí diagnostikována pozdě. Česká republika je na tom o něco lépe, ale stále je to kolem čtyřiceti procent,“ upozornila Kubátová. „Všichni nechodí včas. Je skutečně lepší, pokud mám nějakou pochybnost, sebrat se a jít se otestovat,“ dodala.

Cílem celoevropské kampaně je také destigmatizace. „Situace je lepší než před třiceti lety, (…) ale stále má HIV nálepku stigmatu“.

8 minut
Studio 6 – Evropský týden testování na HIV a žloutenku
Zdroj: ČT24

Počet případů HIV a AIDS je v Česku relativně nízký

Česká republika podle Státního zdravotního ústavu patří k zemím s relativně nízkou úrovní HIV a AIDS. Zatím nejvyšší roční počet případů AIDS v ČR byl zaznamenán v roce 2016, kdy dosáhl počtu 286. V dalších dvou letech následoval výrazný pokles a potom počty začaly zase stoupat, v letech 2019 a 2020 bylo zjištěno 222 a 251 případů.

Loni bylo v ČR zachyceno 233 nových případů infekce HIV a letos do konce září 221, asi o osmnáct procent více než ve stejném období minulého roku.

Od zahájení sledování infekce HIV v zemi, tedy od října 1985, bylo v Česku podle zprávy SZÚ celkově zjištěno 4074 případů HIV pozitivních. Přes pět set lidí s nákazou zemřelo.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Průměrná mzda vzrostla na téměř 47 tisíc

Průměrná mzda v Česku stoupla v letošním prvním čtvrtletí meziročně o 6,7 procenta na 46 924 korun. Ve srovnání s loňským prvním kvartálem přibylo zaměstnancům ve výplatě v průměru 2943 korun. Při zohlednění inflace, která činila 2,7 procenta, mzda reálně vzrostla o 3,9 procenta. Na 38 385 korun se meziročně zvýšil i medián, tedy střední hodnota mezd. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).
11:08Aktualizovánopřed 2 mminutami

Jsou malé a znají válku. Rány na duši se mohou objevit i později

Ve světě rostoucích krizí, válečných konfliktů a nepokojů nemohou nikam utéct. Jsou to právě děti, které často využívají jako malé vojáky nebo živé štíty. Stávají se oběťmi sexuálního násilí nebo terčem únosců. Podle humanitární organizace Save The Children v konfliktních a válečných zónách nyní žije více dětí než kdykoli za posledních dvacet let, rovněž je více dětských uprchlíků.
před 10 mminutami

Česko může podepsat smlouvu na dostavbu Dukovan

Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil na základě kasačních stížností společnosti Elektrárna Dukovany II (EDU II) a jihokorejské firmy KHNP předběžné opatření, které zakazovalo podepsat smlouvu na dostavbu Dukovan. Podpisu smlouvy tak nyní nic nebrání.
10:59Aktualizovánopřed 15 mminutami

ŽivěSněmovna odmítla návrhy opozice na růst části příspěvků na péči pro postižené

Poslanci odmítli návrhy opozičních hnutí ANO a SPD na růst části příspěvků na péči pro lidi se zdravotním postižením. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) pak neprosadil nový příspěvek na osobní asistenci pro handicapované lidi v nejvyšším čtvrtém stupni závislosti na pomoci druhých, kteří nevyužívají pobytové sociální služby. Dolní komora tyto úpravy nepřidala do vládní novely o sociálních službách, kterou schválila. Sněmovna má na programu i převod odpovědnosti za zřizování lékařských pohotovostí z krajů na zdravotní pojišťovny.
09:01Aktualizovánopřed 17 mminutami

Nizozemsko je strategickým partnerem, řekl Pavel po jednání s králem

Nizozemsko je českým strategickým partnerem, země sdílí vazby v NATO a Evropské unii i stejné pohledy na bezpečnostní a zahraniční politiku, řekl prezident Petr Pavel po jednání s Vilémem-Alexandrem na Pražském hradě. Po tiskové konferenci se účastní pietního aktu u pomníku Milady Horákové v Praze. Vilém-Alexandr a Máxima do Česka přiletěli v úterý večer. V Praze spolu mají jednat také delegace obou zemí.
11:23Aktualizovánopřed 39 mminutami

Luční bouda dle KRNAPu nerespektuje zákon. Spolumajitelka objektu mluví o šikaně

Luční bouda v Krkonoších omezila provoz kvůli sporům se správou tamního národního parku (KRNAP) ohledně pokut za vjezdy do rezervace. „Jestliže jsou pokuty mezi dvaceti až čtyřiceti tisíci korunami za jednotlivý výjezd pro člověka, kterému já zaplatím za seřízení automatů na kávu čtyři tisíce, tak je to podle mě šikanování,“ prohlásila v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. Správa KRNAPu ale pokládá postup Luční boudy za nátlakovou strategii. „Podstata sporu spočívá v tom, že Luční bouda není ochotná respektovat zákon o ochraně přírody a krajiny, který nastavuje jasná pravidla pro to, jak mohou podnikatelé fungovat v klidovém území,“ oponoval Sovové mluvčí Správy KRNAPu Radek Drahný.
před 52 mminutami

Velmi silné bouřky mají zasáhnout většinu země

Ve středu odpoledne i večer hrozí velmi silné bouřky. Postupovat budou od jihozápadu směrem k severovýchodu. Jejich součástí bude vítr o rychlosti až 100 kilometrů v hodině, provázet je bude také intenzivní déšť a kroupy. Varování vydané ve středu před polednem Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ) se týká většiny Česka.
10:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Lidovci chtějí o bitcoinové kauze informace. ANO žádá konec Fialy a Stanjury

„Chceme vědět úplně všechno, protože situace je pro nás nepřehledná a vybízí k různým spekulacím,“ řekl k bitcoinové kauze v Událostech, komentářích moderovaných Janou Peroutkovou první místopředseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. V pořadu diskutoval s poslankyní opozičního ANO Margitou Balaštíkovou, podle níž by kromě končícího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) měli vyvodit zodpovědnost i premiér Petr Fiala (ODS) a ministr financí Zbyněk Stajnura (ODS).
před 1 hhodinou
Načítání...