Vypálené Lidice připomíná ořechová alej v Praze. Mohla by se stát přírodním památníkem

3 minuty
Události ČT: Ořechy z Lidic se možná stanou přírodním památníkem
Zdroj: ČT24

I když Lidice po vypálení prakticky zmizely z mapy, stále na ně existuje „živá“ vzpomínka v podobě ořechové aleje v pražských Dejvicích. Hned v roce 1942 ji z piety mezi ulicemi Nad Tratí a V Předním Veleslavíně vysadil zahradník Jiří Procházka, který si pro vlašské ořechy navzdory nebezpečí tajně došel přímo do vypálené vesnice.

V Dejvicích bylo dříve až šedesát lidických ořechů, dnes už je jich na místě jenom šest. „Právě tyto ořechy jsou tou památkou, tím mementem na vypálené Lidice,“ uvedla předsedkyně Spolku pro zachování odkazu českého odboje Gabriela Havlůjová. 

Spolek tak právě usiluje o to, aby se alej stala památným místem, o tom však musí rozhodnout radnice Prahy 6. Radní pro památkovou péči této městské části Eva Smutná (za TOP 09) řekla, že je potřeba vymyslet, jak toto místo udělat přírodním památníkem. Pravděpodobně proběhnou veřejné diskuze, nebo soutěž. 

V lidickém památníku stále stojí několik původních stromů

Ořechy pochází přímo z usedlosti rodiny Rákosových z Lidic, což bylo podle ředitele Památníku Lidice Eduarda Stehlíka jedno z nejstarších hospodářství v obci. Několik ovocných stromů z bývalého Rákosova sadu je v lidickém památníku dodnes.

Přinést v roce 1942 ořechy přímo z Lidic nebylo snadné, nacisté totiž zničenou obec přísně střežili. „Bylo to rozhodně nebezpečné, protože kdyby je tady někdo chytil, mohly z toho být velké problémy a mohli být posláni třeba do koncentračního tábora,“ poznamenal Stehlík. 

Kromě stromů v bývalém sadu Rákosových se v Lidicích zachovaly i další stromy, nejznámější z nich je hrušeň, která kdysi stála pod kostelem svatého Martina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Růst tržeb obchodníků meziročně zpomalil

Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v lednu zpomalily meziroční růst na 2,8 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 6,4 procenta, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). V lednu k růstu tržeb podle statistiků nejvíce přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. V porovnání s loňským prosincem se tržby v maloobchodě o půl procenta snížily.
10:05Aktualizovánopřed 18 mminutami

Od vykonstruovaného procesu s hokejisty uběhlo 75 let

Nejdříve je komunisté oslavovali jako mistry světa, poté je poslali do uranových dolů. Před 75 lety začalo zatýkání jedenácti československých hokejových reprezentantů. Ve vykonstruovaném procesu byli odsouzeni za velezradu a špionáž.
před 28 mminutami

Zástupci koalice a Pirátů se shodli na posilování evropského pilíře NATO

Účastníci čtvrteční schůzky o obranyschopnosti a bezpečnosti, kterou svolal premiér Petr Fiala (ODS), se shodli na tom, že stojí nadále o spojenectví s USA. Zároveň chtějí posilovat evropský pilíř NATO. Vyzdvihli i potřebu silné, dobře vybavené armády a postupného navyšování výdajů na obranu tak, aby nejpozději v roce 2030 dosáhly minimálně tří procent HDP. Zkritizovali také neúčast opoziční ANO a SPD na setkání, označili ji za nezodpovědnou. Z opozice dorazili pouze zástupci Pirátů.
19:37Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sněmovna podpořila spoření na penzi u části náročných profesí

Sněmovna ve čtvrtek v úvodním kole podpořila předlohu, podle níž by zaměstnavatelé museli přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Opoziční hnutí ANO a SPD hned v úvodu jednání zablokovala rychlé schválení tohoto bodu. Vládní tábor patrně nechá zkrátit lhůty pro projednání předlohy ve výborech. Poslanci dále například podpořili novelu, podle níž by Česká pošta i jiný držitel poštovní licence mohli získat od státu za základní služby až dvě miliardy korun, tedy o půl miliardy více než dosud.
09:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Pohonné hmoty zlevnily o desítky haléřů

Pohonné hmoty třetí týden v řadě zlevnily, tempo poklesu cen zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,42 koruny, před týdnem byl o 80 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 65 haléřů, za litr řidiči dají průměrně 34,88 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS. Benzin byl naposledy levnější loni v říjnu, nafta na začátku letošního roku.
07:46Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ústavní soud zamítl Babišovu stížnost kvůli omluvě Kalouskovi

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost předsedy ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše proti rozsudku Nejvyššího soudu (NS), na jehož základě se musel omluvit bývalému politikovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Důvodem byl Babišův výrok, že Kalousek ještě jako ministerský náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Z nálezu plyne, že i pro politiky ve sněmovně platí určité limity svobody projevu. Vyhlášení nálezu se nikdo z aktérů sporu neúčastnil.
09:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Podpis smluv na jaderné bloky v Dukovanech se asi zpozdí, řekl Beneš

Podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech mezi společnostmi ČEZ a KHNP se oproti původním plánům zřejmě zpozdí, řekl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Důvodem je dle něj čekání na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kromě toho zbývá také vyřešit zapojení českého průmyslu do projektu. Dohody měly být původně uzavřeny do konce března.
11:42Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Prezident Pavel jmenoval fyzika Pánka předsedou Akademie věd

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek dopoledne na Pražském hradě jmenoval fyzika Radomíra Pánka novým předsedou Akademie věd. V prosinci ho zvolil akademický sněm instituce. V čele končí Eva Zažímalová, která po dvou čtyřletých funkčních obdobích už nemohla kandidovat. Pánek má vést instituci do roku 2029, funkční období mu začne 25. března.
před 11 hhodinami
Načítání...