Vládní protikorupční rada odmítá sporný zákon o státním zastupitelství

Vládní protikorupční rada nedoporučila kabinetu schválit ministerský návrh novely zákona o státním zastupitelství, protože podle ní posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství. Na Twitteru to oznámilo Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ). Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman je jedním z členů rady. Novelu již kritizovali státní zástupci, opoziční strany i koaliční ČSSD. Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že se jedná o doporučení jednoho z poradních orgánů vlády.

„Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí dnes přijala usnesení, kterým doporučila vládě neschválit návrh novely zákona o státním zastupitelství a vrátit ho k přepracování, neboť posiluje zásahy exekutivy do fungování státního zastupitelství,“ oznámilo NSZ ve středu.

V čele rady, která je poradním orgánem vlády, je premiér Andrej Babiš (ANO). Místopředsedy jsou ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) a další ministři. V radě zasedá i nejvyšší státní zástupce, šéf policejní Národní centrály proti organizovanému zločinu či zástupci nestátních neziskových organizací a profesních komor.

Podobu novely kritizuje i ČSSD

Ministerstvo spravedlnosti v reakci na stanovisko vládní protikorupční rady uvedlo, že se jedná o doporučení jednoho z poradních orgánů vlády. „Legislativní rada vlády naopak zákon doporučila ke schválení,“ upozornil mluvčí úřadu Vladimír Řepka.

Podle ministerstva spravedlnosti návrh novely zákona o státním zastupitelství stanovuje transparentní způsob výběru vedoucích státních zástupců, funkční období nejvyššího státního zástupce či zákonné důvody jeho odvolání.

Podobu ministerské novely ale kritizovali nejvyšší státní zástupce, Unie státních zástupců i některé opoziční strany či platforma Rekonstrukce státu. Vadí jim sedmileté, nikoliv desetileté funkční období nejvyššího státního zástupce či složení výběrových komisí na posty vedoucích státních zástupců. Pochyby, zda je stávající podoba návrhu novely v souladu s ústavou a právním řádem, vyjádřila i část členů legislativní rady vlády.

Žalobce Zeman v minulosti vyjádřil názor, že účelem novely je zřejmě především co nejrychlejší přeobsazení funkcí nejvyššího a obou vrchních státních zástupců. Benešová to opakovaně popřela. Zdůraznila, že chce především zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce odvoláván bez udání důvodu.

S aktuální podobou novely nesouhlasí ani koaliční ČSSD. Její šéf a vicepremiér Jan Hamáček dříve uvedl, že návrh „je cestou, jak vyměnit státní zastupitelství během dvou let, což není příspěvek ke stabilitě systému“. Dodal, že pokud se ČSSD s vládním partnerem neshodne na finální podobě zákona, ministři sociální demokracie předpis nepodpoří.