Většina obcí na peníze ze Sberbank zatím čeká. Omezují investice

Nahrávám video
Události: Obce čekají na peníze ze Sberbank
Zdroj: ČT24

Pro své vklady si od pátku mohou přijít i institucionální klienti Sberbank. Aktuálně se to týká sedmnácti exekutorských úřadů a jejich téměř osmnácti tisíc klientů. Na své peníze si ale musí počkat většina měst a obcí, které mají na účtech Sberbank dohromady šest miliard korun. Zákonné podmínky na okamžitou výplatu peněz splnily jen tři. Ty už si vklady vyzvedly. V některých městech proto zastavili nové projekty nebo musí sáhnout po úvěrech. Bance s vazbami na Rusko ve středu Česká národní banka odebrala zatím nepravomocně licenci.

Exekutoři si na pobočkách Komerční banky mohou vyzvednout maximální částku ve výši 100 tisíc eur na každého klienta. Vyšší vklady zákazníci dostanou až po jmenování likvidátora Sberbank. „V průběhu dnešního dne (pátku) jsme vyplatili několik desítek milionů korun z celkového objemu přes 200 milionů korun,“ sdělil mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek.

Obce a kraje se ke svým penězům dostanou až po schválení likvidace Sberbank, kdy bude jmenován likvidátor. To může trvat několika měsíců ale i let. Některá místa se proto například nedočkají plánové rekonstrukce. Městům na ně totiž chybějí prostředky.

Potíže na Olomoucku

V Olomouckém kraji se to týká šestnácti obcí. Největší problémy mají v Cakově – části obce Senice na Hané. Tam přišli o přístup k veškerým penězům, a museli si tak vzít dvoumilionový úvěr. Stavba kanalizace tam zatím pokračuje díky dotacím, které do města nedávno dorazily. Podle starosty Michala Tichého (STAN) ale peníze na dlouho nevystačí a už v červnu bude zastupitelstvo řešit, co dál.

Plány musí změnit i v jedenáctitisícovém Uničově. Nakládat nyní nemohou se sto šesti miliony korun. Peníze na běžný provoz ale mají. „Blokace finanční hotovosti zamezila realizaci důležitých investic, které jsme měli naplánovány. Je to rekonstrukce městského klubu, revitalizace radnice a památkové zóny,“ přiblížil starosta Radek Vincour (ODS).

Rokycany i Havlíčkův Brod

Rokycany nebo například Havlíčkův Brod měly u Sberbank vklady na spořicích účtech. Peníze jim akutně nechybějí. „U Sberbank máme uloženo 32 milionů korun, banka s námi komunikuje. Před několika dny jsme dostali oznámení o tom, že došlo ke snížení úrokové sazby na dvě procenta,“ řekla mluvčí Havlíčkova Brodu Alena Doležalová.

Na obsáhlejší vyjádření o dalším postupu ale města stále čekají. „Protože ten majetek je velký, dává nám to jakousi záruku, že by ty zablokované finanční prostředky mohly být vyplaceny,“ uvedl Vincour.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hasiči zabránili šíření požáru lesa v Českém Švýcarsku, pod kontrolou ho nemají

Hasičům se v noci podařilo zabránit šíření požáru v národním parku České Švýcarsko, pod kontrolou ho ale nemají. V neděli bude zasahovat na pět set mužů, sedm vrtulníků a další speciální technika. Od sobotního odpoledne hoří u Rynartic, části obce Jetřichovice. Podle mluvčího HZS Ústeckého kraje Tomáše Kalvody oheň zasáhl plochu o rozloze okolo jednoho kilometru čtverečního. Platí zvláštní stupeň poplachu, což znamená, že hasiči mohou povolat jednotky odkudkoli.
06:38Aktualizovánopřed 14 mminutami

Stavebních surovin ubývá. O rozšíření těžby usilují firmy napříč Českem

Těžaři chtějí rozšířit lom na štěrkopísek ve Vejprnicích u Plzně. Okolní obce jsou proti a obávají se zvýšené dopravy. Stavebního materiálu ale začíná být nedostatek. Štěrkopísek je jednou ze surovin, kvůli nimž loni v říjnu vznikl vládní seznam ložisek strategického významu. O otevření dalších lomů na suroviny pro stavby v těchto měsících usilují těžaři napříč Českem. Stěžují si ale na zdlouhavé povolovací procesy.
před 42 mminutami

V Českém Švýcarsku hoří les, oheň zasáhl přibližně sto hektarů

Hasiči od sobotního odpoledne zasahují v Rynarticích v národním parku České Švýcarsko u požáru lesa. Podle podvečerních informací ČT hoří plocha odhadem o velikosti kilometru čtverečního, tedy sta hektarů, což následně na síti X a pro ČT24 potvrdili i hasiči. První odhady hovořily o deseti hektarech. Agentura ČTK odpoledne uváděla i 900 hektarů. Vyhlášen byl zvláštní stupeň poplachu, s hašením z výšky pomáhají i vrtulníky, informoval před 18. hodinou mluvčí hasičů Tomáš Kalvoda. V okolí požáru platí bezletová zóna. Lesní požár hasiče zaměstnal také u Šašovic blízko Želetavy na Třebíčsku nebo u Kryštofova údolí na Liberecku.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Vyšší americká cla na evropská auta by dopadla i na české dodavatele

Evropská komise připravuje odpověď na slova amerického prezidenta Donalda Trumpa, že příští týden zvýší cla na osobní a nákladní auta dovážená z Evropské unie na 25 procent. Přímý vývoz aut z Česka do Spojených států je sice nízký, tuzemských firem by se ale opatření mohlo dotknout nepřímo. Tuzemský autoprůmysl je totiž silně napojený na německé automobilky, kterým dodává součástky v řádech miliard korun.
před 11 hhodinami

VideoŠkolní jídelny nejspíš získají na zavedení zdravějších jídelníčků víc času

Ministerstvo školství uvažuje o odkladu plného zavedení nové stravovací vyhlášky o rok, tedy na září 2027. Stravovací provozy tak mají získat víc času na přípravu zdravějších jídelníčků, které mají omezit sůl, cukr nebo instantní směsi a naopak přidat více zeleniny, luštěnin či ryb. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) zároveň nevyloučil, že se pravidla ještě upraví podle zkušeností z praxe.
před 11 hhodinami

VideoFirmy kvůli nedostatku lidí hledají „posily“ v zahraničí. I mezi Filipínci

Rozvoj tuzemských firem stále brzdí nedostatek pracovníků. Dělníky, řemeslníky a další kvalifikované lidi hledají proto podniky v zahraničí. Každý desátý obyvatel Česka už je cizinec. K nejrychleji rostoucím menšinám se řadí třeba Filipínci, kterých takto přijíždí do tuzemska stovky ročně.
před 12 hhodinami

Rakouská policie zadržela muže podezřelého z otrávení dětské výživy

Rakouská policie v sobotu dopoledne zadržela 39letého muže. Považuje jej za vyděrače, který otrávil dětské výživy v Rakousku, Česku a na Slovensku, informovala agentura APA s odvoláním na policii ve spolkové zemi Burgenland. Policie podrobnosti o zadržení muže či jeho identitě zatím z vyšetřovacích důvodů nesdělila, podle rakouských médií ale vychází z toho, že za případem stojí pouze jeden člověk.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Policisté nasadili první mobilní hlukoměr, odhaluje „řvoucí“ výfuky

Jako první v Česku využívají policisté z Olomouckého kraje mobilní hlukoměr. Ten jim bude sloužit pro kontrolu upravených výfuků motorek nebo aut. Na hluk – především v okolí Červenohorského sedla – si roky stěžují tamní obyvatelé i turisté.
před 15 hhodinami
Načítání...