Počty studentů nelékařských oborů se navýší od příštího školního roku

1 minuta
Brífink k řešení nedostatku nelékařského zdravotnického personálu
Zdroj: ČT24

Od příštího školního roku se navýší počty studentů nelékařských zdravotnických oborů na vysokých školách o pětinu. Půjde hlavně o obory pro zdravotní sestry. Navýšení je naplánováno na dvanáct let. V následujících týdnech školy podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) dostanou peníze na přípravu přijímacího řízení a první tři měsíce studia. Původní chybnou informaci, že k navýšení o pětinu dojde teprve v letech 2026 až 2037, ministerstvo zdravotnictví po tiskové konferenci upřesnilo.

Celkově bude dvanáctileté navýšení stát 12,8 miliardy korun. Šest lékařských fakult a dalších jedenáct fakult vysokých škol, které vyučují nelékařské zdravotnické profese, bude peníze dostávat postupně. V letošním roce dostanou asi 395 milionů korun, v příštím roce necelých 600 milionů korun. „V současné době evidujeme zvýšený zájem o zdravotnické obory,“ uvedla hlavní sestra ČR Alice Strnadová. Z absolventů podle ní osmdesát procent nastupuje do praxe.

Navýšení se bude podle ministerstva týkat zejména oborů vzdělávajících všeobecné sestry nebo zdravotnické záchranáře. „Program povede za dvanáct let k výchově 22 tisíc vysoce erudovaných nelékařských zdravotnických pracovníků, s maximální prioritizací oboru všeobecná sestra,“ prohlásil ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek.

Pracovníků nelékařských zdravotnických profesí chybí v českých nemocnicích podle dostupných informací v současné době asi 2500, jen sester tam pracuje kolem osmdesáti tisíc. Další sestry pracují v ambulancích, domovech pro seniory nebo v domácí péči. Právě její potřeba se bude spolu se stárnutím populace ještě zvyšovat, zhruba třetina sester, které se této práci věnují, přitom v příštích několika letech odejde do penze.

U všeobecných sester se počítá se zhruba 11 300 absolventy navíc, 4100 bude dětských sester a porodních asistentek. Přibýt by mělo také asi 3600 zdravotnických záchranářů, 1750 radiologických asistentů a 1250 nutričních terapeutů. „Oslovili jsme také zřizovatele středních a vyšších zdravotních škol, hejtmany, aby navýšili počty studentů,“ zmínil Válek.

Podle náměstka ministra školství Jiřího Nantla (ODS) se podobně jedná i o navýšení studujících psychologie nebo odborníků na výrobu automobilových čipů. Podle Válka je pro zajištění projektu přislíbeno financování, peníze zamíří vysokým školám. Podobně byly v roce 2019 navýšeny počty studentů všeobecného lékařství, v letošním roce jich poprvé absolvuje zhruba tři sta navíc.

Načítání...