Válek chce změnit pravidla příplatků za „vyšší komfort“

6 minut
Události: Vláda navrhuje nová pravidla pro příplatky u lékařů
Zdroj: ČT24

Vláda chce změnit pravidla, podle kterých si lidé připlácejí za péči u lékařů nad rámec zdravotního pojištění – například za komfortnější kyčelní kloub, oční čočku nebo operační metodu. Pokud si je pacient vybere teď, musí kromě zdravotnického prostředku zaplatit i celý zákrok. To by se mělo podle kabinetu změnit, lidé by dopláceli pouze rozdíl mezi základním materiálem nebo postupem, který hradí pojišťovna, a zvolenou dražší variantou. Opozice se obává, že lékaři začnou preferovat pacienty, kteří jsou ochotni si připlatit.

Například u očních čoček pojišťovny hradí jen základní modely, které dokáží vyřešit potíže s viděním na jednu vzdálenost. Existují ale i takové, takzvané multifokální, díky kterým pacient odloží brýle na čtení i na dálku. Pokud si ale nechá do oka vložit tuto složitější čočku, musí si ji zaplatit, a to společně s celou operací, přestože zákroky se neliší.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) to chce změnit. Poslancům předložil návrh, podle kterého by lidé měli platit jen rozdíl mezi zdravotnickým prostředkem hrazeným pojišťovnou a tím, který si vybrali.

„Když dnes budete chtít odlehčenou sádru, zaplatíte tisíc korun. Když vstoupí v platnost tato novela, zaplatíte jenom pět set, protože budete platit jen to, co je nad rámec toho, na co máte dnes nárok. Zatímco dnes to platíte celé,“ vysvětlil premiér Petr Fiala (ODS). V případě očních čoček, účinných na více vad najednou, by se cena mohla snížit o několik tisíc.

Podle šéfa resortu si díky poklesu cen bude moci například multifokální čočky, lepší kyčelní náhrady nebo třeba odlehčenou sádru zvolit více lidí. Premiér také očekává, že krok odstraní rozdíly v cenách i podmínkách, za které už dnes nemocnice tyto služby nabízejí. „Netvařme se, že něco takového se dnes neděje. Děje. Ta nabídka je a je potřeba do toho vnést systém a opravdu to učinit dostupnější. Ale nikdo se nemusí bát, není to žádné rozdělování na ty, co mají na něco nárok a nemají nárok,“ řekl Fiala.

Lidé si běžně připlácejí také za estetické zákroky, některé zubní výkony, vyšetření v těhotenství nebo nepovinná očkování. Někdy ale mohou na tyto zdravotní služby čerpat příspěvek od pojišťovny. Hradit si pacienti mohou také nadstandardní pokoje a stravu v nemocnicích.

Obavy ze zhoršení základní péče

Opoziční hnutí záměr odmítají. Novinka by podle nich mohla vést ke zhoršení základní bezplatné péče. „Chtějí zavádět příplatky, chtějí zavádět nadstandardy. Ale já si myslím, že nejdříve je potřeba vyřešit to, že máme milion lidí, kteří nemají praktického lékaře. A my tady budeme řešit, aby si lidé platili za péči? Já si myslím, že tato koalice včetně ministra se připravuje na nějakou neřízenou privatizaci,“ kritizoval člen sněmovního výboru pro zdravotnictví Kamal Farhan (ANO).

Válek se striktně ohradil proti používání slova „nadstandard“, které s věcí podle něj nemá nic společného. „Pokud s tím někdo spojí slovo nadstandard, tak já se strašně omlouvám, buď je to totální hlupák, nebo je absolutní mimoň.“

Zástupci ANO a SPD se také obávají, že by lékaři po schválení novely mohli začít preferovat pacienty ochotné si připlatit. „Mohl by tam vzniknout jakýsi tlak, aby si lidé za služby připláceli. Zdravotnická zařízení a lékaři by to mohli upřednostňovat,“ varovala místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Karla Maříková (SPD). Podle šéfa resortu ale takový postup návrh zakazuje a zdravotníkům za něj stanovuje pokuty.

Podle primáře očního oddělení Oblastní nemocnice Příbram Radka Bodnára ale dražší neznamená vždy lepší. Třeba oční čočky s příplatkem jsou pro některé pacienty méně vhodné než ty základní, plně hrazené. „Je to na erudici lékaře, jestli správně vybere čočku. Pokud začne myslet jen komerčně, tak si naběhne do velice nepříjemných záležitostí, protože pak bude řešit s mnoha pacienty, proč mu to nekouká, proč to nefunguje.“

O plně hrazených variantách budou muset zdravotníci podle návrhu pacienty vždy informovat a pojišťovny budou mít dál povinnost hradit lékařem vybrané nejvhodnější řešení. Příplatky by se tak měly týkat jen vyššího komfortu. Co přesně za něj lze považovat, ale novela nestanovuje.

Jistou podporu návrh nemá ani od koaličních Starostů. „Je to něco, nad čím by měla být celospolečenská shoda i shoda napříč celým politickým spektrem. Dali jsme zatím takové neutrální stanovisko,“ uvedla členka sněmovního výboru pro zdravotnictví a místopředsedkyně STAN Michaela Šebelová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Motol od dubna povede ředitel Nemocnice Na Homolce Polouček, oznámil Válek

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) od 1. dubna pověřil řízením Fakultní nemocnice Motol šéfa Nemocnice Na Homolce Petra Poloučka. Ten dál povede i Homolku. IKEM podle Válka bude dál řídit pověřená ředitelka Helena Rögnerová, která na resortu zdravotnictví skončí. Ředitelem Centra kardiovaskulární a transplantační chirurgie v Brně se 7. dubna stane šéf Fakultní nemocnice u svaté Anny Vlastimil Vajdák, jenž povede obě zařízení. Změny Válek oznámil na tiskové konferenci. Jeho cílem je zavedení univerzitních nemocnic a lépe koordinovaná nemocniční péče v Praze a v Brně, řekl.
včeraAktualizovánovčera v 10:13

Policie odložila tři Mynářovy kauzy, píše iRozhlas

Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) odložila vyšetřování tří kauz bývalého šéfa prezidentské kancléře Vratislava Mynáře, které jim loni vrátilo k došetření vrchní státní zastupitelství. Webu iRozhlas to potvrdil mluvčí centrály Jaroslav Ibehej. Další kauzu, zvýhodněné bydlení pro šéfa lánské obory Miloše Baláka, převzali od NCOZ středočeští kriminalisté.
včera v 09:06

Nepochopitelné, říká Černochová o odchodu opozičních poslanců. Černý den, míní Metnar

Ve středu se konala mimořádná schůze sněmovny svolaná opozičními stranami k tématu obrany. Zákonodárci ANO a SPD se nakonec velké části jednacího dne neúčastnili, protože nesouhlasili s tím, že bylo odhlasováno neveřejné jednání dolní komory. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) v Událostech, komentářích mimo jiné řekla, že do přípravy podkladů šlo hodně času i energie. Předseda sněmovního obranného výboru a předchůdce Černochové v čele resortu Lubomír Metnar (za ANO) ale považuje rozhodnutí ze schůze odejít za správné, vláda se podle něj snažila opozici umlčet.
včera v 08:59

Median: Volby by v únoru vyhrálo ANO, do sněmovny by prošlo sedm subjektů

Sněmovní volby by v únoru podle volebního modelu agentury Median vyhrálo ANO se ziskem 33,5 procenta hlasů. Koalice SPOLU by získala 18,5 procenta, pro STAN by hlasovalo deset procent voličů. Do dolní komory by se podle modelu dostalo celkem sedm stran a hnutí, včetně Motoristů sobě, SPD, Pirátů a uskupení Stačilo! Model ještě nezohledňuje v březnu podepsané memorandum o spolupráci mezi SPD, Svobodnými, Trikolorou a stranou PRO.
včera v 08:07

Na pražské Cibulce vznikne dětský hospic

Nevyléčitelně nemocným dětem a jejich blízkým má pomáhat chystaný hospic na pražské Cibulce. Nadace rodiny Vlčkových otevřela jeho první část určenou i veřejnosti. Momentálně se na Cibulce pracuje v hlavním areálu. Vybudovat chtějí i nový pavilon. Hotovo by mělo být v roce 2026 a pečovat by měli o zhruba 350 dětí ročně. Půl roku funguje první dětský hospic v Brně. Podobných zařízení by ale podle odborníků mělo být v Česku zhruba deset. V zemi žije až patnáct tisíc rodin s vážně nemocným dítětem.
včera v 07:20

Nová linka přispívá k lékové soběstačnosti, za rok vyrobí až 100 milionů injekcí

V Brně se otevřela nová výrobní linka na injekční přípravky, které pomáhají třeba pacientům s revmatem. Podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) je schopná zásobovat nejen republiku, ale celou Evropu, za rok vyrobí až sto milionů předvyplněných stříkaček. Resort mluví o dalším kroku k posílení lékové soběstačnosti, Evropa je ovšem stále na výpadky náchylná. Česko například řeší nedostatek léčivé látky cinacalcet, která se používá u dialyzovaných pacientů.
včera v 06:40

Česko chystá nový varovný systém, spustí kampaň

Požáry, povodně, havárie, kybernetické útoky, pandemie nebo válka – ve všech krizových situacích by lidé měli být schopní postarat se o sebe vlastními silami alespoň tři dny. Doporučuje to Evropská komise. Česko už se chystá, připravuje nový varovný systém a po vzoru Finska spustí kampaň 72 hodin. K dispozici bude speciální web a domácnosti dostanou manuály pro přežití právě na tuto dobu.
včera v 05:30

Americká cla dle firem negativně ovlivní český export. Německo volá po urychleném jednání

Chystaná americká cla budou mít podle zástupců tuzemského průmyslu negativní dopad na český export, zejména na dodavatele dílů. Podle automobilky Škoda Auto lze kromě toho navíc očekávat i další nepřímé efekty pro evropský automobilový trh v čele s přílivem vozů z Číny. Česko loni dle dat Svazu průmyslu vyvezlo do USA stroje a dopravní prostředky za 71 miliard korun. Negativně vnímají americká cla také ministři států EU.
27. 3. 2025Aktualizováno27. 3. 2025
Načítání...