V letadle Aeroflotu do Moskvy byli oba vyhoštění diplomaté

V nedělním leteckém spoji společnosti Aeroflot z Prahy, který by měl podle plánů přistát v Moskvě ve 23:50 tamního času (22:50 SELČ), jsou oba diplomaté vyhoštění Českou republikou v souvislosti s kauzou údajné hrozby českým komunálním politikům jedem ricin. Televizi CNN Prima News to v neděli sdělil ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD).

Česko o vyhoštění obou diplomatů informovalo v pátek s vědomím pravděpodobných odvetných kroků. Rusko krok hodnotí jako vážné poškození vztahů.

Premiér Andrej Babiš (ANO) a Petříček v pátek informovali, že kauza kolem údajného diplomata s ricinem, kvůli níž dostali policejní ochranu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti), starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný (ODS), byla smyšlená. Byla podle nich důsledkem sporů mezi pracovníky ruského velvyslanectví v Praze, když jeden z nich zaslal českým tajným službám falešné informace. 

Babiš uvedl, že incident poškodil česko-ruské vztahy a způsobil bezdůvodné vytížení tuzemských bezpečnostních složek. Česko podle premiéra nemůže tolerovat podobné akce na svém území. Podle Petříčka se diplomacie snažila záležitost vyřešit diskrétně, ruský přístup jí ale nedal jinou možnost než přistoupit k prohlášení dvou diplomatů za persona non grata.

Petříček v neděli CNN Prima News řekl, že ve večerním spoji společnosti Aeroflot mířícím do Moskvy jsou oba vyhoštění Rusové.

Kritika z ruské strany

Ruská diplomacie označila v pátek krok Prahy za vážné poškození vztahů obou zemí. Podle Moskvy jde o provokaci, na kterou bude nutné odpovědět.

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová v neděli uvedla, že nynější kroky českých představitelů ve vztahu k Ruské federaci neodpovídají zájmům České republiky. Krok podle mluvčí odpovídá vnitropolitickým poměrům v tuzemsku. Vztahy mezi oběma zeměmi záměrně poškozuje část českých elit, řekla Zacharovová v ruské státní televizi Rossija-1.