Soud rozeslal rozsudek v kauze Oleo Chemical. Důkazy proti Rittigovi jsou podle něj nedostatečné

49 minut
Důkazy proti Rittigovi byly podle soudu nedostatečné
Zdroj: ČT24

Pražský městský soud rozeslal rozsudek týkající se údajného tunelování společnosti Oleo Chemical. Mezi obžalovanými figuroval i lobbista Ivo Rittig. Soud ho ale viny zprostil. V písemném odůvodnění uvádí, že důkazy byly nedostatečné a svědectví spolupracujícího obviněného nepodložené. Ani jedna z kauz týkajících se Rittiga tak u českých soudů dosud neskončila pravomocným rozsudkem.

V kauze není možné podle soudu uznat klíčový důkaz proti Rittigovi, kterým je údajná kopie výpočtu jeho odměny za poradenství. Existují prý totiž důvodné pochybnosti, kde se dokument vzal a kdo a za jakým účelem ho vytvořil.

„Celý ten případ Oleo Chemical vnímám jako velký debakl obžaloby, která se ocitla v důkazní nouzi,“ komentoval obhájce Daniel Volák.

Žalobci spoléhali také na spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku, který dodal některé dokumenty proti Rittigovi a jeho advokátům. Soud ovšem v rozsudku na několika stranách zmiňuje, že nelze použít ani jeho svědectví. „Je třeba uvést, že informace, které do trestního řízení poskytl, nebyly ani nemohly být komplexní,“ uvádí.

Krom toho podle soudu pochybila i policie. Kubiskovi totiž vrátila flash disky, na kterých dodal některé dokumenty. „Flashky, na kterých měly být údajně zásadní usvědčující důkazy, byly vráceny panu Kubiskovi a ten je pak vyhodil do koše,“ doplnila soudkyně Kateřina Radkovská.

„Soud rozhodl, jak rozhodl. Já jsem dělal, co jsem cítil za svou povinnost. Doznal jsem se ke skutkům, které si myslím, že se staly, tak jak jsem se doznal,“ komentoval rozsudek Jaroslav Kubista.

Žalobci stále trvají na tom, že důkazy proti Rittigovi jsou použitelné. Statní zastupitelství chce verdikt zvrátit u Vrchního soudu. „Nalézací soud opomněl v plném rozsahu uplatnit zásadu volného hodnocení důkazů. Nehodnotil důkazy ve svém celkovém souhrnu, to znamená, že je hodnotil pouze izolovaně,“ vysvětlil státní zástupce Adam Borgula.

Odvolání proti rozsudku už podala také trojice Rittigových spoluobviněných ‒ lobbistův obchodní partner Peter Kmeť a někdejší zástupci společnosti Michal Urbánek s Kamilem Jirounkem.

Urbánek dostal tři roky ve věznici s dozorem a zákaz činnosti na dobu 5 let. Jirounek byl kvůli padělání směnky pravomocně odsouzen k šestiletému trestu odnětí svobody. Kmeť byl odsouzen na tři roky ve věznici s dozorem a dostal pokutu jeden milion korun.

Sám Ivo Rittig má zatím ve svých kauzách na kontě jeden nepravomocný rozsudek, kterým je podmínka za podíl na úniku zprávy BIS.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvat skrytě. Smekám, vzkázal Štastný

Zástupci budoucí vládní koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat. Boris Šťastný (Motoristé) Babišův krok označil za „bezprecedentní a státnický“.
11:15Aktualizovánopřed 59 mminutami

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
před 2 hhodinami

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 3 hhodinami

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má dojít v úterý 9. prosince.
11:35Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trust na správu Agrofertu bude snazší založit dle cizího práva, říká právnička

Strukturu pro správu Agrofertu, se kterou počítá kvůli řešení svého střetu zájmů předseda hnutí ANO a kandidát na premiéra Andrej Babiš, bude podle Marie Zámečníkové z Právnické fakulty Masarykovy univerzity jednodušší založit podle jiného než tuzemského práva.
před 3 hhodinami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 3 hhodinami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 4 hhodinami

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agrofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...