Senát i sněmovna shromaždují návrhy na státní vyznamenání. Zeman letos ocení třeba Piťhu nebo Emila Bočka

Nahrávám video
Státní vyznamenání se udělují tradičně ve státní svátek 28. října
Zdroj: ČT24

Senátní podvýbor ve čtvrtek projednával nominace na státní vyznamenání. Letos by mohla horní komora stejně jako loni vybírat kandidáty na vyznamenání z 25 kandidátů. Definitivní seznam i jména adeptů však budou známá až po projednání organizačním výborem horní komory a také poté, až o své nominaci budou kandidáti informováni. Podle tiskové tajemnice Evy Davidové by měl Senát návrhy schvalovat zřejmě počátkem léta.

Svůj vlastní seznam kandidátů pak pošle prezidentovi i Poslanecká sněmovna a je jen na hlavě státu, kterým parlamentním návrhům vyhoví.

Do sněmovny doručili lidé do konce března desítku nominací na státní vyznamenání. Lidé se ale mohou obracet i na jednotlivé poslance, kteří mohou návrhy kandidátů stále ještě podávat. Příslušný podvýbor projedná návrhy na konci dubna, sněmovní plénum zřejmě v červnu.

Loni prezident ocenil čtyři jména navržená Senátem

Loni se sněmovna shodla na 28 kandidátech, Senát nominoval 25 osobností. Prezident Miloš Zeman nakonec vyhověl parlamentním návrhům ve 14 případech. Celkem udělil či propůjčil ke 100. výročí vzniku Československa 41 vyznamenání.

Úspěšnější byla sněmovna s 11 vyznamenanými. Patřili mezi ně velitel protinacistické odbojové organizace Obrana národa Josef Bílý, lékař Rajko Doleček, fotbalový brankář Petr Čech nebo snowboardistka a lyžařka Ester Ledecká.

Největší kontroverze vzbudila ze sněmovních návrhů nominace komunistického básníka Karla Sýse, kterého si prý někteří poslanci zaměnili za mezinárodně uznávaného výtvarníka Petra Síse.

Se Senátem se sněmovna shodla na úspěšné nominaci hudebníka a skladatele Vadima Petrova. Horní komoře Zeman vyhověl také oceněním bývalé české profesionální tenistky Heleny Sukové, výzkumníka v oblasti zpracování kůže Karla Kolomazníka a průkopníka neonatologie Miloše Velemínského.

Prezident vyznamená kněze Piťhu a také válečného pilota Bočka

Své vlastní kandidáty pak pochopitelně vybírá i prezident. Miloš Zeman už dříve avizoval, že zvažuje Řád Tomáše Garrigua Masaryka katolickému knězi Petru Piťhovi: „Uvažuji o tom, že bych panu profesoru Piťhovi dal Řád T. G. Masaryka, protože medaili Za zásluhy už má,“ řekl letos v lednu prezident. Teď potvrdil vyznamenání pro Piťhu mluvčí Jiří Ovčáček. 

Miloš Zeman naznačil, že by to bylo za odvahu, se kterou se Piťha ve svém svatováclavském kázání postavil proti přijetí Istanbulské úmluvy. Medaili za zásluhy exministru školství Piťhovi udělil Zemanův předchůdce ve funkci Václav Klaus v roce 2011.

Hlava státu prozradila ještě jedno oceněné jméno: 28. října udělí Řád bílého lva nejvyšší třídy generálovi a pilotovi Emilu Bočkovi.

Státní vyznamenání v současné podobě byla ustanovena zákonem z roku 2014. Prezidenti mohou udělit či propůjčit Řád Bílého lva, Řád T. G. Masaryka a medaile Za zásluhy a Za hrdinství. Čeští občané mohou být vyznamenání ve dnech 1. ledna a 28. října, cizinci pak kdykoli. Tradičně je pro oceňování vyhrazen večer 28. října.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Týden bude oblačný, teploty se mají pohybovat kolem dvaceti stupňů

Nadcházející týden v Česku bude spíše oblačný, srážek bude málo a teplotní maxima by se přes den většinou měla pohybovat pod dvaceti stupni Celsia. Vyjasnit by se mohlo koncem týdne. Zejména na Českomoravské vrchovině v pondělí bude vítr s nárazy o rychlosti až 55 kilometrů v hodině, vyplývá z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
08:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Provoz aerolinek Lufthansa ochromila stávka pilotů. Zrušena jsou i spojení s Prahou

Provoz německé letecké společnosti Lufthansa a tří jejích divizí v pondělí ochromila dvoudenní stávka pilotů. Začala minutu po půlnoci a potrvá do úterní půlnoci. Omezení, která z ní vyplývají, se dotkla letišť po celém Německu. Zrušeno bylo i osmnáct spojů mezi Prahou a dvěma největšími německými letišti ve Frankfurtu nad Mohanem a v Mnichově.
před 1 hhodinou

Vláda projedná další kroky k regulaci cen pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) bude na pondělním jednání schvalovat návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády. Ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři projednají i vládní nařízení, podle kterého by životní minimum vzrostlo od října, nikoliv od května. Zabývat se budou i novelou zákona o cestovních dokladech.
03:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoPřibývá případů týrání zvířat. S odhalením má pomoci nový registr

Počet případů týrání a zanedbávání zvířat roste. Potvrzují to útulky po celém Česku. Ty se potýkají s nedostatkem volných míst a stále častěji i s finančními problémy. Významnou část kapacity vynaloží na péči o zanedbané psy z nelegálních množíren – policisté loni řešili 225 případů týrání zvířat. S odhalením by měl pomoci nový registr psů, který začne fungovat v polovině roku. Evidence usnadní také hledání ztracených psů. Majitelé budou muset zvířata kromě povinného očipování také zaevidovat u veterináře.
před 3 hhodinami

Hrad a Černínský palác se střetly kvůli výrokům na adresu Trumpa

Prezident Petr Pavel dává dlouhodobě a jasně najevo, že mu záleží na dobrých vztazích se Spojenými státy a na jednotě a věrohodnosti NATO, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Vít Kolář. Reagoval tak na prohlášení českého ministerstva zahraničí (MZV), v němž se distancovalo od Pavlových kritických slov na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a zdůraznilo, že se nejedná o oficiální pozici české vlády.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoArcheologové mají výhrady k novele stavebního zákona

Novela stavebního zákona se nelíbí archeologům. Podle nich by mohla ohrozit vzácné nálezy kvůli chystanému zkrácení průzkumů. Myslí si to i asociace muzeí a galerií. Novela má stanovit základní časový rámec na šest měsíců. Většina loňských průzkumů by takový limit splnila, jen každý desátý trval déle, a to hlavně kvůli administrativě. Změnit se má i financování výzkumů, které by zasáhlo kraje. Ty se obávají finanční zátěže. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že změny jsou nezbytné.
před 14 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Pohlavní nemoci jsou na vzestupu. Češi se víc testují i riskují

Zájem o testování na pohlavně přenosné nemoci v Česku v posledních letech roste. České televizi to potvrdilo několik nemocnic i oslovené veřejné i soukromé laboratoře. Ruku v ruce s tím přibývá zachycených případů infekcí. Například počet pozitivních případů kapavky vzrostl za posledních deset let o 85 procent, u syfilis pak o 64 procent. Lékaři vyšší zájem o testy vysvětlují kombinací lepší informovanosti, dostupnější diagnostiky i rizikovějšího chování.
včera v 08:00
Načítání...