Odebírání dětí, vyhlazovací tábory, přirovnání k nacismu. Piťhův náhled na Istanbulskou úmluvu má v církvi ohlas

9 minut
168 hodin: Svatovítská apokalypsa
Zdroj: ČT24

Slova o odebírání a věznění dětí, vyhlazovacích táborech a přirovnávání k nacistické ideologii znějí v posledních týdnech od části českých katolických kněží na adresu Istanbulské úmluvy. Ta nabádá evropské státy k prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí. Výtky části představitelů katolické církve, které zaštítil i primas český Dominik Duka, však vzbudily i silné reakce. Spor o Istanbulskou úmluvu pro 168 hodin shrnul Jan Novák.

Katalyzátorem českého sporu o Istanbulskou úmluvu se stalo svatováclavské kázání katolického kněze a bývalého ministra školství Petra Piťhy v pražské katedrále. Vůči dokumentu Rady Evropy byl nanejvýš kritický.

„Vaše rodiny budou roztrženy a rozehnány. Bude k tomu stačit, že dětem řeknete, že muž a žena nejsou totéž. Vezmou vám děti a zatají vám, kam je zašantročili, kam je prodali, kde je vězní. (…) Za každý nesouhlas budete deportováni do nápravně-výchovných pracovních táborů vyhlazovacího charakteru. Homosexuálové budou prohlášeni za nadřazenou vládnoucí třídu,“ vyčetl Petr Piťha z Istanbulské úmluvy.

Protest matky, ženy a křesťanky

Na Piťhovo kázání přišlo několik jednoznačných reakcí. K těm nejviditelnějším patři protest dvaadvacetileté křesťanky Anety Petani, ke kterému došlo rovněž během mše v pražské katedrále. V polovině října si během kázání kardinála Duky na hlavu nasadila imitaci trnové koruny, vstala z lavic, poklekla na zem, sklonila hlavu a sundala si kabát. Odhalila tak nápisy, které si napsala na tělo: „Láska k pravdě“ a „Proč jste nám nasadil korunu z trnů?“.

Je přesvědčena, že je vhodnou nositelkou protestu proti odpůrcům Istanbulské úmluvy. „Petr Piťha útočil na Istanbulskou úmluvu, která dle mého má chránit ženy a vyzývat k respektu k nim. Mám k tomu co říct a mohu to udělat právě já, protože jsem křesťan, mladá žena a jsem i matka. Tradiční rodinu, jak ji církev popisuje, mám. Přesto považuju ten útok za něco nehorázného a nepravdivého,“ vysvětlila.

Podobné výhrady k Piťhovu kázání zazněly i z dalších stran. Například religionista Ivan O. Štampach se domnívá, že konzervativní kruhy v katolické církvi mají zkrátka problém s tím, že má Istanbulská úmluva chránit ženy. „Zdůrazňuje rovnou pozici mužů a žen. To se církvi nelíbí, protože v římskokatolické církvi jsou doposud ženy na druhé koleji,“ míní.

Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková pak častuje Piťhu slovy „fake news“. „To kázání je plné nepravd, jedná se o fake news – vědomé šíření informací, které nejsou pravdivé, anebo jsou zcela zkreslené. Jediný, kdo na to doplatí, jsou oběti domácího násilí, nikdo jiný,“ zdůraznila.

Dodala, že úmluvu ratifikovaly i státy, kde má katolická církev silnou pozici – Španělsko, Rakousko či Polsko. „Žádné věci, o kterých mluví pan Piťha, se tam rozhodně nedějí,“ upozornila Štěpánková.

Piťha není osamocen, má i Dukovu podporu

Názor Petra Piťhy – ke kterému, jak řekl ČT, již nechce nic dalšího dodat – na druhé straně zdaleka není v české katolické církvi osamocený. Podobné kázání pronesl třeba českobudějovický biskup Václav Kročil. „Co budeme říkat maminkám v porodnici, když se jim narodí děťátko? Neutron? Nebudu moci vyslovit slovo chlapeček či děvčátko. Jak si budou rodiče zvykat na to, že jim jejich dospělé dítě až v 18 slavnostně sdělí, jestli je muž, nebo žena?“ řekl.

Biskupský vikář a konzultor vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život Jan Balík pak přirovnal obsah Istanbulské úmluvy k nacistické ideologii. „Je psána takovým způsobem, že to můžeme přirovnat například ke vzniku nacistické ideologie. (…) Pan profesor Piťha navazuje na to, že Istanbulskou smlouvu zřejmě některé nátlakové, genderové skupiny chtějí vykládat podle svých názorů. To může za nějakých deset patnáct let vést k tomu, co pan profesor Piťha řekl. Nacistické koncentrační tábory také nevznikly v prvním roce, co nastoupil Hitler jako kancléř,“ vysvětlil.

Petr Piťha našel zastání i u Dominika Duky, který je z titulu pražského arcibiskupa také primasem českým. „Jako předseda České biskupské konference vyjadřuji podporu monsignoru Petrovi Piťhovi v souvislosti s kázáním proneseným na svátek svatého Václava v pražské katedrále svatého Víta, Václava a Vojtěcha,“ uvedl kardinál Duka.

Halík: To už jsme mimo rozum a realitu

Ale ani v katolické církvi není kritika Istanbulské úmluvy naprostým dogmatem. I některé její osobnosti se proti konzervativnímu křídlu ohradily. Ostrá slova na Piťhovu adresu zazněla od Tomáše Halíka. „Ten dokument především hájí důstojnost ženy. (…) Nevím, kdo by tady dělal nějaké koncentrační tábory a prodával děti. To už jsme mimo rozum a realitu,“ podotkl.

Také pomocný biskup pražský Václav Malý se od slov exministra školství distancoval, i když mírněji. „Tón a styl se mi nelíbí. Jsou to neadekvátní vyjádření, zaznívá katastrofický obraz blízké budoucnosti a myslím, že v této situaci nejsme,“ uvedl.

Dodal, že kdyby skutečně bylo na pořadu dne to, o čem Petr Piťha a někteří další kněží hovoří – jako volba pohlaví – byla by to vážná záležitost. „Ale to z Istanbulské smlouvy samotné podle mého nevyvěrá,“ poznamenal Václav Malý.

Česko úmluvu neratifikovalo, výhrady měli lidovci

Istanbulská úmluva čili Úmluva Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí má bojovat proti fyzickému a psychickému týrání, nebezpečnému pronásledování neboli stalkingu, znásilňování, sexuálnímu obtěžování, ženské obřízce a proti vynuceným sňatkům, potratům a sterilizacím.

Úmluva říká, že státy mají násilí vůči ženám považovat za trestný čin a náležitě ho trestat. Nepřijatelné mají být výmluvy na kulturu, tradiční zvyky, náboženství nebo takzvanou čest. Úřady musí reagovat na žádost o pomoc okamžitě a nebezpečné situace rychle a adekvátně zvládnout. Opatření by se měla vztahovat na všechny oběti domácího násilí, včetně mužů, dětí a starších lidí.

Česká republika dokument zatím neratifikovala, výhrady k němu v minulosti vyslovili lidovečtí politici. Podle nich úmluva není přínosná, degraduje vztah mezi mužem a ženou, staví je proti sobě a relativizuje evropské hodnoty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci.
08:45Aktualizovánopřed 2 mminutami

Nesmíme rozpoutat hysterii, výsledkem musí být dohoda s USA, míní Vlček

Je velká vůle nesedět s rukama v klíně, přijít s konkrétní reakcí, uvedl v Interview ČT24 s moderátorem Danielem Takáčem ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) v souvislosti s odvetnými cly ze strany Evropské unie na americké zboží. Dodal, že balík, se kterým nyní Evropa přichází – zavedení cel na hliník a ocel – je první reakcí. „Zároveň ale říkáme, že nesmíme rozpoutat hysterii a jít do celní války. Výsledkem musí být dohoda,“ podotkl.
před 18 mminutami

Speed Marathon se vrací, řidiči si musí dát pozor na tisícovce míst

Po celé zemi ve středu hlídky změří rychlost projíždějících aut, a to v rámci jedné z největších dopravních policejních akcí – takzvaného Speed Marathonu. Zaměří se ale i na další přestupky, například telefonování za volantem či stav vozidel. Zhruba tisíc stanovišť ve veřejném hlasování pomáhali vybírat sami lidé.
před 2 hhodinami

Nákazu do stáda může přinést lesní zvěř, bojí se slintavky a kulhavky chovatel

Ohrada s masným skotem je od hlavní silnice na Slovensko vzdálená jen pár metrů. Chovatel zvířat to ale jako riziko nevnímá. Spíše má obavy, aby se případná nákaza slintavkou a kulhavkou mezi jeho zvířata nerozšířila od lesní zvěře. Nakazit se může ta srnčí, jelení nebo černá. Myslivci upozorňují, že nákaza se pak může šířit nekontrolovaně, protože nelze zamezit volnému pohybu této zvěře.
před 3 hhodinami

Procházka historií. Aplikace přibližuje vzpomínky přeživších holocaustu

Aplikace „I walk“, na jejímž vývoji se podílel Ústav pro studium totalitních režimů, propojuje konkrétní místa s historickými událostmi a autentickými vzpomínkami přeživších holocaustu. Nyní v ní uživatelé najdou téměř dvacet procházek napříč Českem, další budou přibývat. Aplikace je zdarma a do telefonu si ji může nainstalovat kdokoliv. Pracovat s ní mohou například i učitelé při výuce v terénu.
před 3 hhodinami

Dobrovolní hasiči zápolí s náborem, noví členové nepřicházejí

V Česku je přes šest tisíc jednotek dobrovolných hasičů. Slouží v nich na osmdesát tisíc lidí, kteří pomáhají s likvidací požárů, následků bouřek nebo při haváriích. Noví členové ale nepřicházejí. Nejméně dobrovolných hasičů působí v Praze, v Karlovarském a Libereckém kraji, nejvíce ve Středočeském. Jednotky ze zákona zřizují samotné obce. Pohotovost v nich musí zároveň držet nejméně čtyři hasiči.
před 12 hhodinami

Účty Fialy a SPOLU na síti X byly napadeny ze zahraničí

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Podvržené příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Fiala uvedl, že účty byly napadeny ze zahraničí. Případem se zabývá policie.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Samosprávy budou o změně rozpočtového určení daní s politiky dál jednat

Samosprávy neočekávají, že by se před podzimními volbami podařilo prosadit změnu rozpočtového určení daní, která by zvýhodňovala obce, jež vytvářejí příznivé podmínky pro podnikání. Budou jednat s politickými stranami, aby bylo možné takovou změnu přijmout po volbách, řekl předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl (STAN) po jednání se zástupci vlády. Ti uvedli, že nemají k úpravě výhrady, pokud bude neutrální vůči státnímu rozpočtu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...