Prodejcům Nového Prostoru chybí v ulicích klienti. Organizace se jim snaží pomoci sbírkami

Prodejci časopisu Nový Prostor se v krizi potýkají s nedostatkem klientů. Na příjmu z prodeje jsou přitom často plně závislí. Kvůli vyprázdněným ulicím ale klesl až na polovinu počet výtisků, které jsou schopni prodat. Před pandemií zvládl jeden prodejce zpeněžit i 250 výtisků. Nyní se průměrná čísla pohybují v rozmezí 120 až 130 kusů. Organizace Nový Prostor se snaží prodejcům pomáhat sbírkami. Další podporovatelé projektu pomáhají potravinovými balíčky a oblečením.

„Jejich hlavním zdrojem příjmu je fyzický prodej na ulici. My jsme s nimi v každodenním kontaktu a oni nám sdělují své obavy. Je to pro ně psychicky náročné období,“ uvedla pro Českou televizi sociální pracovnice z Nového Prostoru Monika Veselá s tím, že nyní se i za osm hodin podaří prodejcům prodat třeba jen dva výtisky.

„Těm nejlepším se nyní podaří prodat okolo 180 výtisků jednoho čtrnáctidenního čísla. Přitom před krizí byli schopni prodat až 250. Průměrně se ale prodejci aktuálně pohybují na 120 až 130 prodaných kusech,“ dodala Veselá.

V nouzi ale organizace prodejce nenechává. Dobrovolníci z řad veřejnosti si mohou na webových stránkách projektu vybrat konkrétního prodejce, kterého chtějí peněžně podpořit. Finanční dary jsou určeny na konkrétní věci, může jít například o příspěvek na bydlení. Další možností je sbírka Nohy v teple. „Podařilo se nám obout 160 prodejců nejen z Prahy, ale také Brna či Pardubic,“ vyčíslila Veselá.

Pomáhají i sousedé

Vedle snahy organizace zajistit prodejcům lepší podmínky vznikla minulý týden sousedská výzva na pomoc konkrétnímu pouličnímu prodejci Nového Prostoru. Zakladatelkou je členka facebookové skupiny Dejvická parta Lucie Stejskalová, která k podpoře vyzvala i další.

„Parto, pojďme do toho a zařiďme pro pana Milana to nejcennější – klid a jistotu na celý rok. Pan Milan platí měsíčně 7000 korun za bydlení s tím, že se každý měsíc třese, zda to bude mít z čeho zaplatit. Rok znamená 84 tisíc korun. Ano, je to vysoká částka a takřka závratný cíl, ale zázraky se občas dějí,“ napsala na Facebook Stejskalová. Na sociálních sítích tak spustila zakladatelka dobročinné akce a zároveň zakladatelka projektu Nocleženka Lucie Stejskalová výzvu pro své sousedy z Prahy 6.

„Je to úžasný příklad pomoci. Pan Milan byl v Dejvicích teprve jeden den, protože kvůli opravě stanice Flora jsme mu museli sehnat jiné bezbariérové místo, kde by na vozíku mohl prodávat – a hned se spustila takováto sbírka. K dnešnímu dni lidé na účet zaslali už 64 tisíc korun, což je více než polovina financí na roční nájem. Takovouto částku jsme vůbec nečekali,“ přiznala Monika Veselá za Nový Prostor.

Podle ní nyní lidé přispívají více než před krizí, ale zároveň s těmito penězi nelze dopředu kalkulovat. Časopisy se ale v současné době spíše hromadí. „Aby se nám vyplatil tisk časopisů, potřebujeme, aby si prodejci objednali alespoň minimální počet 65 kusů výtisku. S úbytkem zákazníků se ale snížil také prodej časopisů. Ty pak prodejcům zůstávají a oni pak nenakupují nová čísla, takže časopisy zůstávají i nám na skladě, a tím proděláváme,“ popsala Veselá.

Časopis Nový prostor vznikl na pomoc lidem v nepříznivé sociální situaci. Od roku 1998 jim pomáhá získat peníze vlastními silami. Konkrétně prodejem jednotlivých výtisků časopisu v ulicích měst. Z každého prodaného kusu zůstává prodejcům polovina jeho ceny.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Trestní reforma snížila počet nových vězňů, zařízení ale zůstávají téměř plná

Počet lidí odsouzených k nepodmíněnému trestu se od začátku roku mírně snížil. Přispěla k tomu trestní reforma, která zmírnila postihování opakovaných drobných krádeží a neplacení výživného. České věznice jsou přesto zaplněné přibližně z 95 procent. Vládní koalice považuje některé změny za příliš benevolentní a chce část trestů opět zpřísnit.
07:01Aktualizovánopřed 22 mminutami

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, vichr na jihu Moravy lámal stromy

Na jihovýchod a východ Česka dorazily odpoledne bouřky. Meteorologové v těchto oblastech zpřísnili původní výstrahu na vysoký stupeň nebezpečí. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) varoval před možnými komplikacemi v energetice, dopravě a zemědělství.
11:30Aktualizovánopřed 25 mminutami

Datové schránky mají novou webovou adresu

Datová schránka je dostupná na nové adrese. To může být komplikace hlavně pro ty, kteří mají v prohlížeči uložené heslo. Stát doporučuje využívat Identitu občana, tedy například bankovní identitu.
před 1 hhodinou

Čečenská exilová vláda se tajně sešla v Praze. Žádá podporu pro nezávislost na Rusku

Představitelé exilové vlády Čečenské republiky Ičkerie se za přísných bezpečnostních opatření sešli v Praze. Evropskou unii a Ukrajinu žádají o podporu své snahy obnovit nezávislost Čečenska na Rusku. Věří, že Kreml je v důsledku jeho agrese proti Ukrajině nejslabší za několik posledních desetiletí.
před 2 hhodinami

Okamura před cestou do Číny jednal i s tajnými službami

Předseda Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) na tiskové konferenci před odletem do Číny oznámil, že česká delegace bude mít pět cílů. Chce jednat o zahájení další letecké linky mezi zeměmi, o otevření jednání o zrušení vízové povinnosti českých občanů do Číny či realizovat v tuzemsku výstavu terakotové armády. Okamura je také případně připraven s čínskou stranou jednat o případu zadržovaného Čecha. Před odletem jednal i s tajnými službami.
13:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Zemřel psychiatr, sexuolog a někdejší europoslanec Jaroslav Zvěřina

Ve věku 83 let zemřel v neděli psychiatr a sexuolog Jaroslav Zvěřina. Informovala o tom Sexuologická společnost České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP). Zvěřina byl v minulosti také poslancem za Občanskou demokratickou stranu (ODS), krátce i místopředsedou sněmovny a pět let europoslancem.
před 6 hhodinami

Dělníci v noci zbourali dva nadjezdy na Pražském okruhu, opět je průjezdný

Dělníci zbourali v noci na neděli dva nadjezdy, kvůli kterým byl od sobotního večera plánovaně přerušený provoz na Pražském okruhu mezi Slivencem a Řeporyjemi. Uzavírka byla ukončena v neděli kolem 11:00, informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Rýdl. Předpokládá, že pro odpolední špičku bude cesta zprovozněna v obvyklé kapacitě.
před 6 hhodinami

VideoKomunisté tajili otravu rtutí, kontroly potravin jsou dnes přísné

Před 45 lety otrávila maso a vejce v Československu rtuť. Minulý režim se bál skandálu, a tak fakta před lidmi tajil. Komunisté nepřiznávali ani infekční nemoci, o nichž státní média mlčela – dnes naopak zapojení médií pomáhá, stejně jako spolupráce všech zasahujících složek. Rtuť v potravinách nyní hlídá mimo jiné Státní zdravotní ústav. Mezi rizikové patří ryby a výrobky z nich. V poslední době se ale množství v jídle drží na spodní hranici limitu.
před 10 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.