Primátorkou Českých Budějovic bude poprvé žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová

České Budějovice povede koalice ODS, Společně pro Budějovice, Piráti a Jihočeši 2012. Dohromady má 23 zastupitelů z 45. Primátorkou bude poprvé v historii Českých Budějovic žena, stane se jí Dagmar Škodová Parmová (ODS). Zástupci zmíněných politických subjektů v pondělí podepsali memorandum o vytvoření koalice.

„Hledali jsme partnery tak, abychom mohli sestavit koalici bez hnutí ANO. Máme 23 mandátů, ale jednáme ještě o 24. hlasu, což zatím ještě není součástí podpisu dohody,“ uvedla Škodová Parmová. Dodala, že koalice oslovila Světlanu Procházkovou z hnutí Občané pro Budějovice (HOPB), která před čtyřmi lety kandidovala za sdružení ODS a nezávislých kandidátů.

Občanští demokraté budou mít v novém vedení města převahu. Z jedenácti míst v radě jich obsadí sedm. Tři radní budou mít dohromady Společně pro Budějovice a Piráti. Jedno místo v radě připadne Jihočechům 2012.

Nové vedení města předpokládá, že kromě primátorky budou tři uvolnění a dva neuvolnění náměstci. Momentálně mělo město pět uvolněných náměstků, ale velkou část volebního období jich bylo šest. „Výrazně tím snížíme náklady, protože ušetříme měsíčně zhruba 160 tisíc korun,“ uvedl předseda jihočeské ODS a hejtman Martin Kuba. Přesné rozdělení resortů a personální obsazení koalice teprve zveřejní.

ODS se vrací po dvanácti letech v opozici

ODS získala v komunálních volbách v Českých Budějovicích šestnáct mandátů. Druhé skončilo hnutí ANO se třinácti mandáty. Třetí HOPB budou mít šest zastupitelů. Čtvrtá SPD má čtyři mandáty, tři zastupitele budou mít na pátém místě Piráti. Šestá je KDU-ČSL a TOP 09 se třemi mandáty. Jihočeši 2012 měli jednoho zástupce Martina Maršíka, který se do samosprávy dostal jako kandidát HOPB.

Občanští demokraté se vrací do vedení Českých Budějovic po dvanácti letech strávených v opozici. Naposledy byli součástí koalice ve volebním období 2006 až 2010. Strana obsadí primátorskou funkci potřetí. Před Škodovou Parmovou vedli město v barvách ODS Miroslav Beneš a Juraj Thoma, jenž ze strany v roce 2010 odešel a nyní byl ve volbách lídrem HOPB.

Českobudějovickou radnici vedlo posledních osm let hnutí ANO s primátorem Jiřím Svobodou. Po volbách v roce 2018 vytvořili koalici ANO, HOPB, Společně pro Budějovice a Čisté Budějovice se STAN. V zastupitelstvu o 45 členech měla původně 27 zastupitelů. Potom se počet snížil na 26, když František Konečný opustil ANO a stal se nezařazeným zastupitelem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Reportéři ČT mluvili s advokátem z bitcoinové kauzy

Bitcoinovou kauzou se kromě politiků dál zabývají i vyšetřovatelé. Před kamerou poprvé promluvil advokát Kárim Titz, zastupující dárce bitcoinů ministerstvu spravedlnosti. Reportérům ČT řekl, že motivem Tomáše Jiřikovského byla snaha odečíst si část peněz z daní.
před 4 hhodinami

Krize IPB vyvrcholila před čtvrt stoletím razií

Fronty před pobočkami, klienti hromadně vybírající vklady, ale také útvar rychlého nasazení a nucená správa. Krize v krachující Investiční a poštovní bance vrcholila před 25 lety – 16. června 2000. Lidé na prosakující informace o její špatné kondici reagovali rychle a pár dní po prvních výběrech do banky přišlo ozbrojené policejní komando. Potíže přitom trvaly už dlouho a pomoci měla japonská investiční skupina Nomura. Třetí největší peněžní ústav v zemi ale nakonec po letech sporů a arbitráží za jednu korunu převzala ČSOB.
před 5 hhodinami

Opozice ví, že prohraje, na hlasování o nedůvěře ale právo má, říká Pekarová Adamová

Úterní mimořádná schůze sněmovny svolaná opozicí k pokusu o vyslovení nedůvěry vládě je příležitostí pro obě strany, míní předsedkyně dolní komory parlamentu a vládní TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. V Interview ČT24, které vedla Tereza Řezníčková, také řekla, že bitcoinová kauza, kvůli které opozice hlasování vyvolala, podle ní nedosahuje takových rozměrů, aby o důvěru musela žádat sama vláda.
před 5 hhodinami

Rybáři přivítali začátek sezony lovu dravých ryb

V pondělí začala sezona lovu dravých ryb. Jedná se například o lov candátů, štik či sumců. V noci na pondělí se sice prudce ochladilo, rybáře ale změna počasí neodradila. K řekám, nádržím a rybníkům vyrazily stovky lidí. K oblíbeným revírům patří třeba Lipno. Tam v loňském roce rybáři chytili čtyři a půl tisíce candátů. Přibližně o dva tisíce víc než předloni. Rybáři však musí dát pozor na míry jednotlivých ryb. Například u candátů na Lipně je minimální míra padesát centimetrů, u štik šedesát centimetrů.
před 5 hhodinami

Koalici rozděluje jednotné měsíční hlášení

Koalice bude při hlasování o jedné z posledních vládních priorit – zavedení jednotného měsíčního hlášení – nejednotná. Předmětem sporu jsou úpravy načtené ODS před druhým čtením, které by osvobodily od daně mimo jiné bitcoinové miliardáře. Strana tak učinila bez předchozí konzultace s ostatními. Opozice změny spojuje s bitcoinovou kauzou, kvůli níž rezignoval exministr spravedlnosti Pavel Blažek (za ODS).
před 6 hhodinami

Mapa ukazuje místa smrtelných dopravních nehod a jejich příčiny

Každý den zemřou na českých silnicích průměrně dva lidé. Infografika zachycuje všechny smrtelné dopravní nehody od roku 2010 až do současnosti.
před 8 hhodinami

Podezřelému z vraždy v Kostelci hrozí výjimečný trest

Kriminalisté obvinili z vraždy pětašedesátiletého muže. Je podezřelý, že v neděli večer v Kostelci nad Černými lesy zabil padesátiletou ženu a o pět let mladšího muže. Kriminalisté budou podávat návrh na uvalení vyšetřovací vazby. Muži hrozí v případě odsouzení až výjimečný trest, informovala krajská policejní mluvčí Vlasta Suchánková.
před 15 hhodinami

Týden začal deštěm, tropy se vrátí

Po chladnějším a deštivém úvodu týdne se oteplí. Ve středu se odpolední maxima přiblíží ke třiceti stupňům Celsia. Obloha bude s výjimkou pondělka převážně jasná či polojasná, od úterý bude pršet už jen minimálně. Více srážek by mohlo být na přelomu tohoto a příštího týdne, kdy se opět vrátí tropické teploty.
před 17 hhodinami
Načítání...