Pomoc po tornádu měla být rychlejší, říká Jurečka. Udělali jsme, co jsme mohli, oponuje Schillerová

Nahrávám video
Události, komentáře: Měsíc od ničivého tornáda
Zdroj: ČT24

Před měsícem se jižní Moravou prohnalo ničivé tornádo, které smetlo několik vesnic. Čeká je ještě velký kus práce, ze všeho nejvíc teď obce potřebují materiál, řemeslníky a stále ještě dobrovolníky. O tom, jak funguje pomoc jižní Moravě, debatovali v Událostech, komentářích vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Vláda se v pondělí seznámila s dokumentem ministerstva pro místní rozvoj, podle něhož odhad nákladů na obnovu majetku činí k 23. červenci 5,3 miliardy korun, to se ale ještě může měnit. Schillerová uvedla, že pomoc je třeba dokončit a že ještě nejsou znaleckými posudky podložené škody na soukromém majetku u fyzických osob. Hejtman ministerstvo informoval, že prioritami jsou například školy či školky.

Podle Schillerové jdou věci dělat lépe, ale také mnohem hůře. Na vládě se prý řeší i meteorologická situace, či způsoby, jakými se podobné situace řeší například v USA. „Vezměte si, že nebylo ani nejmenší varování, že tornádo přijde. Když jsem se bavila s hasiči, nebyly předpovídané ani extrémní deště,“ řekla ministryně.

Je podle ní třeba hledat, jak se na podobné situace připravit. Co se týče pomoci, podle Schillerové kraj i vláda udělaly, co mohly, omluvila se za interpretační nedostatky, k nimž došlo.

Podle Jurečky by pomoc od státu měla být rychlejší a jednodušší. „Ty rodiny zatím ve většině případů žádné peníze ze strany státu neobdržely,“ uvedl s tím, že dva miliony korun dotace jsou málo. Apeloval také na to, aby vláda přehodnotila pomoc malým živnostníkům a drobným firmám, kde je milionová dotace.

Do budoucna by podle něj bylo třeba vyladit procesy ze strany koordinace pomoci, do níž by prý mohla být zapojena Správa státních hmotných rezerv. Je však podle něj dobré, že do terénu dorazili hned úředníci z Úřadů práce či stavebních úřadů, nejrychlejší pomoc však nabídla podle něj i veřejnost ve sbírkách. Lidé jsou ale podle něj stále v nejistotě.

Státní peníze se budou jednou kontrolovat

Schillerová s výtkami na pomoc státu nesouhlasí. „Já bych si dovolila říct, že pan předseda hovoří o celé řadě věcí, o nichž nic neví,“ uvedla. Krizový štáb, hasiči i záchranáři podle ní fungovali skvěle, úředníci na místo dorazili po koordinaci s krizovým štábem. Na zálohách ze státního fondu bydlení je podle ní již vyplaceno asi 28 milionů korun. Dotační program je připravený, Schillerová je připravena ho posílit, pochvalovala si i spolupráci s jihomoravským hejtmanem.

Český rozhlas uvedl, že v programu Živel bylo lidem vráceno 90 procent žádostí o dotaci, aby údaje doplnili. Schillerová má o čísle pochybnost, připouští ale, že je třeba kontrola. „Jsou to státní peníze, ty bude jednou kontrolovat Nejvyšší kontrolní úřad, podléhá to třeba i zkoumání orgánů činných v trestním řízení, kdyby byly zneužity,“ konstatovala s tím, že je třeba doložit minimálně znalecké posudky. Vyplatily se zálohy, v úterý se začínají uzavírat pevné dotační smlouvy na až dva miliony korun.

Jurečka uvedl, že se premiéra i členů vlády zastal, mrzí ho ale, když Schillerová říká, že o věci nic neví. „Já jsem tam několik dnů byl fyzicky pracovat, s těmi lidmi jsem do dnešních dnů v kontaktu. Včetně komunálních politiků a starostů dotčených obcí. Není to tak, že bych tady mluvil, co jsem neviděl zblízka,“ konstatoval Jurečka s tím, že některé věci mohly být vyladěné lépe.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
14:20Aktualizovánopřed 21 mminutami

Klempíř odvolal šéfku Národní galerie Knastovou

Ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) dnes odvolal generální ředitelku Národní galerie Praha (NGP) Alicji Knastovou. Informaci Deníku N potvrdila mluvčí galerie Jana Holcová. NGP zatím povede dosavadní ředitelka sbírky starého umění Olga Kotková.
16:09Aktualizovánopřed 31 mminutami

Pavel: Babiš by na summitu asi dokázal lépe vysvětlit, proč Česko neplní závazky

Je zřejmě pravda, že premiér Andrej Babiš (ANO) by dokázal lépe vysvětlit důvody, proč Česko neplní své závazky k NATO, řekl prezident Petr Pavel k české účasti na červencovém summitu Severoatlantické aliance (NATO). Uvedl také, že o tom, že by na summit měl jet Babiš spolu s ministrem zahraničí Petrem Macinkou (Motoristé), nikoli on jako prezident, se dozvěděl ve středu z médií. Očekává, že s premiérem bude o věci ještě hovořit.
08:59Aktualizovánopřed 36 mminutami

Ropa i plyn dál zdražují, exportní přístav v Rudém moři přestal nakládat

Ceny ropy pokračují v růstu kvůli útokům na Blízkém východě. Severomořská ropa Brent se krátce po 08:00 SEČ dostala nad 114 dolarů (přes 2400 korun) za barel, dopoledne už to bylo přes 119 dolarů (asi 2530 korun). Krátce před polednem cena opět klesla – ke 116 dolarům (asi 2470 korun). Navíc čelil útoku důležitý exportní bod na pobřeží Rudého moře – přístav Janbu, který dle Reuters následně přestal krátce surovinu nakládat. O třetinu poskočily ve čtvrtek ráno vzhůru i ceny plynu pro evropský trh. Následně lehce poklesly.
08:14Aktualizovánopřed 49 mminutami

Marže čerpacích stanic se snižují, říká ministerstvo financí

Monitoring ministerstva financí ukázal, že čerpací stanice marže od začátku americko-izraelského útoku na Íránu a po spuštění monitoringu postupně snižují. Běžné marže u litru nafty byly před krizí 2,70 až 3,20 koruny, po vypuknutí konfliktu klesly na 1,90 až 2,60 koruny. Po spuštění monitoringu se dále snižovaly až k jedné koruně. Marže 2,35 až 2,60 koruny u benzinu zůstala v době před vypuknutím konfliktu a po něm stejná. Po spuštění monitoringu klesala ke 2,10 koruny.
14:45Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
před 2 hhodinami

Za týrání skotu poslal soud ředitele farmy na pět let do vězení

Za chov skotu v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku poslal ve čtvrtek pražský vrchní soud ředitele společnosti Ekochov CMN Antonína Hajzlera na pět let do vězení. Na deset let mu zakázal se starat o zvířata. Jednatele společnosti Františka Horna potrestal ročním podmíněným trestem za zanedbání péče o zvířata z nedbalosti. Firmě Ekochov CMN uložil, aby zaplatila dva miliony korun. Podle pravomocného verdiktu kvůli mužům uhynulo od ledna do prosince 2021 téměř sedmdesát zvířat. Dvojice vinu od počátku odmítala.
před 2 hhodinami

Lídři EU řeší konkurenceschopnost i energie, neshody panují kolem ETS

Unijní prezidenti a premiéři se na summitu, který začal v Bruselu, zabývají posilováním konkurenceschopnosti Evropské unie, ale i současnou válkou na Blízkém východě, včetně jejích dopadů na Evropu, zejména pokud jde o ceny energií. Česko zastupuje premiér Andrej Babiš (ANO), který chce prosazovat změny systému emisních povolenek ETS. Právě jejich podoba patří mezi sporné body jednání. Před odletem na jednání Babiš zároveň zkritizoval izraelský útok na Írán, který označil za nepochopitelný.
07:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami
Načítání...