Policisté, hasiči a dozorci dostanou přidáno 1500 korun, uvedl Rakušan

5 minut
Události: Příslušníci bezpečnostních sborů dostanou přidáno
Zdroj: ČT24

Příslušníkům bezpečnostních sborů by se měl příští rok zvednout plat o 1500 korun ve všech tarifních třídách. Objem platových prostředků tak oproti letošku stoupne o pět procent, řekl po jednání se zástupci odborů ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Předseda Unie bezpečnostních složek (UBS) Aleš Lehký podotkl, že požaduje zvýšení o 6,9 procenta, tedy zhruba o 2200 korun. Vláda minulý týden rozhodla o zvýšení platů vrcholných politiků a soudců právě o 6,9 procenta.

„Na dnešním (pondělním) jednání jsme se dohodli, že budeme vycházet z částky 1500 korun pro každého z příslušníků bez ohledu na to, do jaké tarifní třídy spadá,“ prohlásil Rakušan. Zvýšení platů o pět procent se původně mělo týkat pouze nejnižších čtyř platových tříd. V páté až osmé třídě platy měly vzrůst o tři procenta, v deváté a desáté třídě o dvě procenta a v nejvyšší platové třídě by neměly vzrůst vůbec.

Ministr doplnil, že objem platových prostředků bude stoupat o pět procent i v letech 2026 i 2027. „Příští rok, až budeme vyjednávat o rozpočtu, tak automaticky vycházíme už z té základny, která je navýšená o pět procent do objemů. Můžeme se bavit, zda to bude pět procent, nebo více, ale rozhodně to v tom roce 2026 nemůže být méně,“ dodal Rakušan. Zvýšení předběžně konzultoval i s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS), pod kterého spadá vězeňská služba. Další termín jednání předpokládá v listopadu.

Odbory chtějí zvýšení o 6,9 procenta

„Po jednání s panem ministrem jsme dospěli ke shodě, že správnější bude rozdělit stejnou částku všem příslušníkům bezpečnostních sborů. Při současném rozdělení rozpočtu, kdy je pět procent do objemu platů, by to znamenalo pro každého policistu nebo hasiče 1500 korun. S touto částkou my nesouhlasíme, žádáme o to, aby byl rozpočet navýšen na částku 6,9 procenta, aby jednotná částka byla minimálně 2200 korun,“ zdůraznil Lehký. Odbory podle něj ohledně případných protestů zůstávají v pohotovosti.

„Pokud si přidali jako vládní činitelé sedm procent, (...) tak pět procent je žalostně málo,“ upozornil předseda Odborového svazu hasičů Jiří Jílek.

Předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič řekl, že svaz je spokojený jen částečně. Souhlasí se zrušením zvýšení podle platových tříd. „Samozřejmě nejsme spokojeni s těmi pěti procenty do objemů,“ podotkl. Připomněl, že Českomoravská konfederace odborových svazů vyjednává o platech státních zaměstnanců s vládou. „V rámci kolektivního vyjednávání je tady ještě otevřená možnost dostat se do 6,9 procenta v rámci objemů. Tam už by ta částka byla zajímavá,“ doplnil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Babiš při interpelacích odpovídal na otázky o střetu zájmů či Turkovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) při čtvrtečních interpelacích odpovídal na otázky o řešení střetu zájmů. Po 16:00 začali na interpelace poslanců odpovídat ostatní členové vlády. Sněmovna musela kvůli otázkám přerušit jednání před hlasováním o osudu nového Babišova kabinetu, vrátila se k němu kolem 18:00, kdy zákonná lhůta pro interpelace skončila.
14:31Aktualizovánopřed 26 mminutami

ŽivěSněmovna jedná o důvěře Babišově kabinetu. Pokračovat může i po 21. hodině

Sněmovna se třetím dnem zabývá žádostí o vyslovení důvěry kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO). Jednání odpoledne přerušily ústní interpelace. Poslanci se k němu vrátili v podvečer a odhlasovali si, že v jednání budou moci pokračovat i po 21. hodině. Babiš předtím řekl, že se nenechá sněmovnou vydat k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo. Před poslanci uvedl, že justici nezpochybňuje, najdou se podle něho ale soudci, kteří rozhodují politicky.
06:00Aktualizovánopřed 32 mminutami

Ukrajina je vděčná za pokračování muniční iniciativy, řekl Pavel

Ukrajinská strana vyjádřila jednoznačný vděk za to, že se Česko rozhodlo pokračovat ve své muniční iniciativě. Pro ukrajinskou armádu je to klíčová věc, uvedl prezident Petr Pavel po jednání s ukrajinskými představiteli ve Lvově, kam se osobně vydal. Sdělil také, že svou návštěvu Ukrajiny nebere jako vzkaz české vládě a že jeho podpora Ruskem napadené země zůstává neměnná. Zmínil se také o Grónsku, spor o ostrov lze dle něj řešit diskusí v rámci NATO.
14:17Aktualizovánopřed 49 mminutami

K vymáhání dotací po Agrofertu nám chybí klíčový dokument, tvrdí resort zemědělství

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) ještě nezačal vymáhat po holdingu Agrofert vrácení dotací z doby, kdy byl vlastník Agrofertu premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Píše o tom server Seznam Zprávy. Ministerstvo zemědělství podle serveru tvrdí, že mu chybí klíčový dokument. Podle Babiše Agrofert nic nedluží.
10:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Záchranáři se psy nacvičují pomoc z lavin

Desítky horských záchranářů i policistů včetně psovodů nacvičují v rámci mezinárodního lavinového a kynologického kurzu záchranu lidí z lavin. Na hřebenech v okolí krkonošské Pece pod Sněžkou, kde se akce koná, je v těchto dnech až 70 centimetrů sněhu. Účastníci si během výcviku již vyzkoušeli jak mrazivé, tak i deštivé počasí.
před 4 hhodinami

Teplický soud zamítl žádost exposlance Feriho o podmíněné propuštění

Bývalý poslanec Dominik Feri zůstává ve vězení, okresní soud v Teplicích totiž ve čtvrtek zamítl jeho žádost o podmíněné propuštění. Odsouzen byl na tři roky za znásilnění dvou dívek a pokus o další znásilnění, žádost podal po odpykání poloviny trestu. Podle žalobce ani soudu zatím Feri neprokázal polepšení, zcela mu chybí sebereflexe. Někdejší politik podal proti usnesení teplického soudu stížnost, pravomocně rozhodne Krajský soud v Ústí nad Labem. Státní zástupkyně ho v úterý obžalovala z dalšího znásilnění.
11:09Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Senior, který napadl Babiše holí, dostal podmínku

Pětašedesátiletý muž, který loni 1. září napadl na předvolebním mítinku v Dobré na Frýdecko-Místecku předsedu hnutí ANO Andreje Babiše francouzskou holí, dostal podmíněný trest. Navíc musí pojišťovně uhradit náklady spojené s ošetřením napadeného politika, které činí okolo tří tisíc korun. Rozhodl o tom nepravomocně soudce Okresního soudu ve Frýdku-Místku.
před 8 hhodinami

Ústavní soud se zastal ženy, kterou na šest dní zavřeli na psychiatrii

Ústavní soud (ÚS) se zastal ženy, která strávila nedobrovolně šest dní v pražské Psychiatrické nemocnici Bohnice. Kojila tehdy čtyřměsíční dítě. Oprávněnost hospitalizace potvrdil Obvodní soud pro Prahu 8, jehož rozhodnutí ústavní soudci zrušili, stejně jako pozdější rozhodnutí Městského soudu v Praze a Nejvyššího soudu. Důvodem zásahu je porušení práv na soudní ochranu, spravedlivý proces a osobní svobodu.
před 9 hhodinami
Načítání...