Po teplých dnech přichází ochlazení. V noci bude hodně sněžit, roztálý sníh opět zmrzne, na Moravě hrozí i povodně

V Česku se ochlazuje. Meteorologové očekávají, že v noci na neděli bude na Moravě a ve Slezsku velmi vydatně sněžit, pro celou republiku vyhlásili také od sobotního večera výstrahu na náledí. Co v sobotu naprší nebo nataje, po západu slunce opět zmrzne. V části republiky bude mrznout i v příštích dnech, teploty budou do úterý klesat.

Český hydrometeorologický ústav vydal na víkend větší množství výstrah, které souvisejí s tím, že se ochlazuje. Nejdůraznější je ta na silné sněžení. Týká se Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje a bude platit v noci na neděli a ráno – od 3 do 9 hodin. V té době přibudou až tři centimetry sněhu za hodinu, zejména proto hrozí, že budou ráno nesjízdné silnice.

Příjemné však nebude cestování celou noc a v celé republice, pro kterou vyhlásili meteorologové od sobotních 21 hodin do nedělních 9 hodin výstrahu na náledí.

Na severovýchodě republiky – v Moravskoslezském kraji, většině Olomouckého kraje a orlickohorské a králické části Pardubického kraje – platí navíc do sobotního odpoledne hodin výstraha na silný vítr s nárazy o rychlosti 55 až 70 kilometrů za hodinu, na hřebenech hor až 110 kilometrů za hodinu. 

Následky nočního sněžení

Západ a severozápad Čech zhruba v oblasti Českého lesa a Krušných hor se ještě vyrovnává s následky nočního a ranního sněžení, do 15 hodin platí výstraha na novou sněhovou pokrývku. Potíže nastaly dopoledne hlavně v Karlovarském kraji – na dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří havaroval kamion a asi na hodinu se provoz na ní zastavil.

I odpoledne varovali silničáři před sněhovými jazyky na silnici I/7 u Hory Svatého Šebestiána, ve stoupání nad Chomutovem je odstaveno několik kamionů, které nevyjely. Policie navíc uzavřela silnice do krušnohorských středisek Telnice a Petrovice. Příčinou však není jejich nesjízdnost, nýbrž nápor turistů, kteří cesty zablokovali.

Pro část Zlínského a Jihomoravského kraje u dolního toku řeky Moravy a jejích přítoků až do nedělního poledne vyhlásili meteorologové ještě povodňovou bdělost, což znamená, že by se mohla zvýšit hladina na první stupeň povodňové aktivity. Vylít z koryt by se ale řeky neměly.

Všechny výstrahy souvisí s tím, že se významně ochlazuje. Zatímco ve druhé polovině pracovního týdne bylo možné zahlédnout na teploměru i hodnoty kolem deseti stupňů Celsia, v neděli budou maximálně minus 1 až plus 3 stupně, jen na jižní Moravě až 5 stupňů. Vítr a srážky sněhové či dešťové souvisejí s průchodem zvlněné studené fronty k východu.

Ochlazení, které přinese, bude patrné do poloviny příštího týdne. Mělo by sněžit, v pondělí a úterý budou nejvyšší teploty kolem nuly. Ve druhé polovině týdne se ale začne opět oteplovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nová vláda by o důvěru sněmovny mohla žádat 13. ledna, uvedl Okamura

Hlasování Poslanecké sněmovny o důvěře vládě Andreje Babiše (ANO) by se dle koaliční rady ANO, SPD a Motoristů mohlo odehrát 13. ledna, uvedl šéf dolní komory Tomio Okamura (SPD). K samotnému jmenování vlády by dle něj mělo dojít pár dní poté, co prezident Petr Pavel jmenuje Babiše premiérem. K tomu má má dojít v úterý 9. prosince.
před 6 mminutami

Advent na blátě. Příští týden půjdou teploty nad deset stupňů

Bláto místo závějí, déšť místo sněhu. A teploty blížící se 15 stupňům nad nulou – to není tradiční představa adventu. Ale již za pár dní to podle předpovědi počasí bude realita Česka.
před 13 mminutami

Decroix: Babišův vliv na Agrofert nesmí přetrvávat skrytě. Dobrý krok, cení Koten

Zástupci budoucí vládnoucí koalice ocenili rozhodnutí šéfa ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert, aby se vyhnul střetu zájmů. Ministryně spravedlnosti v demisi Eva Decroix (ODS) Babišův krok rovněž vítá, upozorňuje však, že musí stanovené podmínky skutečně splnit a v holdingu neudržovat ani neformální vliv. Podle poslance Radka Kotena z hnutí SPD, jež s ANO a Motoristy zasedne ve vládě, by se Babišův krok neměl dále zpochybňovat.
před 26 mminutami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 1 hhodinou

Jde správným směrem, ale bude záležet na provedení, hodnotí experti Babišův krok

Rozhodnutí Andreje Babiše (ANO) vzdát se Agofertu je krok správným směrem, ale bude záležet na konkrétním provedení, aby byl vyloučen i případný neformální vliv budoucího premiéra na koncern, míní experti. Babiš ve čtvrtek večer oznámil, že převede Agrofert do slepého svěřenského fondu.
09:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Babišův krok je dle Nachera nadstandard. Vazby na Agrofert přetrvají, míní Dvořák

Rozhodnutí šéfa hnutí ANO Andreje Babiše vzdát se holdingu Agrofert jde dle místopředsedy sněmovny Patrika Nachera (ANO) nad rámec toho, co vyžaduje zákon o střetu zájmů. Sdělil to v Událostech, komentářích moderovaných Danielem Takáčem. Ministr pro evropské záležitosti v demisi Martin Dvořák (STAN) řekl, že respektuje Babišovu dohodu s prezidentem Petrem Pavlem, kterému to stačí na to, aby šéfa hnutí ANO jmenoval premiérem. Otázky ohledně konfliktu zájmů nicméně podle něj přetrvávají.
před 2 hhodinami

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 2 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 4 hhodinami
Načítání...