Oslovil mě přímo prezident, řekl nový Pavlův poradce Žantovský. Havlův odkaz je podle něj v bezpečí

Nahrávám video
Interview ČT24 –⁠ Michael Žantovský (5. 6. 2023)
Zdroj: ČT24

Spisovatel, překladatel a někdejší diplomat Michael Žantovský se v průběhu května stal členem skupiny zahraničně-politických poradců prezidenta Petra Pavla. V Interview ČT24 se rozpovídal jak o své nové roli, tak o konci osmiletého působení v čele Knihovny Václava Havla.

Členy zmíněné skupiny poradců jsou také bývalý velvyslanec Petr Kolář, někdejší ministři zahraničí Karel Schwarzenberg a Tomáš Petříček a komentátoři Jiří Pehe a Jan Macháček. „Někteří z nich patří mezi mé nejbližší přátele. Všechny znám, s každým jsem se profesně setkával nebo jednal,“ konstatoval Žantovský, který přiznal, že s čestnou funkcí souhlasil poté, co ho kontaktoval prezident.

„Oslovení pocházelo přímo od pana prezidenta. Já už jsem s ním trochu spolupracoval během jeho volební kampaně. Potěšilo mě to a je mi pochopitelně ctí, že můžu být členem poradenského týmu. Není to zaměstnání, jde o čestnou funkci, ale budu se snažit v mezích svých znalostí a schopností přispět.“

Skupinu koordinuje ředitel zahraničního odboru hradní kanceláře Jaroslav Zajíček, jehož Žantovský zahrnul chválou. „Ačkoli je mladý, tak už je velmi zkušený diplomat, který se nesmírně osvědčil během českého předsednictví v Radě Evropské Unie i v jiných funkcích. Jsme s ním v pravidelném kontaktu,“ vysvětlil s tím,  že se poradci doposud sešli jednou a řešili mimo jiné vztah České republiky k Rusku a Číně.

Další společná sezení budou následovat podle potřeby a aktuálních témat. „S panem prezidentem se budeme společně setkávat a na jeho výzvu budeme přispívat k jednotlivým prioritám zahraniční politiky, diskutovat o jeho cestách, jejich pořadí a o celé řadě dalších věcí,“ přiblížil Žantovský.

Havlův odkaz

Knihovnu Václava Havla, tedy instituci, jež se stará o myšlenkový, literární a politický odkaz dramatika, někdejšího disidenta a bývalého prezidenta, vedl Žantovský od září 2015. „Troufám si tvrdit, že se nám podařilo rozšířit, prohloubit a obhájit odkaz Václava Havla ve velmi široké veřejnosti.“

„Když jsem do Knihovny nastupoval, bylo běžné, a dokonce populární mluvit o havloidech či pravdoláskařích a nebyly to žádné komplimenty. V současnosti to neslyšíte. Odkaz Václava Havla, jakožto nejvýznamnější politické osobnosti nejen naší politiky, je naprosto v bezpečí. Nejen kvůli tomu, co dělá Knihovna, ale i kvůli tomu, že se jeho myšlenky o spoluzodpovědnosti za osud ostatních lidí ukázaly jako velmi prorocké. A lidé to oceňují,“ myslí si Žantovský.

Svůj odchod z Knihovny považuje za přirozený a bezkonfliktní. „Já mám takový rytmus v životě, že po šesti až osmi letech musím změnit působiště. Mně se blíží jedno kulaté výročí a už k němu jsem své myšlenky delší dobu směřoval a nakonec se to takhle sešlo,“ dodal Žantovský.   

Knihovna Václava Havla byla založena v roce 2004 po Havlově odchodu z prezidentského úřadu po vzoru podobných institucí v USA. Sbírá rozličné materiály o Havlovi, vydává publikace, pořádá veřejné akce. Nabízí mimo jiné i několik desítek titulů přibližujících život a dílo bývalého prezidenta, jeho rodiny a přátel.    

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Meteorologové opět rozšířili výstrahu, toky se mohou vzedmout na více místech

Meteorologové rozšířili dřívější varování před vzestupem hladin toků v Česku. Hrozí od nedělního večera hlavně na východě Čech. Mandava ve Varnsdorfu večer překročila první povodňový stupeň a možná stoupne na druhý. Rozvodnit se v noci mají i další toky, ČHMÚ tak znovu rozšířil dřívější výstrahu.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoCeny mléka i másla spadly nejníž za několik let. I díky čínským clům

Máslo i pod dvacet korun za kostku, mléko i pod deset korun za litr. Důvodem snížení cen je výrazně vyšší nabídka na evropském trhu, než je poptávka. A tak výrobci musí snižovat ceny, aby zboží vůbec udali. Při srovnání lednových hodnot byly ceny nejnižší za posledních pět let. Přebytek mléka na trhu způsobila mimo jiné dovozní cla na mléčné výrobky z EU, která zavedla Čína. Výkyvy výkupních cen ale nejsou neobvyklé. „Myslím, že už jsme se dostali na hranici, kde průměrné ceny zůstanou,“ odhaduje majitel Němcovy selské mlékárny Radonice Tomáš Němec. Mléčné výrobky tvoří 15 procent útrat za potraviny.
před 6 hhodinami

VideoDecroix: Ať Babiš vše vysvětlí u soudu. Nebýt politik, možná by před ním nebyl, říká Tejc

Exministryně spravedlnosti Eva Decroix (ODS) se domnívá, že premiér Andrej Babiš (ANO) by měl vysvětlit své obvinění v kauze Čapí hnízdo u soudu. Uvedla to v Otázkách Václava Moravce v souvislosti s nadcházejícím hlasováním sněmovny o opětovném vydání, či nevydání předsedy vlády k trestnímu stíhání. Podle současného šéfa resortu Jeronýma Tejce (za ANO) by se Babiše stíhání možná netklo, kdyby se nestal politikem. Oba debatovali také o možném zrušení takzvaného „protišpionského“ trestného činu nebo o auditu v bitcoinové kauze.
před 11 hhodinami

Na dotace v Nové zelené úsporám půjdou dle Havlíčka čtyři miliardy, možná víc

Na dotační program Nová zelená úsporám letos podle vicepremiéra Karla Havlíčka (ANO) mohou jít čtyři miliardy korun, možná i víc. Vláda počítá s úvěry, záručními instrumenty a bude možné vyřídit i zatím nevypořádané žádosti podle starších pravidel, uvedl v Otázkách Václava Moravce. O nových pravidlech čerpání dotací na energetické modernizace domů bude v pondělí s premiérem Andrejem Babišem (ANO) hovořit po svém jmenování nastupující ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Lékaře na telefonu, které nabízejí pojišťovny, využívá stále více lidí

Zkonzultovat zdravotní stav nebo rozebrat výsledky laboratorního vyšetření. Kvůli tomu stále více lidí využívá službu některých pojišťoven, které nabízí lékaře na telefonu. Oslovené pojišťovny České televizi potvrdily, že počet konzultací meziročně roste. Některé pojišťovny mají lékařskou telefonní linku, jiné spustily on-line poradnu nebo aplikaci.
před 17 hhodinami

VideoHosté Událostí, komentářů z ekonomiky rozebrali vládní hospodářskou strategii

Hosté Událostí, komentářů z ekonomiky debatovali o vládou schválené nové hospodářské strategii, podle níž má česká ekonomika v příštích letech růst díky soukromým firmám a podnikatelům. Stát se má zaměřit na vzdělávání, trh práce, inovace, infrastrukturu a podnikatelské prostředí. Téma rozebrali generální ředitel pražské burzy Petr Koblic a Pavel Neset ze Škody Auto Vysoké školy. O přípravě na krizové situace posléze hovořili ředitel odboru ochrany obyvatelstva a krizového řízení GŘ HSZ ČR Dušan Uhlík a předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. Pořad se věnoval také investicím obcí do udržitelnosti a platformě OBEC 2030, kterou přiblížil předseda sdružení místních samospráv ČR Petr Halada. Debatou provázely Nina Ortová a Hana Vorlíčková.
před 18 hhodinami

VideoEmise klesly. Výnosy z prodeje povolenek je napodobí, odhaduje stát

Stát letos čeká výrazně méně peněz z prodeje emisních povolenek – možná i pod pět miliard. To komplikuje například budoucnost programu Nová zelená úsporám. Resort životního prostředí zatím tyto tržby nasměroval jinam. Propad způsobuje to, že povolenek nyní bude k dispozici méně i proto, že emise klesly. Aktuální cena povolenky je asi 1800 korun za tunu. V posledních letech byla turbulentní, přesto výnosy vycházely vždy od třinácti do devatenácti miliard korun ročně.
před 19 hhodinami

Únava z války je lhostejnost k budoucnosti, řekl Pavel na akci na podporu Ukrajiny

Pokud někdo říká, že ho válka unavuje, staví se lhostejně k naší budoucnosti, prohlásil v sobotu odpoledne prezident Petr Pavel na pražském Staroměstském náměstí na akci Společně za Ukrajinu! k blížícímu se čtvrtému výročí plnohodnotné ruské invaze do sousední země. Ukrajinský velvyslanec Vasyl Zvaryč následně poděkoval Čechům za podporu. Vystoupili také rodiče padlých českých dobrovolníků nebo svědci ruských zvěrstev. Shromáždění podobného rázu se konala i v dalších městech v republice.
21. 2. 2026Aktualizováno21. 2. 2026
Načítání...