Čtvrtý den poté, co v Česku udeřily povodně, se situace začíná uklidňovat. Lidi odhalují škody, budou nejspíš v desítkách miliard. Na odstraňování následků se začíná podílet armáda, až dva tisíce vojáků a vojákyň. Premiér Petr Fiala (ODS) na návštěvě Moravskoslezského kraje řekl, že cílem bylo upřesnit si pomoc, kterou region od státu potřebuje. Škody jsou podle něj obrovské. Vyjádřil respekt záchranářům a všem lidem, kteří následkům čelí. Na to, jak se velká voda vyvine, stále čekají v jižních Čechách v obcích podél Lužnice. Záplavy mají v tuzemsku tři oběti, policie pohřešuje osm lidí.
ON-LINE: Počet mimořádných situací klesá, řekl Rakušan
Povodně 2024
Stav na vodních tocích a výšku jejich hladin průběžně aktualizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Hladiny postupně klesají, vysoko se ale stále drží v jižních Čechách, kde stanice měří nejvíc třetích stupňů. Podobně bude mapa vypadat i ve středu. Nejnovější hydrologické modely říkají, že v poledne budou třetí stupně na jihu Čech a na dolním toku Labe a Moravy.
Fiala na návštěvě Moravskoslezského kraje uvedl, že situace se celkově pomalu začíná uklidňovat, extrémní nebezpečí nikde v Česku nehrozí. Pracuje se na obnově silnic a železničních tratí, obnovení úplného provozu na všech komunikacích může v kraji podle premiéra trvat až do konce roku.
Smyslem návštěvy bylo podle Fialy seznámit se s obsahem škod a potřebami, které obce mají. „Škody na vytopených domech jsou obrovské,“ řekl. Vyjádřil respekt všem, kteří této situaci čelí, a tomu, jak se občané se situací vyrovnávají. Poděkoval také složkám integrovaného záchranného systému.
Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dodal, že Česko požádalo v evropském systému civilní pomoci o patnáct tisíc vysoušečů. Úřady již do regionů rozvážejí osm tisíc kusů z vlastních českých zásob, doplnil. Právě o vysoušeče a velkokapacitní čerpadla je podle ministra vnitra v regionech postižených povodněmi největší zájem.
Počet mimořádných událostí podle ministra vnitra klesá a situace se uklidňuje, přestože velice pomalu. Hlavní prioritou je podle něj zajistit v zasažených oblastech pitnou vodu, mobilní signál a elektřinu. Do nejpostiženějších částí země bude vláda chtít dodávat elektrocentrály. Půjde například o místa, kde byly zatopené elektrické rozvodny.
Elektrocentrály by měly pocházet se státních hmotných rezerv a zprostředkovávat je budou hasiči. Někteří dodavatelé energií už podle Rakušana obnovili přívod, a do pátku by se tak počet obcí bez přístupu k energiím měl snižovat.
Ústřední povodňová komise
Dopoledne také zasedla Ústřední povodňová komise. „V oblastech, které zasáhly záplavy, začne likvidace následků,“ sdělil po jejím zasedání ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Ústřední povodňová komise se proto mimo jiné začíná zabývat hygienickými pravidly. Ta jsou určena pro lidi, kteří se vracejí na území a do svých domovů, které zaplavila voda.
V zaplavených oblastech se podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) připravuje očkování proti žloutence typu A, bude zdarma a dobrovolné. Řeší se také dodávky léků a krajské hygienické stanice se chystají na testování studní.
Do odklízecích prací se zapojí vojáci, nyní armáda konzultuje spolupráci s hasiči. Podle Rakušana by měli vojáci začít pomáhat v úterý odpoledne.
„V současnosti máme v terénu 160 vojáků a padesát kusů techniky. Jedná se hlavně o oblast Jeseníků – Černá voda a částečně Opava, ale je to víceméně pouze počátek. My jsme dnes plánovali nasazení vojáků v regionech, kde jsou největší problémy. Je potřeba to koordinovat s kraji a s hasiči,“ řekl v úterý večer Václav Vlček, velitel Velitelství pro operace. Dodal, že v plném počtu se vojáci zapojí během středy.
Současné rozsáhlé záplavy mají tři oběti. Jeden člověk utonul v řece Krasovka na Bruntálsku. Ředitel Krajského ředitelství policie Moravskoslezského kraje Tomáš Kužel upřesnil, že šlo o ženu, kterou policie nalezla utopenou na Osoblažsku. Dva mrtví byli v Krnově, informoval v pondělí po jednání Krizového štábu Moravskoslezského kraje hejtman Josef Bělica (ANO). Jedna oběť byla v bytě, který byl úplně zaplavený, další mimo něj. Policie stále pohřešuje osm lidí.
Hejtman: Škody na severu Moravy budou enormní
Škody po povodních v Moravskoslezském kraji budou enormní. Jejich rozsah zatím není přesně stanoven, ale dosahovat by mohl i desítek miliard korun, řekl hejtman Bělica. V Moravskoslezském kraji bylo dosud evakuováno zhruba patnáct tisíc lidí. Policie zatím zaznamenala tři případy rabování.
O rabování se policie podle Rakušana v regionech výrazně zajímá a hlídá lokality, kde by mohlo hrozit. Zopakoval, že ve chvíli, kdy je vyhlášen krizový stav, jsou sazby trestných činů vyšší. Pachatel tak může dostat za vykradení domu osm až 15 let vězení.
Bělica také uvedl, že situace v kraji by se měla uklidňovat. V regionu jsou dešťové srážky do dvou milimetrů a v nejbližším období nejsou další očekávány. Průtoky ve vodních tocích se snižují. Podařilo se zmírnit i průtok v trhlině v hrázi na pravém břehu řeky Odry, dodal.
Ostrava je ale stále bez tepla a teplé vody. Zatím není možné říct, kdy budou obnovené dodávky ze zaplavené Elektrárny Třebovice. Záležet bude na tom, jak rychle se podaří vysušit a zkontrolovat všechna zařízení.
Voda v ulicích Opavy opadla a odhalila zkázu, kterou způsobila. Primátor města Tomáš Navrátil (ANO) škody odhaduje na miliardy korun. Magistrát potvrdil, že důležitý most v Ratibořské ulici, který je kvůli povodním uzavřen, se bude muset zbourat. Tlak velké masy vody ho posunul, objevily se i praskliny. Nyní most mohou využívat jen pěší. Pro auta by měla vzniknout provizorní konstrukce, která bude fungoval přes zimu.
Také Krnov patří k nejpostiženějším městům v kraji. Tam už zase obyvatelům z kohoutků teče voda, i když zatím pouze užitková.
V Karlovicích na Bruntálsku povodňová vlna v neděli strhla několik domů a mostů, obec je stále bez vody i elektřiny. Dorazili ale první dobrovolníci. Obec si sehnala těžkou techniku potřebnou na úklid. Situaci starostka Jana Helekalová (Pro obnovu Karlovic) připodobnila k měsíční krajině a k životu ve středověku bez vody a elektřiny.
I v nedalekých Nových Heřminovech na Bruntálsku povodeň poškodila řadu domů. Některé mají viditelně narušenou statiku. Čeká je podle starostky Michaely Hermanové (Občané pro rozvoj obce) demolice. O jesenické obci se v posledních dnech mluví i v souvislosti se stavbou protipovodňové přehrady, která má část Heřminov zatopit. Proti projektu dlouhodobě vystupuje Hnutí Duha Jeseníky i obec, jejíž představitelé jsou vázaní výsledkem referenda.
Také v Široké Nivě na Bruntálsku voda při povodních strhla několik domů. Další jsou poškozené. Přesné počty představitelé obce zjišťují. Zničené jsou téměř všechny mosty.
Šest vojenských vrtulníků již dopravilo do záplavami zdevastovaných oblastí Jesenicka 18 tun potravinové a humanitární pomoci. Pomoc byla distribuována do nejpostiženějších obcí v okolí řek Vidnávka a Bělá.
Na třetím stupni zůstává Morava v Olomouci
Na třetím stupni zůstává řeka Morava v Olomouci. Připravené tam jsou desítky ženistů s bagry a nákladními auty. Hlavní nápor vody zadržela v Olomouci protipovodňová ochrana, některé městské části ovšem hlásí průsaky a zaplavování sklepů.
Hladina řeky Moravy v Kroměříži klesla ze třetího na druhý povodňový stupeň, který značí pohotovost. „Morava by už měla jenom klesat,“ sdělil ČT starosta Kroměříže Tomáš Opatrný (ANO).
Klesat začala i hladina vody v zaplavené Litovli. Řeka Morava město zaplavila místy až do výšky jednoho metru. Pod vodou se v pondělí ráno ocitly čtyři pětiny Litovle.
Může se zvýšit hladina Lužnice
Z rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku v jižních Čechách bude od středy odtékat výrazněji více vody než dosud. Nyní je to 20 až 30 krychlových metrů za vteřinu, od středy by měl odtok stoupnout až na 90 krychlových metrů za vteřinu. Následkem toho by se mohla zvýšit hladina Lužnice, která je na řadě míst pod Rožmberkem na nejvyšším třetím povodňovém stupni. O případné evakuaci Veselí nad Lužnicí město rozhodne ve středu, prohlásil starosta Vít Rada (BEZPP, za Jihočechy 2012).
Policie na jihu Čech registruje případy, kdy lidé vjíždějí do míst, kam se kvůli záplavám nesmí. Často si jezdí zatopená místa jen prohlížet nebo fotit, řekl jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). „Je to věc, která je velmi nešťastná, a kvůli tomu také došlo k uzavření silnice do Plavu. A přiznám se, že tohle chování nechápu,“ dodal hejtman. Do obce Plav na Českobudějovicku jezdili lidé během víkendu, aby se podívali, jak se tam rozlévá Malše, která se dostala z koryta k některým domům. Kuba dodal, že někteří lidé také často jezdí k římovské přehradě a komplikují tam provoz.
Rybník Rožmberk, kterým protéká řeka Lužnice, začal přetékat bezpečnostním přelivem před 10:00. Zadržuje několik milionů krychlových metrů vody. Stoupání hladiny pod rybníkem bude pozvolné. Podle hydrologů bude trvat pět až šest hodin, než voda doteče k Veselí nad Lužnicí. Kromě toho se z velké části rozleje do okolních luk a polí.
Kulminace Labe se očekává v následujících hodinách
Hladina Labe na dolním toku v Ústeckém kraji dál pozvolna stoupá. Kulminace se očekává v následujících hodinách. Platí třetí povodňový stupeň, řekl v úterý večer Jiří Mach z Povodí Labe. Zaplavená je silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku a zatopená jsou některá pole, hřiště a volné plochy na Litoměřicku. Hasiči jsou v pohotovosti. Ve městech jsou postavené hráze z pytlů s pískem i protipovodňové stěny.
V Litoměřicích zbývají do kulminace centimetry. Voda z Labe se částečně rozlévá pod Tyršovým mostem, Pobřežní ulice zatím odolává. Na straně Mlékojed odčerpávají vodu ze sklepa obyvatelé rodinného domu, který je nejníže u Labe. Vážnější škody zatím voda nenapáchala.
„Pokud se výrazněji nezhorší situace na Vltavě, kde množství průtoku v Labi pomohla regulace vltavské kaskády, je naděje, že příznivý stav v Litoměřicích vydrží,“ uvedl starosta Radek Löwy (ANO).
Situace na brněnské přehradě
Vodní elektrárna v hrázi brněnské přehrady je opět v provozu, pracovníci ČEZu opravili technickou závadu. Elektrárna tak může znovu pomáhat převádět asi dvacet metrů krychlových vody. Díky tomu patrně voda přes stavidla přetékat nebude. Do nádrže nyní přitéká okolo 65 metrů krychlových vody a odtéká asi šedesát, přičemž hladina má ještě několik centimetrů rezervu, řekl odpoledne mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Na většině míst na jižní Moravě se očekává postupný pokles hladin. Dobrou zprávou je, že na rakouském území nespadlo tak velké množství srážek a dál nerostla hladina Dyje na přítoku do Vranova. Korytu řeky Moravy ulehčil rozliv vody do lužních lesů na Soutoku. „Dobře dopadla i situace v Kroměříži, kterou sledujeme kvůli Moravě. Mělo by nám pomoct, že se nepotká přítok do Moravy ze severu a z Bečvy, takže nevznikne žádná větší vlna,“ poznamenal hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).