Důležitý most v opavské Ratibořské ulici se bude muset zbourat

3 minuty
Události: Situace v Opavě
Zdroj: ČT24

Voda v ulicích Opavy opadla a odhalila zkázu, kterou způsobila. Primátor města Tomáš Navrátil (ANO) škody odhaduje na miliardy korun. Zničená je podle něj sportovní hala, fotbalový stadion, městské sady či historický areál koupaliště. Stovky lidí mají zdevastované domovy. Důležitý most v Ratibořské ulici se bude muset zbourat, rozhodlo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Voda zasáhla i třináct volebních místností, které se nyní město snaží do pátečních voleb nahradit jinými prostorami.

„Čekal jsem, že to bude špatné. To, co jsme viděli, je tragické, katastrofální,“ prohlásil Navrátil na videu na facebookové stránce města Opava. V ulici Vojanova podél řeky Opavy voda dosáhla do výšky přes dva a půl metru, popsal. Zničený je fotbalový stadion, Městské sady, koupaliště či basketbalová hala.

On-line přenos

Povodně 2024

  • Pátek 20. září 2024
  • 10:01

    Přenos z povodní končí, děkujeme za pozornost. Dění kolem velké vody se nadále věnujeme v krátkých zprávách.

  • 09:58

    Záplavy v Moravskoslezském kraji podle odhadů postihly 99 700 lidí. Nejde jen o zasažené povodňovou vlnou, ale i o domácnosti vyplavené přívalovými dešti. Údaj se týká lidí, kterým voda způsobila škody na majetku. Na životě bylo záplavami v regionu ohroženo asi 15 tisíc osob, uvedli hejtman Josef Bělica (ANO) a mluvčí Povodí Odry Šárka Vlčková.

  • 09:56

    Po rozsáhlých povodních zůstává bez elektřiny 19 tisíc odběrných míst. V Moravskoslezském kraji jich ČEZ Distribuce eviduje 16 tisíc a v Olomouckém tři tisíce.

Most v Ratibořské ulici, který je kvůli povodním od neděle uzavřen, se bude muset zbourat, rozhodlo ŘSD po kontrole jeho konstrukce. „Most je ve stavu, že na něj nemůžeme pustit osobní ani nákladní dopravu. Dnes (v úterý) už víme, že jej musíme zdemolovat,“ prohlásil ředitel ŘSD Radek Mátl.

Podle mluvčího magistrátu Romana Konečného bylo zjevné, že jej tlak velké masy vody posunul. Objevily se i praskliny. Most je součástí trasy, která spojuje Opavu s Hlučínem a dále pak s Ostravou. Mátl podotkl, že bude potřeba postavit mostní provizorium, aby se v zimě tímto úsekem dalo jezdit.  

Desítky či stovky lidí, kteří bydlí v okolí Městských sadů, mají podle starosty zničené domovy. „Je mi těch lidí strašně líto. Třicet let něco budovali. Byli na to hrdí. Pak během několika hodin přišli o všechno. Mluvil jsem s jedním pánem. Několik dnů už nespal. Je vyřízený. Jediné, co k tomu řekl, že už dávno měla být postavena přehrada,“ prohlásil Navrátil.

S odstraňováním škod pomáhají i vojáci

Navrátil také sdělil, že v okolí Městských sadů už lidé v pondělí začali s úklidem. Před domy se objevily zničené věci ze zatopených prostor. Město je bude postupně odvážet a likvidovat. Ve městě je i několik desítek kontejnerů na odpad. S odstraňováním škod pomáhají ve městě také vojáci, konkrétně v místních školkách. S udržováním přehledu nad situací podle armády od úterý pomáhá také americký letoun MQ-9 Reaper, který je v Česku v rámci mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike.

Opava také hledá náhradní prostory pro třináct povodní zasažených volebních místností, řekla ČT vedoucí odboru kanceláře tajemníka Martina Věntusová. Město má celkově 59 místností. V zasažených prostorách často nejde elektřina ani voda, problém je i kontaktování lidí. „V tuto chvíli je pro nás nereálné informovat voliče ohledně voleb. Ne všem totiž funguje internet a celkově je složité se někomu dovolat. Lidé neberou telefony. Navíc řešíme s ČEZem zatopenou rozvodnu,“ sdělila ČT Věntusová. Také zaregistrovala první zájem o výpomoc do volebních komisí. „Do volební komise se nám zatím nahlásil jeden dobrovolník,“ uzavřela. Primátor Navrátil dodal, že z lidského hlediska nechápe rozhodnutí neodložit volby. Lidé se podle něj k nim často vůbec nedostanou, další nemají doklady.

Stavba přehrady se plánuje několik desetiletí

Opavu a města dál proti proudu řeky Opavy by měla před povodní chránit protipovodňová přehrada v Nových Heřminovech na Bruntálsku. Její stavba se plánuje několik desetiletí, nejvíce ale od roku 1997, kdy region postily ničivé povodně. Stavba dosud nebyla zahájena. Proti ní vystupuje obec Nové Heřminovy, která má být částečně zatopená, a také Hnutí Duha Jeseníky. Podle propočtů Povodí Odry by přehrada, pokud by už fungovala, města před tak ničivou povodní ochránila. Hnutí Duha se hájí, že výstavbu přehrady nezpozdilo ani o den a navrhovalo rychlejší a šetrnější řešení protipovodňové ochrany Krnova a Opavy.

Opava patří k nejvíce postiženým městům v Moravskoslezském kraji. Voda tam zatopila několik okrajových částí. Vylila se i do lokality sídliště Kateřinky, kde bydlí dvanáct tisíc lidí. V celém Moravskoslezském kraji není rozsah škod zatím přesně stanoven, ale mohl by dosahovat i desítek miliard korun, prohlásil hejtman Josef Bělica (ANO).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Soud uložil podnikateli Sisákovi v kauze Via Chem Group osm let vězení

V kauze údajně zmanipulované insolvence Via Chem Group uložil soud podnikateli Petru Sisákovi osm let vězení. Nepodmíněné tresty dal i dalším obžalovaným. Obžalováno bylo také pět firem.
11:45Aktualizovánopřed 44 mminutami

Segregace ve školách trvá. Odpovědnost mají obce, potřebují ale podporu státu

V Česku stále trvá vyčleňování romských dětí ve školství. Nadále existuje víc než 130 segregovaných škol, z toho v 78 z nich romské děti tvoří víc než polovinu žactva, vyplývá podle studie PAQ Research z odhadů ministerstva školství. Segregované školy se nacházejí ve většině krajů a situace se v poslední dekádě výrazně nemění.
před 3 hhodinami

Zájem měst o dotaci na ekologickou MHD překonal nabízenou částku

O dotaci ze Státního fondu životního prostředí (SFŽP) na nákup ekologických autobusů nebo tramvají za první týden výzvy požádalo už devatenáct dopravních podniků. Jak SFŽP uvedl pro Českou televizi, objem žádostí už přesáhl osm miliard korun. To je o asi miliardu více než vyčleněná částka. Podle oslovených dopravních podniků dotace pomohou nejen s nákupem elektrobusů a tramvají, ale také s rozšířením trolejbusové dopravy.
před 6 hhodinami

Předpověděl nacistickou okupaci. Zapomenutý příběh Antonína Hrona

Četli vojenské časopisy, tajně poslouchali hovory dělníků v podzemce, ale i špehovali a opíjeli německé vojáky – to byly jen některé z činností československého vojenského atašé Antonína Hrona a jeho spolupracovníků v Berlíně před vypuknutím druhé světové války. Získávali netradičními způsoby zprávy o formující se německé armádě, přestože jim za to hrozil okamžitý trest smrti. Díky získaným informacím v předvečer německé okupace 14. března 1939 také Hron varoval pražské zpravodajce, že do Československa vpadnou nacisté. Zemřel před 80 lety a historici nyní pátrají po jeho příbuzných.
před 6 hhodinami

„Zlobíš, jednu ti vrazím.“ Česko stále neuzákonilo zákaz fyzických trestů na dětech

Facky, tahání za vlasy, bití, použití vařečky nebo pásku. V některých rodinách stále děti vědí, co jsou to tělesné tresty. Řada rodičů je považuje v rámci výchovy za normální. Spolu se Slovenskem patří Česká republika ke dvěma posledním zemím v Evropě, které nepřijatelnost tělesných trestů nemají uzákoněnou. Vláda už loni přijala deklaraci, která označuje fyzické trestání dětí za nepřijatelné, pro rodiče z ní ale neplynou žádné sankce. Novela občanského zákoníku, která takový zákaz fyzických trestů řeší, je nyní ve třetím čtení ve sněmovně a čeká na schválení.
před 7 hhodinami

Nepozornost chodců mnohdy končí střetem s tramvají

Devatenáct chodců skončilo za první tři měsíce letošního roku pod koly pražských tramvají, o čtvrtinu méně než loni. Na rozdíl od loňska při tom zatím nikdo nezemřel. Téměř polovina srážek se stala na vyznačených přechodech. Příčinou je často nepozornost i to, že si chodci mylně myslí, že mají před tramvají absolutní přednost. Roli podle dopravního podniku hrají i mobily a sluchátka chodců. Přibývá ale také zraněných ve vozech. Ze statistik vyplývá, že častěji pod koly tramvají končí muži. A přibylo také sražených dětí.
před 8 hhodinami

Soudce Kafka zamířil do vazby

Okresní soud v Ostravě ve čtvrtek poslal do vazby soudce brněnského krajského soudu Romana Kafku. Obával se, že by mohl ovlivňovat svědky či uprchnout. Jednání trvalo přibližně tři a půl hodiny. Muže Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) podezírá z podvodu. Seznam Zprávy dříve informovaly, že Kafka je v tuzemsku od středečního odpoledne.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Pokuta za jízdu načerno by mohla stoupnout až na dva a půl tisíce

Černým pasažérům může hrozit pokuta až ve výši dva a půl tisíce korun. Její novou maximální výši umožňuje novela zákona o silničním provozu, kterou schválil ve středu senát. Nyní čeká na podpis prezidenta. Podle mluvčího resortu dopravy Františka Jemelky by nový strop přirážky mohly dopravní podniky zohlednit od července. Sdružení dopravních podniků (SDP) změny vítá, velká města v Česku podle něj o zvýšení horního limitu pokuty uvažují.
před 15 hhodinami
Načítání...