Byla bych překvapená, kdyby bylo možné volby teď odložit, míní právnička

Přestože se v pondělí objevila výzva k odložení voleb plánovaných na nadcházející víkend kvůli povodním, vláda v pondělí večer potvrdila, že termín platí. Marie Zámečníková z Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity ve vysílání ČT24 podotkla, že z časového hlediska je to hraniční. Dodala, že by byla velmi překvapená, kdyby bylo volby možné odložit, protože musí být dodržen proces, který tomu předchází. Podle Zámečníkové je v současnosti jediným důvodem k odložení voleb pouze přijetí zákona. Vláda by ale podle ní měla postiženým krajům pomoci s organizací hlasování.

„Potřebujeme nouzový stav, který vyhlašuje vláda, poté stav legislativní nouze v parlamentu, respektive v Poslanecké sněmovně, který vyhlašuje předsedkyně, a jak víme, náš běžný legislativní proces je příliš dlouhý. Mluvíme o tom opakovaně a pouze stavem legislativní nouze dokážeme ty lhůty sesekat a zákon rychleji přijmout,“ uvedla Zámečníková s tím, že ale celý proces stojí na přijetí zákona.

„K tomu máme rozhodnutí Nejvyššího správního soudu z předchozích let, a jiným způsobem to velmi pravděpodobně prostě nejde. Jakkoliv stav legislativní nouze umožňuje lhůty velmi zkrátit, tak máme pondělí večer, a v pátek ve 14 hodin se má začít volit. Je to velmi hraniční,“ dodala. Podle ní je to prakticky spíše nemožné. Byla by prý velmi překvapená, kdyby to bylo možné.

Možné další scénáře, například hlasování jen v částech republiky, označila za „poměrně riskantní“. „Možná, co se týče krajského zastupitelstva, tak by se dalo představit si, že v méně postižených krajích by se odhlasovalo, ale jinde ne,“ podotkla, ale zdůraznila, že volby i v tomto hledisku jsou celostátním tématem.

„Zejména v Senátu, kdy se tvoří senátorské kluby i podle toho, kolik je zástupců té které politické strany, si myslím, že odhlasovat někde a zveřejnit výsledky, by bylo problematické, mohlo by to být důvodem pro to, napadnout legitimitu voleb, třeba později konaných. A nezveřejnit výsledky, uchovat je v tajnosti a zveřejnit je například později – to jsou velmi divoké scénáře a já si je umím jen velmi těžce představit,“ dodala.

Zmínila však také, že důvodů, proč by se navrhovatel mohl obrátit na Ústavní soud a napadnout legitimitu voleb, může být celá řada. „Dokážu si představit, že volič nebo volička nemá doklady, protože její dům byl vyplaven a občanka je pryč. V tuto chvíli zařizovat si občanku jen proto, aby mohli jít volit, možná není úplně prioritou, ale zda by to bylo důvodem pro následné zrušení výsledků voleb, nebo zrušení hlasování, zrušení celých voleb, opakování hlasování – to je na rozhodnutí soudu,“ podotkla s tím, že by se zvažovalo, jak zásadní újma nastala, jak zásadní překážka to byla a zda mohla fakticky ovlivnit výsledek voleb.

7 minut
Právnička Marie Zámečníková ohledně možnosti odkladu voleb
Zdroj: ČT24

Nedostatek členů komise důvodem pro zrušení voleb není

Primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO), který nadnesl možnost odkladu, hovořil i o tom, že nebude dostatek členů volební komise. „To je samozřejmě problém, ale důvod pro to, aby se volby nekonaly, to není. Důvod pro to, aby se volby v tuto chvíli nekonaly, je pouze ten schválený zákon,“ vysvětlila Zámečníková.

„Já rozumím tomu, že to (průběh voleb) může být velmi problematické, na druhou stranu jsou tu už určité zkušenosti z dob covidu, kdy se improvizovalo, nebo volilo jinak, než jsme zvyklí. Věřím tomu, že to bude organizačně velmi náročné,“ dodala s tím, že když termíny zůstanou, je podle ní úkol vlády pomoci jednotlivým regionům volby uspořádat.

Podotkla, že téměř každé volby jsou u soudu napadnuty, takže stížnosti nejspíše budou, ale do jaké míry budou odůvodněné tak, že by Ústavní soud rozhodl o jejich zrušení, je podle ní otázkou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bojoval u Kyjeva i na Dukle, nejdřív ale Jan Ihnatík skončil v gulagu

Voják, legionář a vězeň sovětského gulagu. Janu Ihnatíkovi je sto tři let, jako mladík chtěl s přáteli bojovat proti Hitlerovi, a proto utekl do Sovětského svazu. Tam byl ale za nelegální překročení hranice odsouzen na tři roky nucených prací a deportován do pracovního tábora stovky kilometrů severně od Moskvy. Teprve po propuštění se přihlásil do nově vzniklých československých jednotek.
před 2 mminutami

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 5 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 6 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 12 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 13 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 15 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 19 hhodinami
Načítání...