Obrana nakoupí protiletadlové střely až za 1,5 miliardy. Letouny CASA získají nové přístroje

Ministerstvo obrany nakoupí v příštích šesti letech protiletadlové řízené střely až za 1,5 miliardy korun. Informaci o zakázce ve středu předá vládě ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Vojenské letouny CASA ve službách české armády zase dostanou nové komunikační přístroje a leteckou elektroniku.

Obrana plánuje nakoupit řízené střely Mk-3 Bolide. V letech 2020 až 2022 by měli vojáci dostat 150 kusů této munice s možnou opcí na nákup dalších 120 až 200 střel v letech 2023 a 2024. Dohromady by za ně ministerstvo podle předpokladů zaplatilo až 1,498 miliardy korun bez DPH.

Střely jsou určeny pro přenosný protiletadlový raketový komplet RBS-70, který má česká armáda ve své výbavě. Zakázka bude vyhlášena prostřednictvím agentury NATO Support and Procurement Agency, v minulosti již přes ni ministerstvo nakupovalo tuto munici, v roce 2014 takto pořídilo 15 střel a o rok později 66 střel.

„Spolu s protileteckými řízenými střelami typové řady Mk-2 jsou Mk-3 Bolide jedinými variantami munice kompatibilními s přenosným protiletadlovým raketovým kompletem RBS-70 i jeho novou generací RBS-70NG,“ uvedl Jakub Fajnor z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Ministr Metnar už na začátku prosince informoval vládu o nákupu 135 kusů střel Mk-2 za 140 milionů korun. Střely Mk-3 jsou rychlejší a mají také delší dostřel. „Munice je pořizována z důvodu potřeby doplnění stanovených rezerv Armády České republiky pro zabezpečení protivzdušné obrany Česka, plnění závazků NATO a zajištění řádného výcviku jednotek,“ podotkl Fajnor.

Letouny CASA projdou modernizací vybavení

Nové vybavení pak získají všechny čtyři vojenské letouny CASA, které vojáci používají. Také o této zakázce za 206 milionů korun bez DPH ministr ve středu informuje vládu.

Modernizaci navigačního vybavení letounů vyžaduje projekt Evropské unie Single European Sky (Jednotné evropské nebe). Zakázku na výměnu přístrojů získá společnost Airbus Defence and Space, která letouny CASA C-295M vyrábí. Stroje musí mít nové vybavení do května 2020, kdy začnou platit nové předpisy, uvedl Fajnor.

O nákupu transportních letounů CASA za více než 3,5 miliardy korun rozhodla druhá vláda Mirka Topolánka (ODS) v dubnu 2009, kdy už byla v demisi poté, co jí sněmovna vyslovila nedůvěru. Okolnostmi nákupu se zabývá soud. Podle žalobců nákupem předražených strojů přišel stát o více než 800 milionů korun.

Stroje od zavedení do služby nalétaly přibližně 10 500 letových hodin a přepravily přes 62 tisíc osob. „A to bez zásadních technických problémů při zachování požadované bezpečnosti letu,“ podotkl Fajnor.

Armáda je používá k výcviku, přepravě vojáků na zahraniční mise, jeden stroj také dlouhodobě slouží v pozorovací misi MFO na Sinajském poloostrově. Ministerstvo obrany plánuje v budoucnu nakoupit další dva stroje CASA, které by nahradily dosluhující stroje Jak-40.

Vláda dostane také informaci o zakázce za 50 milionů korun na nákup jednoho kompletu mobilního záchytného zařízení letounů Portarrest. Určeno je k nouzovému zastavení startujících či přistávajících vojenských taktických letounů na letišti v Náměšti.

Zařízení dodá slovenská společnost OWT. „Ta je výhradním a oficiálním distributorem záchytných zařízení vyrobených americkou firmou Zodiac Aerospace v Česku a na Slovensku,“ poznamenal Fajnor.

Náměšťské letiště podle Fajnora dosud mobilní záchytné zařízení nemá. „K
dispozici má pouze starší dvojici amerických lanových záchytných zařízení BAK-12, která jsou však statická. Jinak jsou se systémem Portarrest téměř totožná, proto nebude muset personál letiště procházet přeškolováním na nový typ zařízení,“ doplnil.