O návratu žáků do lavic Plaga nechce spekulovat, prioritou jsou nejmladší a závěrečné ročníky

Nahrávám video
Tisková konference po jednání vlády 30. října
Zdroj: ČT24

Vláda prodloužila nouzový stav do 20. listopadu, jak odsouhlasila sněmovna. Od pondělí budou uzavřeny speciální školy, oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO). O návratu žáků do škol spekulovat nechtěl, prioritou jsou ale žáci 1. a 2. tříd ZŠ a závěrečné ročníky ZŠ a SŠ. Kabinet pak kvůli Dušičkám schválil výjimku z vládních opatření pro stánky a obchody s pietním zbožím či svíčkami –⁠ otevřeno mohou mít i v neděli.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upřesnil, že podle nového trvání nouzového stavu vláda prodloužila všechna krizová opatření, která měla platit do 3. listopadu, u některých ale učinila změny. „Nouzový stav neznamená selhání snahy o zkrocení epidemie,“ doplnil Plaga s tím, že nouzový stav zaručuje, že vláda nepřekročí své pravomoci.

Úpravy se pak týkají například omezení pohybu, které se už nebude vztahovat na cesty kvůli zdravotnickému vzdělání a zkouškám. Kabinet upřesnil také omezení shromažďování –⁠ povoleno je shromažďovat se pouze venku.

Blatný připustil, že nouzový stav se v budoucnu může prodloužit.

Ministr také předeslal, že do Česka dorazily dva miliony antigenních testů. V příštím týdnu, nejpozději 4. listopadu, by mělo začít testování v domovech seniorů a zařízeních pro dlouhodobě nemocné.

Sbor ministrů také uložil krajům, aby od pondělí vyčlenily 80 až 160 lůžek (v závislosti na počtu obyvatel) pro nakažené, kteří potřebují pečovatelskou službu a v zařízeních sociální péče je není možné izolovat. Pracovníkům pro nově vytvořenou lůžkovou kapacitu bude muset každý kraj zajistit dostatek ochranných prostředků.

Ministerstvo práce v předkládací zprávě upozornilo, že nové nařízení neruší povinnost pro pečovatelská zařízení, aby zajistila oddělení nakažených klientů od zdravých.

Uzavření speciálních škol

V pondělí 2. listopadu se měly původně otevřít uzavřené školy, ale když se epidemická situace nezlepšovala, mluvili členové vlády o tom, že by se v pondělí do škol vrátili jen žáci prvního stupně základních škol, nebo aspoň děti z prvních a druhých tříd. Ani to ale nakonec nebude možné, naopak dojde k uzavření škol speciálních, které byly dosud otevřené.

Speciální školy slouží ke vzdělávání žáků se specifickými potřebami, například autistů, neslyšících, nevidomých nebo mentálně či tělesně postižených. V těchto školách také platila výjimka z nošení roušek. Při jarní první vlně epidemie byly tyto školy uzavřeny, řada odborníků to ale kritizovala, protože děti ze speciálních škol podle nich často nejsou schopny zvládnout dálkovou výuku.

Počet dětí ve speciálních školách se dlouhodobě snižuje, část z nich se přesouvá do běžných tříd. Ve školním roce 2018/2019 do nich chodilo 26 tisíc handicapovaných žáků.

V provozu dosud kromě speciálních škol zůstávají mateřské školy a školy vyčleněné pro péči o děti zdravotníků, pracovníků sociálních služeb nebo třeba policistů a hasičů, které nově budou otevřeny i pro děti zaměstnanců úřadů práce, České pošty a Finanční správy.

Plaga potvrdil, že prioritou je návrat žáků do lavic pro děti v prvních a druhých třídách základních škol a také pro závěrečné ročníky ZŠ i SŠ. „Očekávám expertizu, jestli může být návrat celého ročníku, nebo jestli bude třeba turnusování,“ řekl s tím, že přesnou podobu budou ministři probírat na základě podrobných dat v příštím týdnu. Zdůraznil, že nechce vyvolávat naději a každý den „střílet jiný termín“. 

Dušičky bez komplikací, avizoval Havlíček

Vláda přijala také výjimky z některých opatření směrem k Dušičkám. „Nechceme brát lidem možnost důstojně uctít své zemřelé příbuzné a drobným živnostníkům, kteří se na tento den připravovali, upřít možnost výdělku,“ vysvětlil Blatný.

„Dušičky bez komplikací. Právě jsme na vládě schválili výjimku pro stánky i běžné obchody s prodejem pietního zboží, věnců, svíček, stejně tak provozovny se zpracováním kamene, výrobou pomníků a podobně. Platí včetně nedělního provozu,“ konstatoval k jednání kabinetu vicepremiér Karel Havlíček (za ANO).

Kabinet zasedl po jednání sněmovny, která se zabývala jeho žádostí o souhlas s prodloužením nouzového stavu o měsíc do 3. prosince. Dolní komora se pro pokračování nouzového stavu vyslovila, avšak pouze do 20. listopadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Vyšetřování požáru v pardubické zbrojovce pokračuje. Ta sčítá škody

Policie i tajné služby dál pátrají po pachatelích pátečního požáru průmyslové haly společnosti LPP Holding v Pardubicích. Vyšetřují ho jako podezření z teroristického útoku a pracují se čtyřmi verzemi, podrobnosti zatím zveřejnit nechtějí. Hala je podle firmy zničená, strhnout bude velmi pravděpodobně nutné i druhý zasažený objekt. Přesný rozsah škod se zjišťuje, mají jít do stamilionů. Česká televize natáčela přímo na místě.
před 8 hhodinami

VideoPokud se ukáže, že za požárem v Pardubicích není Rusko, budu překvapený, říká šéf TOP 09

Předseda TOP 09 Matěj Ondřej Havel považuje za správné, že stát zpřísní kontroly zabezpečení zbrojovek po požáru haly a administrativní budovy zbrojařské společnosti v Pardubicích. Upozornil ale, že ten, kdo občany Česka chrání, jsou tajné služby. Zároveň varoval před unáhlenými závěry vyšetřování této události. Míní, že zabezpečení se nemá týkat jen zbrojovek, ale i jiného strategického průmyslu. Havel bude překvapený, pokud vyšetřování ukáže, že za požárem není Rusko. Dodal ale, že nemá žádné informace. V pořadu Interview ČT24 probral s moderátorem Jiřím Václavkem i dění na Blízkém východě, bezpečnost Česka, výdaje na obranu a rozpočet bezpečnostních služeb nebo financování veřejnoprávních médií.
před 9 hhodinami

Vláda jmenovala novým zmocněncem pro digitalizaci náměstka ministra vnitra Klučku

Kabinet jmenoval novým zmocněncem pro digitalizaci náměstka ministra vnitra Lukáše Klučku. Nahradil poslance Roberta Králíčka (ANO), který rezignoval. Rovněž schválil legislativní plány na zbytek roku a výhled na další roky, řekl ministr průmyslu Karel Havlíček (ANO). Vláda se zabývala i pátečním požárem v pardubické hale firmy, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Stát podle Havlíčka zvýší kontrolu zabezpečení 428 společností, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Koalice podle Okamury ve sněmovně navrhne zrušení části televizních a rozhlasových poplatků

Vládní koalice chce v úterý ve sněmovně podat poslanecký návrh zákona, který zruší televizní a rozhlasové poplatky pro seniory, firmy, nezaopatřené mladé lidi do 26 let nebo osoby s tělesným postižením. Výnos z poplatků by se tak měl vrátit do stavu z roku 2024, sdělil po jednání koaliční rady předseda dolní komory Tomio Okamura (SPD). Podle ministra kultury Oty Klempíře (za Motoristy) by měl zákon platit již od poloviny letošního roku. Česká televize (ČT) a Český rozhlas (ČRo) upozornily na dopady na financování.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Stát zvýší dozor nad zabezpečením areálů zbrojařských firem

Stát zvýší kontrolu zabezpečení objektů 428 firem, které mají licenci na výrobu a vývoz zbraní. Pokud nenaplní zákon, hrozí jim neposkytnutí licence, prohlásil po jednání vlády ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO). Jde o reakci na páteční zapálení areálu zbrojařské společnosti LPP Holding. Podle ministra zasílají firmám resorty průmyslu, vnitra a obrany „důrazné upozornění“ na dodržování zákona o nakládání s bezpečnostním materiálem, případně zákona o zbraních a střelivu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Zákon o registraci neziskových organizací vláda nechystá, zastane ho vyhláška, řekl Tejc

Zákon o zahraničních vazbách neziskových organizací nechystá ani ministerstvo spravedlnosti, ani vláda, řekl po jednání vlády ministr spravedlnosti Jeroným Tejc (za ANO). Přehled o dotacích neziskových organizací z veřejných peněz pak zajistí vyhláška ministerstva financí. K přípravě předpisu o zahraničních vazbách se před dvěma týdny přihlásil předseda PRO Jindřich Rajchl z poslaneckého klubu vládní SPD.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Čeští vědci dali lidem bez domova sto tisíc korun. Většina získala práci i bydlení

Vědci v Česku provedli jako druzí na světě experiment k řešení situace lidí bez domova. Poskytli jim na rok sto tisíc korun bez podmínek a pokynů, nebo speciální podporu sociálního pracovníka. Situace osob v obou skupinách se zlepšila. Většina si našla práci i bydlení. S pomocí profesionála byl návrat a běžný život udržitelnější a větší byla i duševní pohoda. Darovanou sumu nikdo okamžitě neutratil. Jde o projekt New Leaf Česko.
před 14 hhodinami

Zemřela dlouholetá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků

Ve věku 78 let zemřela v neděli dlouholetá ředitelka Nadace Charty 77 Božena Jirků a zakladatelka Konta Bariéry. Podílela se na řadě charitativních projektů, mimo jiné na celonárodní sbírce Konto Míša na začátku 90. let. V minulosti působila jako televizní hlasatelka, moderátorka a redaktorka.
před 16 hhodinami
Načítání...