Nová dopravní značka řidiče upozorní na bezpečnou vzdálenost, od jara ji začnou vídat na některých dálnicích

Od jara příštího roku budou řidiči vůbec poprvé na českých dálnicích míjet značku upozorňující na bezpečnou vzdálenost mezi vozidly, a to konkrétně na čtyřech kilometrech dálnic D1 a D5. Testování rozhodne, zda se značka začne používat i v běžném provozu. Právě nedodržování bezpečného rozestupu mezi vozidly je jednou z častých příčin havárií.

Testovací značky se na jaře objeví v obou směrech mezi 24. a 26. kilometrem dálnice D5, a také na D1 mezi 156. a 158. kilometrem. Doplní je šipky na vozovce, které budou řidiče varovat před nedodržováním vzdálenosti mezi dvěma auty.

„Na zmíněných dvou úsecích bude značení osazeno a bude změřeno, jak řidiči dodržují na stejném úseku bezpečný odstup se značením a jak na něj reagují,“ uvedla mluvčí ministerstva dopravy Lenka Rezková. První fáze celého projektu už proběhla minulý měsíc, kdy se na úsecích měřil odstup vozidel bez značek.

Testovat by se mohlo i na Vysočině nebo D11

Jestli se značka na českých dálnicích osadí natrvalo, bude jasné až po vyhodnocení chování řidičů bez značení a s ním. Konečné slovo pak bude mít ministerstvo dopravy a vnitra. Silničáři vytipovali také další úseky dálnic, kde by se značka mohla otestovat. Jedná se například o úsek na D1 na Vysočině a také o část hradecké D11 nedaleko Bříství.

„Nedodržování bezpečné vzdálenosti je důsledek nejčastějších havárií na dálnicích. Nečekejme od té značky okamžité zázraky. Nějakou dobu bude trvat, než si na ni řidiči zvyknou a začnou to dodržovat. Je především potřeba o tom mluvit a šířit osvětu,“ uvedl mluvčí ÚAMK Igor Sirota.

Podle statistiky dopravní policie mělo minulý rok nedodržení bezpečné vzdálenosti za následek 7740 dopravních nehod, což byla čtvrtá nejčastější příčina všech havárií. Od ledna do října tohoto roku se pak stalo 6100 nehod.

Například v sousedním Rakousku řidičům pomáhají dodržovat rozestup takzvané mlhové tečky, které jsou umístěné na kraji dálnice vždy po 33 metrech. Navíc většina evropských zemí má přímo v legislativě zakotvenou definici bezpečné vzdálenosti, Česko doposud ne.

Bezpečným rozestupem se zabývají i možné změny bodového systému. Při rychlosti nad 80 kilometrů za hodinu by se měl mezi auty dodržet minimálně třicetimetrový rozestup. V případě porušení by řidič získal čtyři body, ve správním řízení by se pak mohla pokuta vyšplhat až do výše 10 tisíc korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoVeterináři v létě denně řeší osiny zabodnuté v tělech psů, nejčastěji v tlapách

Majitelé psů by po každé letní procházce měli důkladně zkontrolovat tlapky svých mazlíčků. Zejména ve městech se totiž daří ječmenu myšímu, jehož osiny se do kůže zvířat mohou snadno zabodnout. Pes je dokonce může i vdechnout. Veterináři je nejčastěji vytahují právě z tlap, ale i z uší, nosu, nebo dokonce z hloubky svalové tkáně. Pokud však osina pronikne do těla a začne jím putovat, může způsobit vážné komplikace. K jejímu odstranění je pak leckdy potřeba zákrok v celkové anestezii.
před 46 mminutami

V EU začíná platit povinné označování obsahu vytvořeného AI

Evropská unie od neděle zavádí povinné označování obsahu vytvořeného umělou inteligencí (AI). Týká se to nejen fotografií nebo videí, ale třeba i chatovacích asistentů v internetových obchodech. Vývojáři a provozovatelé mají na uvedení nařízení do praxe tříměsíční přechodné období.
před 1 hhodinou

U ženy je podezření na vysoce nebezpečnou nákazu. Resort: Veřejnosti riziko nehrozí

U ženy, která se vrátila z Ugandy, je podezření na některou z vysoce nebezpečných nákaz, informovalo v sobotu ministerstvo zdravotnictví (MZd), podle nějž je ale pravděpodobnost potvrzení této nákazy nízká a veřejnosti riziko nehrozí. Z Fakultní nemocnice Hradec Králové pacientku převezla sanitka na specializované pracoviště pražské Fakultní nemocnice Bulovka.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

VideoPenzijní kapitál by mohl v budoucnu pomoci i se stavbou zdravotnických zařízení

Od srpna nabývá účinnosti novela zákona o doplňkovém penzijním spoření. Seniorům umožňuje, že mohou ukončit penzijní spoření bez sankce a získat zpět státní příspěvky, které museli vrátit státu. Debatuje se i o dalších změnách v penzijním spoření. Třeba o tom, že by lidé místo do cenných papírů mohli investovat do různých tuzemských projektů. Peníze ze spoření by tak mohly pomoci třeba s výstavbou zdravotnických zařízení. Jenže plán u penzijních společností naráží. Zjistit, jestli se investice do konkrétního projektu vyplatí, je totiž dražší a složitější než ověřené kupování dluhopisů a akcií.
před 12 hhodinami

VideoLidé opět nakupují chalupy, prodeje meziročně vyskočily o desítky procent

Roste zájem o chaty a chalupy. Po dvou slabších letech letos lidé opět začali nakupovat rekreační nemovitosti. Podle některých realitních portálů vzrostl jejich prodej meziročně až o 40 procentních bodů. Vedle tradičně nejžádanějších Krkonoš nebo Šumavy lidé častěji pořizují i chaty a chalupy v Jeseníkách, Beskydech, na Křivoklátsku, Kokořínsku nebo v jižních Čechách. V první polovině roku se v tuzemsku prodalo zhruba 1700 chat a chalup v celkové hodnotě přesahující pět miliard korun. Průměrná cena jedné nemovitosti se vyšplhala ke třem milionům.
před 12 hhodinami

Babiš nás ignoruje, tvrdí většina Senátu. Přijdu, až to bude důležité, vzkázal premiér

Zástupci všech senátních klubů s výjimkou hnutí ANO kritizují premiéra Andreje Babiše (ANO) za to, že podle nich dlouhodobě bojkotuje horní komoru parlamentu. Od svého jmenování se nezúčastnil žádné schůze. Šéf kabinetu na kritiku reaguje slovy, že na jednání o důležitých tématech si čas najde.
před 12 hhodinami

O víkendu se částečně ochladilo, od pondělí se vrátí vlna veder

Víkend přinesl částečné ochlazení, od pondělí pak Česko zasáhne další vlna veder, která potrvá několik dní. Teploty vystoupají k 39 stupňům Celsia. Na většině území očekávají meteorologové velmi silnou až extrémní zátěž teplem, informoval v sobotní výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V posledních dnech teploty v celé zemi stoupaly nad 35 stupňů, na řadě míst tak padaly teplotní rekordy.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Zaměstnanec ČNB stíhaný za krádež milionů je ve vazbě

Zaměstnanec České národní banky (ČNB) stíhaný za krádež, kterého ve čtvrtek zadrželi policisté, je od sobotního dopoledne ve vazbě, řekl mluvčí Krajského státního zastupitelství v Brně Petr Lužný. Muž pracoval v brněnské pobočce centrální banky, podle kriminalistů kradl z banky peníze, a způsobil tak škodu za desítky milionů korun.
před 17 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.