Nakažených covidem přibývá. Podle Válka jich může být v polovině prázdnin k deseti tisícům denně

Nahrávám video
Události ČT: Nakažených covidem v Česku přibývá
Zdroj: ČT24

Za poslední den potvrdily laboratoře v Česku přes dva tisíce nových případů covidu. U dalších šesti set lidí se objevila opakovaná nákaza. Ministerstvo zdravotnictví počítá s tím, že čísla se v polovině prázdnin dostanou až k deseti tisícům případů denně. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) ale zatím omezení nechystá, nemocnice totiž nečelí náporu pacientů ve vážném stavu.

Zatímco před měsícem laboratoře denně hlásily desítky nových případů, v pondělí už to byly dva tisíce. „Před měsícem jsme moc vzorků neměli a ani nebývaly pozitivní. Teď z veřejného testovacího místa chodí i pozitivní vzorky, ale opravdu to jsou jednotky vzorků denně,“ uvedl vedoucí lékař Laboratoře pro diagnostiku septických stavů Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Jan Závora. 

Ministr Válek zatím nevidí důvod k zavádění opatření proti šíření covidu. Lidem ale doporučuje, aby si zakrývali nos a ústa respirátory v nemocnicích, ambulancích a také v městské hromadné dopravě. 

Momentálně je pozitivní zhruba každý třetí odběr. Jenže většina lidí přichází se žádankou od hygienika nebo lékaře, to znamená, že už mají příznaky nebo jsou po rizikovém kontaktu. Šance, že jejich odběr bude pozitivní, je tak vyšší než u preventivních výtěrů, které byly dřív zdarma.

V nemocnicích jsou asi tři stovky nakažených

Dramatická v tuto chvíli není ani situace v nemocnicích. Lékaři pečují o zhruba tři sta nakažených. Většina lidí tak zvládá nemoc v domácí izolaci, která má trvat minimálně jeden týden. Karantény po rizikových kontaktech nyní hygienici nenařizují.

„Čísla budou narůstat do konce července, já si myslím, že se můžeme dostat až pod deset tisíc (denně). Ale tady je jasný odborný konsenzus, a to očkování. Kdo nemá třetí dávku, měl by jít na třetí dávku,“ řekl Válek s tím, že by se měla také co nejdříve schválit dávka čtvrtá.  

Čísla očkovaných by podle ministra měla začít stoupat na konci léta. Mělo by se tak stát ještě předtím, než Česko zasáhne podzimní vlna koronaviru. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Školy hledají kvůli drahým lyžařským kurzům alternativy

Náklady na lyžařské kurzy pro děti se zvyšují. Většina škol, které ČT oslovila, se je snaží ve vzdělávacích programech udržet. Dětem ze znevýhodněných rodin nabízejí úlevy. Část škol už ale tradiční aktivitu radši nahrazuje levnějšími pobyty. Někde vyměnili sjezdovky za běžky, jinde volí raději kola nebo turistiku.
před 1 hhodinou

Mužů na otcovské dovolené loni ubylo

Na placenou dvoutýdenní otcovskou dovolenou po narození dítěte loni nastoupilo méně mužů než v roce 2024. Tuto možnost loni podle České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) využilo 36 500 otců, o tři tisíce méně než předloni. Počet výplat otcovské klesá už od roku 2022, kdy jich bylo nejvíce – téměř padesát tisíc. Jednou z příčin je podle odborníků menší porodnost, důvodem ale můžou být i omezené rodinné finance během otcovské.
před 3 hhodinami

Rekvalifikační kurzy by si mohli řídit sami zaměstnavatelé, navrhuje ministerstvo

Ministerstvo práce a sociálních věcí uvažuje o změně systému rekvalifikací. V souvislosti s koncem těžby černého uhlí na Karvinsku o tom mluvil ministr Aleš Juchelka (ANO). Zaměstnavatelé by nově nemuseli školit lidi přes Úřad práce, ale dělali by to se státní podporou sami.
před 5 hhodinami

Zemřela „česká Bardotka“ Jana Brejchová

Ve věku 86 let zemřela po dlouhé nemoci herečka Jana Brejchová, oznámila její dcera Tereza Brodská podle serveru iDNES. Svoji první filmovou roli dostala už ve třinácti letech a brzy se zařadila mezi nejvýraznější a nejobsazovanější české filmové herečky. Pro její krásu se jí přezdívalo „česká Bardotka“. To vše přesto, že se celý život potýkala se svou plachostí a ostychem.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Pavel bude vypovídat na policii kvůli Macinkovým zprávám

Prezident Petr Pavel by měl jít příští týden podat vysvětlení na policii kvůli textovým zprávám, které jeho poradci Petru Kolářovi poslal ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé), řekl Pavel v rozhovoru pro Radiožurnál. Ve zprávách, které Pavel zveřejnil koncem ledna, Macinka naléhal na to, aby prezident jmenoval poslance Motoristů Filipa Turka ministrem životního prostředí. Prezident vidí v jejich obsahu znaky politického vydírání a jeho kancelář se kvůli tomu obrátila na policii. Macinka označil své zprávy za běžnou součást politického vyjednávání a odmítl, že by šlo o vydírání.
před 14 hhodinami

Lidské životy jsou důležitější než olympiáda s ruskou účastí, míní Hašek

„Samozřejmě, že ruské sportovce asi musí moc mrzet, že nemůžou nastupovat v takové soutěži, jako jsou olympijské hry,“ míní bývalý hokejový reprezentant a olympijský vítěz Dominik Hašek. V pořadu Interview ČT24 moderovaném Barborou Kroužkovou dodal, že je mu líto těch, kteří nepodporují ruskou agresi proti Ukrajině, a přesto se nemůžou kvůli zákazu zúčastnit probíhající zimní olympiády v Miláně a Cortině. Dokud ale Rusko vede imperialistickou válku na Ukrajině, jsou podle něj ruští sportovci její nejlepší reklamou. Hašek míní, že lidský život stojí výše než kvalita her s případnou ruskou účastí. Zdůrazňuje, že mnoho Ukrajinců se také nemůže zúčastnit, protože už kvůli válce nežijí. Vyslovil se také pro co nejrychlejší ukončení války.
před 15 hhodinami

Nevládní organizace kritizují „drastické“ snížení humanitární pomoci

Ministerstvo zahraničí chce výrazně snížit výdaje na českou humanitární a rozvojovou pomoc v zahraničí. Celkový rozpočet čtyř základních programů má být zhruba poloviční –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ miliarda korun. Podle ministra zahraničí Petra Macinky (Motoristé) jsou důvodem úspory. Opozice i nevládní organizace rozhodnutí kritizují. České fórum pro rozvojovou spolupráci mluví o drastickém omezení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Tři sta tisíc Ukrajinců zatím požádalo o prodloužení dočasné ochrany. Čas mají do půlky března

Zhruba měsíc a půl zbývá občanům Ukrajiny, aby opět zažádali o takzvanou dočasnou ochranu pro lidi prchající před válkou. Status má v současné chvíli téměř čtyři sta tisíc lidí, přibližně tři čtvrtiny z nich už se zaregistrovaly k jeho prodloužení. ČT to sdělili Ondřej Krátoška a Hana Malá z odboru komunikace ministerstva vnitra. Čas na podání každoroční žádosti mají lidé do 15. března.
před 16 hhodinami
Načítání...