Merkelová v Praze: Přes stíny minulosti nás dnes pojí přátelství

Německá kancléřka Angela Merkelová na své páteční návštěvě Prahy vyzdvihla česko-německé vztahy. S premiérem Andrejem Babišem (ANO) se na společné tiskové konferenci shodla, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení migrace. Merkelová do země přijela při příležitosti stého výročí založení Československa. O uprchlických kvótách politici nemluvili.

Německá kancléřka Angela Merkelová a český premiér Andrej Babiš spolu souhlasí v tom, že je třeba spolupracovat s africkými státy při řešení problému migrace do Evropy. Podle nich je třeba africké země hospodářsky podporovat, aby tamní lidé měli perspektivu a neodcházeli. Babiš a Merkelová to řekli novinářům po dnešním jednání v Kramářově vile v Praze, které se uskutečnilo u příležitosti stého výročí založení Československa.

„V mnoha oblastech migrační politiky máme stejný názor, zejména pokud se týká otázky smluv mezi Evropskou unií a dalšími státy,“ řekla Merkelová. Podle ní dobře funguje dohoda mezi EU a Tureckem o vracení migrantů a může se stát vzorem i pro další země. Bude ale při tom potřeba vzít v potaz různá specifika těchto států.

Babiš uvedl, že se v názoru na komplexní řešení problému migrace s Merkelovou shoduje. „Máme na to stejný názor, že musíme s africkými státy spolupracovat, hlavně po ekonomické stránce, aby se jim lépe dařilo,“ řekl Babiš. „My to spolu konzultujeme a myslím si, že máme na to stejný názor, jak řešit systémově ilegální migraci,“ doplnil. V polovině listopadu se chce zúčastnit konference na Sicílii, která by se měla zabývat možností spolupráce mezi EU a Afrikou s ohledem na řešení migrační problematiky.

O kvótách na rozdělování uprchlíků, které v minulosti Německo podporovalo a Česko proti nim vždy vystupovalo,  v pátek ani jeden z politiků nemluvil.

Tématem schůzky kromě migrace a výročí české státnosti byly také česko-německé hospodářské vztahy, spolupráce v oblasti vědy a výzkumu nebo digitalizace a průmysl. Řeč se dotkla i vraždy saúdskoarabského novináře, kterou Merkelová označila za nestvůrnost a vyslovila se pro společný postup Evropské unie. 

Oba politici na společné tiskové konferenci uvedli, že česko-německé vztahy jsou velmi dobré. Merkelová v té souvislosti Čechům pogratulovala a uvedla, že můžeme být šťastní, že i přes události, které se v minulosti mezi národy odehrály, dnes Česko a Německo pojí přátelství.

Merkelová přijela do Česka po dvou letech

Pro Merkelovou je páteční cesta do Prahy první oficiální návštěvou Česka po zahájení jejího čtvrtého funkčního období v čele německé vlády.  

Naposledy německá kancléřka navštívila Česko v srpnu 2016 na jednodenní pracovní cestě, na níž s tehdejším premiérem Bohuslavem Sobotkou a prezidentem Milošem Zemanem jednala o migraci. S Babišem se ovšem setkala poměrně nedávno, počátkem září, když byl český premiér v Berlíně. 

Do samotného výročí vzniku Československa, které připadá na neděli, se Merkelová v Praze nezdrží. V sobotu už se v Istanbulu zúčastní jednání s představiteli Turecka, Ruska a Francie o konfliktu v Sýrii.

Jonáš: Návštěva byla naplánovaná narychlo

To, že Merkelová přijede do Prahy, podle redaktora ČT Martina Jonáše vůbec nebylo jisté. „Návštěva se zrodila na diplomatické poměry poměrně dost narychlo, oficiálně se o ní na úrovni německé vlády začalo uvažovat v pátek, pracovat se na ní začalo až v pondělí,“ řekl. 

V té souvislosti Jonáš poukázal na spekulace o tom, že původně měla německá kancléřka přijet do Prahy pouze soukromě, konkrétně na oslavu narozenin jejího někdejšího pedagoga a osobního přítele Rudolfa Zahradníka. Na oslavu nakonec kancléřka zavítala až poté, co se oficiálně sešla s Babišem.

Návštěva Merkelové se koná těsně před zemskými volbami v německé spolkové zemi Hesensko. Pokud by CDU, v jejíž čele kancléřka stojí, ve volbách propadla, měla by Merkelová na prosincovém sjezdu strany těžké postavení, míní Jonáš. 

Oslavit sto let Československa přijede i Macron, Kiska nebo Mattis

Kromě Merkelové v pátek Prahu navštíví i francouzský prezident Emmanuel Macron. Společná tisková konference s Babišem je naplánovaná na osmou hodinu večer. S francouzským prezidentem bude tentýž den jednat na Pražském hradě i český prezident Miloš Zeman. 

V následujících dnech do Česka přijedou další zahraniční státníci. Prahu o slavnostním víkendu navštíví slovenský prezident Andrej Kiska, slovenský premiér Peter Pellegrini nebo americký ministr obrany James Mattis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Czech Press Photo vyhrála fotografie horníka z dolu OKD

Nejlepší fotografií 31. ročníku Czech Press Photo byl vyhlášen snímek ze série s názvem „Práce horníků na dole ČSM – Sever (OKD)“ Lukáše Kaboně z Deníku. Uspěl v konkurenci téměř 300 fotografek a fotografů, kteří do soutěže zaslali 5250 fotografií. „Zavírání dolů v České republice představuje uzavření významné etapy průmyslové historie a proměnu vztahu společnosti k životnímu prostředí. Těžba uhlí po desetiletí formovala krajinu i životy lidí, často s negativními dopady přesahujícími hranice Moravskoslezského kraje. Uzavření posledního černouhelného dolu ve Stonavě je symbolickou tečkou za érou hlubinné těžby na Ostravsku. Fotografovi Lukáši Kaboňovi se podařilo tento přelomový okamžik zachytit s věcnou přesností a silnou výpovědní hodnotou,“ uvedla porota. Ceny se letos udělovaly v devíti kategoriích. Oceněné fotografie budou k vidění v Nové budově Národního muzea od 11. května do 30. listopadu 2026.
před 5 hhodinami

Cestovní kanceláře registrují stále větší zájem vozíčkářů o dovolené

Cestovní kanceláře nabízejí hotely, u kterých garantují, že jsou vhodné i pro vozíčkáře. Na jejich testování spolupracují s centrem Paraple. Zhruba deset až patnáct procent lidí v Česku se potýká s nějakou formou omezení, jejich zájem o cestování ale roste. Výběr destinací a cena se přitom od klasické nabídky neliší. Jde zejména o Egypt, za kterým se umístily Turecko a Řecko. Průměrná cena zájezdu za loňský rok se podle asociace agentur pohybovala kolem 37 tisíc korun za osobu na osm dnů. Mimo sezonu lze ale odcestovat i za dvanáct tisíc.
před 5 hhodinami

Českem loni proudilo o čtvrtinu víc plynu, část šla na tranzit

Zahraniční dodávky plynu do Česka loni výrazně stouply. Podle poradenské společnosti EGU vzrostl čistý dovoz meziročně o čtvrtinu na téměř sedm miliard kubíků. Stojí za tím vyšší spotřeba, těžba ze zásobníků i rostoucí tranzit komodity na Slovensko a do Polska.
před 5 hhodinami

Letouny L-159 patří k protivzdušné obraně, jež je prioritou, řekl ministr Zůna

Bitevní letouny L-159 jsou součástí protivzdušné obrany státu, která je prioritou. Na úterním jednání sněmovního branného výboru to řekl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). O část strojů stojí Ukrajina. Podle Zůny mají letadla nalétánu zhruba pětinu životnosti a jejich prodej by nebyl z českého pohledu vzhledem k jejich bojové a užitné hodnotě vůči nižší zbytkové hodnotě výhodný. Prodej v pondělí odmítla i vláda.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Žalobce Šereda rezignoval na post šéfa odboru závažné kriminality v Olomouci

Státní zástupce Petr Šereda rezignoval na post ředitele odboru závažné hospodářské a finanční kriminality Vrchního státního zastupitelství (VSZ) v Olomouci. Olomoucký vrchní žalobce Radim Dragoun ČTK řekl, že Šeredova rezignace nemá žádný vliv na rozpracované trestní kauzy. Odbor se dvěma pobočkami v Ostravě a v Olomouci bude do výběru nového ředitele řídit náměstek vrchního státního zástupce Radek Bartoš, uvedl Dragoun.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Útočník v Chřibské vystřílel desítky nábojů. Případem se zbývá i GIBS

Útočník v pondělí na úřadě v Chřibské na Děčínsku vystřílel několik desítek nábojů a měl u sebe čtyři nelegálně držené zbraně, uvedla v úterý policie. Ta už ukončila ohledávání městského úřadu, kde muž zastřelil jednoho zaměstnance úřadu a sebe, dalších šest lidí zranil. Případem se zabývá také Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Úřad v Chřibské je do odvolání uzavřený. Stav dvou osob, které skončily v nemocnici, je stabilizovaný.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Podruhé před soudem obstáli. Církev oslaví blahořečení kněží Buly a Drboly

Kněze Jana Bulu a Václava Drbolu na počátku 50. let komunisté popravili za vraždy tří funkcionářů národního výboru v Babicích. Těch se ale nikdy nedopustili. Komunistický režim je mučil a nutil, aby se vzdali své víry. Oba to odmítli, přestože by si tím možná zachránili život. Po roce 1989 je soud rehabilitoval. Čeští historici i duchovní se pak dlouhá léta snažili, aby jejich víru a odvahu ocenili i nejvyšší představitelé církve. Po 21 letech se to podařilo – papež oznámil loni v říjnu jejich blahořečení. Samotná slavnost blahořečení by se měla uskutečnit v Brně v polovině letošního roku. Případ pro Reportéry ČT připomněl Karel Vrána.
před 9 hhodinami

Přátelství Česka a Izraele bude sílit, řekl Macinka po jednání se Sa'arem

Pod současnou vládou bude pokračovat a sílit tradiční přátelství Česka s Izraelem, řekl ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) po jednání se svým izraelským protějškem Gideonem Sa'arem v Praze. Obě země mají hodně společných postojů, dodal Macinka. Sa'ar uvedl, že vztahy obou zemí se mohou pod novou vládou dostat na novou úroveň.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...