Chášakdžího vražda byla plánovaná, připustil saúdský prokurátor. Novinářův syn opustil zemi

2 minuty
Saúdové připustili, že vražda novináře byla plánovaná
Zdroj: ČT24

Vražda novináře Džamála Chášakdžího byla předem naplánovaná, uvedl saúdskoarabský prokurátor, jehož citovala státní televize al-Ichbáríja. Stejný názor vyjádřil dříve i turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Europarlament vyzval země EU k jednotnému postupu vůči Rijádu včetně možných sankcí a embarga na vývoz zbraní. Syn zavražděného novináře mezitím odjel ze Saúdské Arábie, uvedla agentura Reuters. Žurnalistovi příbuzní dosud nesměli zemi opustit.

Místní úřady synovi zavražděného novináře Saláhovi před několika měsíci zabavily pas, uvedla televize CNN. Muž pravděpodobně zamířil do Spojených států. Podle dřívějších informací měla zákaz vycestovat ze Saúdské Arábie v posledních měsících celá Chášakdžího rodina.

Novinář žil v dobrovolném exilu v USA a kritizoval saúdskoarabské nejvyšší vedení, včetně korunního prince Muhammada bin Salmána. Podle některých názorů se tak vedení monarchie snažilo přimět Chášakdžího, aby se vrátil do vlasti.

Tento týden vyvolalo pobouření na sociálních sítích video a fotografie z úterní návštěvy Chášakdžího syna Saláha a bratra Sáhila u královského dvora v Rijádu, kde oběma pozůstalým osobně kondolovali král Salmán a korunní princ Muhammad.

Pocházel z dříve prominentní saúdskoarabské rodiny. Jeho turecký dědeček, který se oženil se Saúdskou Arabkou, byl osobním lékařem prvního krále Saúdské Arábie.

Chášakdží pracoval jako novinář od 80. let v řadě arabských deníků, v 90. letech byl zahraničním zpravodajem mimo jiné v Afghánistánu, Kuvajtu či Súdánu.

Posléze působil i jako poradce saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu, prince Turkího Fajsala, který předtím léta řídil saúdskoarabskou tajnou službu.

Zdroj: ČTK

Osmnáct zadržených a reforma saúdských tajných služeb

Podle zprávy televize al-Ichbáríja saúdští prokurátoři vyslýchají podezřelé na základě informací, jež poskytla společná turecko-saúdská pracovní skupina. Muhammad bin Salmán ve středu slíbil, že viníci budou potrestáni.

V Saúdské Arábii už zadrželi osmnáct lidí, mezi nimiž je podle Erdogana i patnáct členů komanda, které přijelo na konzulát novináře zabít a z Turecka rychle odjelo. Saúdi se rovněž chystají reformovat tajné služby, dva poradci korunního prince navíc přišli o místo, uvádí BBC.

Pro všechny Saúdy to byl opravdu bolestivý zločin a věřím, že bolestivý byl i pro všechny lidi na světě. Tuto hanebnost nelze nijak ospravedlnit. Saúdská Arábie hodlá v případu spolupracovat s tureckou stranou, aby dokončila vyšetřování a aby pachatele dovedla k soudu.
Muhammad bin Salmán

Experti: Vydání podezřelých do Turecka je nepravděpodobné

Chášakdží vešel 2. října na saúdskoarabský konzulát v Istanbulu, kde zmizel. Saúdská Arábie nejprve tvrdila, že z budovy normálně odešel, pak oznámila, že zemřel po bitce s lidmi, s nimiž se na ambasádě sešel. Erdogan ale mluví o plánované vraždě a chce, aby lidé odpovědní za vraždu byli vydáni a souzeni v Turecku. Ministr spravedlnosti Abdülhamit Gül prohlásil, že prokáže-li se podezření, že se na vraždě podílel i konzul, měl by být rovněž vydán. 

Podle právníka osloveného katarskou stanicí al-Džazíra je ale šance malá. Turecko a Saúdská Arábie totiž nejsou vázány dohodou o vydávání občanů a musely by se dohodnout speciálně pro tento případ. „Pokud jsou (podezřelí) v Saúdské Arábii, neexistuje právní povinnost je vydat,“ konstatoval profesor mezinárodního práva William Schabas na univerzitě v Middlesexu. 

Zvukový záznam z konzulátu prý slyšela šéfka CIA

Turecko oznámilo, že se v kauze nebude obracet na mezinárodní soud. Pokud ale dojde k zahájení mezinárodního vyšetřování případu, Ankara se o své informace podělí.

Šéf turecké diplomacie Mevlüt Çavuşoglu prohlásil, že Turecko už poskytlo informace těm, kdo o ně požádali. Je prý připraveno spolupracovat s kýmkoli, kdo o to bude mít zájem, a to i se Saúdskou Arábií. Podle nejnovějších zpráv Ankara umožnila ředitelce CIA Gině Haspelové poslechnout si audionahrávku z konzulátu, která podle Turecka zachycuje vraždu.

Çavuşoglu ale připomněl, že se stále neví, kde je tělo zavražděného. Britská televize Sky News před pár dny uvedla, že se pozůstatky našly na zahradě rezidence saúdského velvyslance, což nebylo oficiálně potvrzeno.

Turečtí vyšetřovatelé se teď zaměřili na studnu v objektu istanbulského konzulátu. Podle televize CNN Turk odebrali vzorky vody. Původně se v médiích objevily informace, že Saúdi Turky nechtěli ke studně pustit.

Evropský parlament volá po sankcích

Europarlament v usnesení označuje vraždu novináře Chášakdžího za součást „rozsáhlých tvrdých zásahů“ Rijádu proti obráncům lidských práv, aktivistům, právníkům nebo žurnalistům. Podle něj tyto zásahy po nástupu korunního prince Muhammada bin Salmána k moci nabraly na intenzitě. Dějí se prý jak v Saúdské Arábii, tak za jejími hranicemi.

Jako v jiných obdobných případech volá europarlament po nezávislém mezinárodním vyšetření okolností Chášakdžího smrti a po spravedlivém procesu s pachateli.

Podle europoslanců by Brusel a členské státy EU měly být připraveny „uvalit cílené sankce, včetně zákazu vydávání víz některým osobám ze Saúdské Arábie a zmrazení jejich majetku“, pokud se prokáže, že za vraždou stojí agenti Rijádu. Případný sankční seznam by měl zahrnovat jak pachatele zločinu, tak jeho „osnovatele a podněcovatele“, uvádí usnesení.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo jedenáct lidí

V západokanadském Vancouveru, kde v sobotu večer (v neděli nad ránem SELČ) řidič na filipínském festivalu najel do davu, zemřelo jedenáct lidí. Policie původně informovala o devíti obětech, k večeru SELČ podle agentury Reuters ale bilanci navýšila. Více než dvacet dalších osob utrpělo zranění, potvrdil dříve kanadský premiér Mark Carney. Řidiče policie zadržela, podle ní nejspíš trpěl psychickými problémy. Případ vyšetřovatelé nepovažují za terorismus.
08:04Aktualizovánopřed 15 mminutami

Tisíce lidí proudily k hrobu papeže Františka v Římě

Tisíce lidí se v neděli přišly poklonit k papežovu hrobu v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě. Lidé se sešli opět také v okolí Svatopetrského náměstí ve Vatikánu, dorazilo jich na dvě stě tisíc. Zejména mladí se tam účastnili mše vedené kardinálem Pietrem Parolinem.
11:28Aktualizovánopřed 23 mminutami

Polská prokuratura šetří možnou korupci spojenou s gigantem Orlen

Polská prokuratura vyšetřuje korupční kauzy spojené s bývalým ředitelem energetického gigantu PKN Orlen Danielem Obajtkem. Nově se zabývá podezřelým nákupem upadající sítě novinových kiosků. Postupuje také prošetřování transakce, která firmu připravila v přepočtu až o devět miliard korun.
před 1 hhodinou

Rubio: Moskva a Kyjev musí brzy uzavřít mírovou dohodu

Mírová dohoda mezi Ruskem a Ukrajinou musí být uzavřena brzy, řekl v nedělním rozhovoru s televizí NBC americký ministr zahraničí Marco Rubio. Administrativa prezidenta Donalda Trumpa se podle něj v následujícím týdnu pokusí rozhodnout, zda mají Spojené státy v tomto konfliktu nadále pokračovat jako prostředník ve vyjednávání.
před 1 hhodinou

Počet obětí po výbuchu v íránském přístavu vzrostl na čtyřicet

Přinejmenším čtyřicet obětí a více než dvanáct set raněných má sobotní exploze v největším íránském obchodním přístavu u města Bandar-Abbás, uvedly v neděli íránské úřady podle tiskových agentur. Předchozí bilance íránského Červeného půlměsíce čítala 28 mrtvých a více než tisíc raněných.
10:33Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 3 hhodinami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 7 hhodinami

Po únorovém útoku ruského dronu jsou v Černobylu zpřísněna opatření

Od havárie atomové elektrárny v Černobylu uplynulo devětatřicet let. Bezpečnostní opatření v areálu jsou teď zpřísněna. Úřady k tomu přistoupily po únorovém útoku ruského dronu na kryt sarkofágu. Mezinárodní agentura pro atomovou energii opakovaně upozorňuje na přetrvávající rizika pro světovou jadernou bezpečnost v souvislosti s ruskou válkou na Ukrajině. V Černobylu natáčela zpravodajka ČT Ilona Zasidkovyčová.
před 9 hhodinami
Načítání...