Krajské soudy už mají přes 200 stížností na volby: Vadí údajné kupčení s hlasy i dlouhé svícení přes noc

V pátek odpoledne vypršela lhůta na podávání stížností na komunální volby. Lidé jich na krajské soudy poslali více než 200. Finální počet bude ale známý až v pondělí. Zřejmě nejvíce žalob zaznamenal ústecký krajský soud. Lhůta vypršela i pro dva senátní obvody, kde byl senátor zvolen už v prvním kole. K Nejvyššímu správnímu soudu ale podle informací mluvčí Sylvy Dostálové nebyla doručena ani jedna stížnost.

Nejvíce stížností na komunální volby přišlo na Krajský soud v Ústí nad Labem a jeho libereckou pobočku. Podle dosavadních informací jich je 40. Nejvíce z nich – celkem pět – míří na volby v Mostě. Jednu z nich podalo hnutí Občané městu, město občanům, které ve volbách získalo 0,46 procenta hlasů. Dvě podala skupina občanů, jednu nezvolený kandidát za TOP 09.

Ústecký soud už stihl i jednu žalobu zamítnout. Podal ji Pavel Veselovský, neúspěšný kandidát z Nové Vsi na Lounsku. Stížnost ale v pátek podal podruhé.

Jedna stížnost míří i na volby do zastupitelstva Bíliny. Těmi se kromě soudu zabývá i policie, má totiž podezření na kupčení s hlasy. Podobné podezření řeší policie na severu Čech i v případě Ústí nad Labem. V Bílině se už před čtyřmi lety volby musely opakovat.

Jedna ze stížností míří proti Rathově kandidátce

Stížnosti se mohou týkat nejen sčítání hlasů, ale toho, jestli samotní kandidáti mohli vůbec být voleni. To je příklad Hostivice ve Středočeském kraji, kde byl do zastupitelstva zvolen někdejší středočeský hejtman David Rath. Stížnost podalo uskupení HOme – Hostivice město, které volby vyhrálo. Má totiž podezření, že někteří členové Rathovy kandidátky neměli v době konání voleb ve městě trvalý pobyt.

V působnosti plzeňského krajského soudu míří nejvíce žalob na volby v Plzni, ale soud obdržel i stížnost na volby v Mariánských Lázních. Přepočítat hlasy chce hnutí ANO, které ve městě skončilo o setiny procent hlasů druhé. Vyhráli Piráti, kteří získali 22,49 procenta hlasů. ANO získalo 22,44 procenta hlasů. Zatímco Piráti ale budou mít v zastupitelstvu o 21 členech šest mandátů, ANO by jich mělo mít jen pět.

O přepočítání hlasů může soud požádat i samotná volební komise, jako se to stalo v Šenově v Moravskoslezském kraji. Komise v šenovském okrsku číslo tři zřejmě chybovala, soud o tom ale sama informovala.

Úředníci na soudech se mohou setkat i s neobvyklými stížnostmi. Například jeden občan Českého Krumlova si u soudu stěžuje na to, že se ve volební místnosti ve škole svítilo dlouho do noci, jak ČT sdělila Ivana Vobejdová, mluvčí Krajského soudu v Českých Budějovicích.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Muž, jenž měsíce týral a znásilňoval ženu ve sklepě, u soudu prohlásil vinu

Dvaačtyřicetiletý muž obžalovaný z týrání, věznění a znásilňování ženy na Lounsku ve čtvrtek u Krajského soudu v Ústí nad Labem prohlásil vinu. Oběť se zachránila útěkem. Předtím muž znásilnil jiné dvě ženy. Vinu prohlásili i tři další obžalovaní. Znamená to, že soud nebude provádět dokazování a rozhodne o výši trestu. Za zločin zbavení osobní svobody všem hrozí až dvanáct let vězení.
před 9 mminutami

Podstata transatlantického vztahu se mění, řekl Pavel na Globsecu

Prezident Petr Pavel při čtvrtečním zahájení konference Globsec zmínil tři úzce propojená témata. Prvním je silnější evropský pilíř v rámci NATO, za druhé bližší spolupráce NATO a EU. Jako třetí hovořil o strategickém významu podpory Ukrajiny v probíhajícím konfliktu s Ruskem. Na akci ve čtvrtek promluví i moldavská prezidentka Maia Sanduová či předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolová. Do Česka by měl přijet i šéf ukrajinské diplomacie Andrij Sybiha.
03:05Aktualizovánopřed 21 mminutami

USA požádaly o pomoc s nakaženým ebolou kvůli kapacitám, říká Vojtěch

Do tuzemska dorazil občan USA, který byl v kontaktu s nakaženým ebolou. V nemocnici Bulovka stráví na specializovaném oddělení tři týdny, zatím je bez příznaků. Česko bylo dle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) americkou stranou požádáno o pomoc z kapacitních důvodů. Média však spekulují o tom, že Bílý dům odmítl vpustit jiného nakaženého lékaře na americké území. Exministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) překvapuje, že by současná administrativa USA měla z eboly strach. Debatou v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 1 hhodinou

O víkendu se výrazně oteplí

Víkend bude v Česku slunečný, teplý a většinou bez srážek. Nejvyšší denní teploty se mohou v neděli přiblížit tropickým třiceti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
07:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Exšéfka zlínské hygieny po roce přiznala sražení motorkáře, píší Seznam Zprávy

V případu nehody, kterou podle policie zavinila bývalá ředitelka Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Sedláčková, státní zástupce souhlasil s podmíněným zastavením trestního stíhání. Uzavření dohody serveru Seznam Zprávy (SZ) potvrdila zlínská okresní státní zástupkyně Ilona Chudárková. Sedláčková se podle informací SZ k zavinění nehody přiznala a zaplatila škodu. Rok přitom popírala, že nehodu zavinila, a uváděla, že si srážky s motorkářem nevšimla, dodal server.
před 1 hhodinou

VideoČesko je pro Ukrajinu velký vzor. A to nás i trochu zavazuje, říká Pánek

Člověk v tísni už roky pomáhá civilnímu obyvatelstvu na Ukrajině, která od roku 2022 čelí celoplošné ruské invazi včetně útoků na civilní cíle a infrastrukturu. Organizace například zajistila přístup k pitné vodě už pro 150 tisíc lidí. „V místech výbuchů, vojenských operací se rozpadají vodní systémy,“ popisuje ředitel organizace Šimon Pánek, proč je na mnoha místech problém s nedostatkem vody. Kromě toho pomáhá se zajištěním tepla a dodávek energií, s opravami poškozených obydlí či podporuje vzdělávání. „Práce s učitelkami a učiteli, aby zvládli pracovat s traumatizovanými dětmi, je nesmírně důležitá,“ vysvětluje Pánek.
před 3 hhodinami

Aby se temná minulost neopakovala, říkají ke sjezdu v Brně potomci sudetských Němců

Podle historiků prakticky není možné spočítat, kolik potomků sudetských vyhnanců dnes žije v Německu. Někteří se totiž k dědictví předků vůbec nehlásí a nemají o ně zájem. Řada z nich se ale chystá přijet na sjezd sudetských Němců v Brně, aby – jak sami říkají – se temná minulost už neopakovala.
před 3 hhodinami

Nájemní bydlení se týká pětiny domácností. Na co si dát pozor?

Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) žilo v roce 2025 v nájmu téměř milion a tři sta tisíc tuzemských domácností. I kvůli rostoucím cenám nemovitostí se nájemní bydlení stává volbou pro stále širší skupiny obyvatel. Například podle průzkumu pro společnost Xella se třetina mladých lidí smířila s tím, že na vlastní byt či dům nikdy nedosáhne. Nájemní bydlení je spojeno i s řadou práv a povinností, které podrobně rozebírá tento článek.
před 4 hhodinami
Načítání...