Kompenzace ztrát by se ke sportovním klubům mohly dostat od července. K dispozici bude miliarda korun

NSA bude kompenzovat sportovní kluby od července (zdroj: ČT24)

Sportovní kluby by mohly dostávat dotace z mimořádného programu COVID-Sport jako kompenzaci ztrát kvůli vládním opatřením proti šíření koronaviru od první poloviny července. Uvedl to předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička (za ANO). Program počítá s podporou v celkové výši jedné miliardy korun. Podle průzkumu NSA a ohlasů České unie sportu o něj budou mít sportovní spolky a tělovýchovné jednoty pravděpodobně velký zájem.

Dotace budou sportovním organizacím kompenzovat náklady na provoz zařízení, která kvůli koronaviru nesměla fungovat, výdaje za zrušené nebo odložené akce nebo nájemné, které musely hradit, i když nesměly provozovat svou činnost. Dotace pokryjí maximálně polovinu doložených ztrát.

„Konkrétní výzvu bychom měli vypsat nejdéle 15. června, pak bude k dispozici formulář žádosti. V průběhu tří týdnů by mohly doputovat první prostředky. Takže cílíme na první polovinu července,“ nastínil Hnilička.

Když NSA zjišťovala potřeby sportovních oddílů, aby adekvátně nastavila parametry programu, zájem byl velký. „V průběhu deseti dnů zareagovalo 4200 klubů, které komunikovaly parametry výzvy COVID-Sport. Je velká pravděpodobnost, že si většina z nich zažádá,“ dodal Hnilička.

Předseda NSA Milan Hnilička o dotacích sportovním klubům (zdroj: ČT24)

O finanční podporu se přihlásí i největší sportovní spolky

Žádost určitě plánuje podat spolek SK Slavia Praha, který ve 33 oddílech sdružuje přes osm tisíc členů. „Ušlé zisky za komerční pronájmy, případně zrušené závody půjdou zřejmě do milionů korun. Finančních ztrát je celá řada, jen za plavecký bazén počítáme s minusem okolo dvou milionů korun,“ uvedl jeho ředitel Tomáš Plucha.

Velké ztráty utrpěla také TJ Bohemians Praha, která provozuje halu a další sportoviště. Hokejová Kobra je zase majitelem zimního stadionu. „Tato sportoviště jsou energeticky velmi náročná. Museli jsme platit energii, plyn a vodu, zaměstnance. Zároveň máme ztráty z marketingu, protože se nedohrály soutěže. Ztráty z provozu a energie jdou až ke 320 tisícům korun za měsíc, celkově se tak částka vyšplhá k milionu,“ uvedl její předseda Miloslav Šeba.

Problémy mají i malé kluby, které přišly o klíčové příjmy. „V době pandemie jsme přišli o největšího nájemce, což je škola. Škody jdou do 50 až 60 tisíců korun, pro nás je ta částka zásadní,“ řekl statutární zástupce z TJ Starý Harcov Liberec Radim Šourek.

Brífink o dopadech epidemie na sportovní prostředí (zdroj: ČT24)

Stát chce přispět akcím naplánovaným hlavně do konce července

Pokud jde o omezené sportovní akce, stát zatím plánuje přispět na ty, které byly naplánované do konce července. Je ale pravděpodobné, že se i v srpnu bude většina závodů konat bez diváků nebo s jejich výrazně omezeným počtem, takže i jejich pořadatelé utrpí ztráty.

Není vyloučené, že na mimořádný příspěvek nakonec dosáhnou i jejich organizátoři. Parametry programu se ještě mohou změnit. „Předpokládáme, že do konce července se už většina sportovních akcí bude moci konat. Máme možnost upravit tu výzvu. Tohle jsou jen obecné rámce programu. Je možné adekvátně zareagovat,“ poznamenal Hnilička.

Premiér Andrej Babiš (ANO) je nakloněn tomu, aby se jednalo o návratu diváků do ochozů fotbalových i dalších stadionů. „Já jsem pro, ale nevím, jak je to v Evropě, jestli se hraje s diváky. Měli bychom následovat země, které otevřely dřív. Musím říct, že jsem se tomu nějak zvlášť nevěnoval,“ uvedl.