Jednal jsem se zástupci Kapsche i antimonopolního úřadu, řekl Faltýnek. Schůzky považuje za legitimní

Nahrávám video
Události ČT: Policejní vyšetřování kvůli tendru na mýtný systém
Zdroj: ČT24

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek připustil v pátečním tiskovém prohlášení, že jednal se zástupci společnosti Kapsch a scházel se i s lidmi z Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uvedl, že jeho cílem bylo vypsání tendru na mýtné, aby Česko nemuselo řešit budoucnost systému. Ve čtvrtek v sídle Kapsche i v ÚOHS zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli podezření z korupce u mýtné zakázky. Policisté navštívili i Faltýnka, zabavili mu počítač a mobilní telefon.

Policisté podle deníku Právo v příkazu k domovní prohlídce Jaroslava Faltýnka jmenují podezření z trestných činů přijetí úplatku, podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby.

Detektivové Faltýnka sledovali od října 2017 a nahráli jeho schůzky se šéfem Kapsche Karlem Feixem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Faltýnek se měl údajně s Feixem domluvit na tom, že na antimonopolním úřadu zasáhne ve prospěch firmy Kapsch.

Faltýnek zdůraznil, že v minulém volebním období byl v dopravní koaliční radě, která se zabývala otázkou výběru mýtného. „Z tohoto důvodu je tedy zřejmé, že jsme se setkávali se všemi relevantními subjekty, ale i experty na otázku výběru poplatků za přepravu v rámci české dálniční sítě,“ uvedl.

Tyto schůzky považuje za legitimní. Podle něj se díky činnosti skupiny ušetřilo 1,5 miliardy korun. Současně zpochybnil, zda by byl v případě výhry třetího subjektu v tendru Kapsch dostatečně součinný při předání systému. „Tato obava trvá i v současnosti,“ napsal Faltýnek. 

V komisi s Faltýnkem zasedali i Birke nebo Feranec

„Naším cílem bylo to, aby tendr vůbec proběhl a Česko nemuselo složitě řešit, že systém na výběr mýta přestane být funkční a že Česko bude přicházet o finanční prostředky, které z mýta plynuly, ročně jde o deset miliard korun,“ napsal Faltýnek.

V dopravní koaliční radě byl Faltýnek například s poslanci Janem Birkem (ČSSD), Janem Volným (ANO) a Milanem Ferancem (ANO). Řešili rozsah zpoplatnění, ale i další otázky týkající se právě mýta. „Díky činnosti i této koaliční skupiny jsme v přechodném období, mezi výběrem nového provozovatele mýtného systému, ušetřili našemu státu a českým občanům 1,5 miliardy korun,“ poznamenal šéf poslanců hnutí ANO.

Nahrávám video
Milan Feranec: Policie si prohlédla můj mobilní telefon
Zdroj: ČT24

Poslanec a dřívější náměstek ministra dopravy Milan Feranec potvrdil, že ho policie kontaktovala a prohlédla si jeho mobil. Potvrdil také schůzky s Kapschem. „Já jsem se scházel se všemi, kteří to nějakým způsobem řešili a kdo měli zájem se sejít. Pochopitelně vyplývalo to z mé pracovní náplně,“ uvedl po jednání sněmovny. 

Nový mýtný systém se satelitní technologií by měl být na dálnicích spuštěn letos 1. prosince, na silnicích první třídy od ledna 2020. Firma CzechToll zvítězila v tendru na nového provozovatele mýtného systému s nabídkou 10,75 miliardy korun za deset let provozu. Vystřídá současného správce mýta, rakouskou firmu Kapsch, přičemž dosavadní mikrovlnnou technologii nahradí satelitní systém.

Kapsch: Nikdo zatím nebyl obviněn

Ve čtvrtek v sídle Kapsche zasahovali policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli podezření z korupce u mýtné zakázky a odnesli si odtud vyžádané věci. Zasahovali i v bytě ředitele společnosti Kapsch Karla Feixe. Feix ani nikdo jiný z firmy nebyl obviněn. V pátek to řekl mluvčí podniku David Šimoník. Podle něj se zástupci Kapsche žádného kriminálního činu nedopustili.

Policisté z NCOZ ve čtvrtek zasahovali na několika místech v Česku. Podle žalobce olomouckého vrchního státního zastupitelství Petra Šeredy zásah souvisel s některými veřejnými zakázkami, kterými se zabýval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), včetně zakázky na mýtný systém.

Detektivové přišli do pražského sídla Kapsche, bytu ředitele firmy, sídla ÚOHS v Brně, na radnici městské části Brno-střed, k místopředsedovi hnutí ANO Jaroslavu Faltýnkovi a v Prostějově k vlivnému sportovnímu manažerovi Miroslavu Černoškovi.

Jak šel čas s mýtem v Česku
Zdroj: ČT24

„Úkony trestního řízení se omezily na prohlídky bytových a nebytových prostor. Policie také požádala o vydání jimi definovaných věcí. Kapsch ve všem vyhověl, poskytoval policii veškerou součinnosti,“ řekl Šimoník.

Podotkl, že podrobnější vyjádření mu neumožňuje vyšetřování olomouckého státního zastupitelství. Policisté v sídle firmy zasahovali od čtvrtečního rána do sedmnácti hodin, v pátek už ve firmě nebyli.

Kapsch provozuje mýtný systém v Česku od roku 2007. V tendru na nového provozovatele mýta po roce 2019 ale vyhrálo konsorcium CzechToll/SkyToll. Kapsch výsledky tendru napadl, a ÚOHS pak nejprve loni v květnu výběr vítěze zrušil. V září ale platnost smlouvy potvrdil. Kapsch se obrátil na soud.

Pelikán: Úřad funguje špatně

Antimonopolní úřad pod vedením Petra Rafaje, který v jeho čele stojí od roku 2009, nepracuje tak, jak by měl, myslí si bývalý ministr spravedlnosti a nyní odborník na soutěžní právo Robert Pelikán (ANO). Činnost úřadu pod Rafajovým vedením kritizoval už v minulosti. Současná tvrzení některých médií o údajném propojení Rafaje a firmy Kapsch bývalý ministr komentovat nechtěl.

„Je o mně známo, že jsem jako jediný člen vlády hlasoval proti tomu, aby byl Petr Rafaj znovu předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Důvodem bylo to, že i z doby, kdy jsem se jako advokát hospodářskou soutěží zabýval, jsem měl pochybnosti o rozhodnutích a aktivitách úřadu pod vedením předsedy Rafaje,“ řekl Pelikán.

„Kromě toho, že pro tuto funkci nemá erudici, jsem sledoval i to, co úřad pod jeho vedením dělal, a podle mě to bylo v rozporu s tím, co by podle mě úřad s těmito úkoly dělat měl,“ dodal Pelikán.

ÚOHS podle něj ohledně hospodářské soutěže není vůbec aktivní, málokdy vydá rozhodnutí s vysokými pokutami. „A když už se mu podaří odhalit problematické chování, jakým byl například kartel stavebních firem, dostatečně věc neošetřil z procesního hlediska a rozhodnutí neobstálo u soudu,“ připomněl nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zrušil pokutu 1,66 miliardy korun, již úřad uložil v roce 2017. Ohledně veřejných zakázek zase podle Pelikána úřad postupuje formalisticky a znepřehledňuje systém zadávání veřejných zakázek.

„To, že předseda něco ovlivňuje, je nesmysl. Za mě to bylo tak, že v prvním stupni rozhodoval místopředseda a já jsem mu do toho nezasahoval a ve druhém stupni rozhoduje předseda na návrh rozkladové komise, tak je to dané zákonem,“ konstatoval bývalý předseda úřadu Martin Pecina.

Zároveň zdůraznil, že úředník není nezávislý soudce, hierarchie na úřadu je jednoznačně daná. „Úřad řídí předseda a ten podle mého názoru může i nařizovat v prvním stupni, ne ovlivňovat. Je to dáno jeho funkcí,“ zdůraznil Pecina. Případné pochybení úřadu v jednotlivých kauzách může posoudit krajský soud, což se také často děje. „Mnohdy se stalo, že naše rozhodnutí krajský soud změnil, ale my jsme pak vyhráli kasační stížnost u Nejvyššího správního soudu,“ dodal bývalý předseda úřadu.

Rafaj má od čtvrtka vypnutý mobilní telefon a na SMS zprávy nereaguje.

Hynek: Nejhorší je otřesená důvěra k ÚOHS

Právě vztah této kauzy a antimonopolního úřadu považuje redaktor ČT Jiří Hynek za to nejvážnější. „Že tady byl znevěrohodněn arbitr, který má velký vliv i na podnikatelské prostředí v Česku. Že si šéf ÚOHS k sobě pustí politiky, že s nimi jedná nestandardně mimo úřad, to je myslím na té kauze to nejhorší,“ řekl v pořadu Devadesátka ČT24 redaktor, který dlouhodobě pokrývá různé kauzy v české společnosti. 

Nahrávám video
Devadesátka ČT24: Policejní razie kvůli zakázce na výběr mýtného
Zdroj: ČT24

Zároveň se redaktor nedomnívá, že by impulz k celé akci vzešel z opozice. Připomněl, že policie již před dvěma lety rozkrývala v Brně kauzu, kdy docházelo k únikům z policejních spisů. „Byl tam stíhaný podnikatel Rusnák a bývalý policista Ratajský a v rámci této kauzy policie stíhala i jednoho podnikatele pocházejícího z Blízkého východu, tuším, že se jmenuje Talabani,“ řekl Hynek. Právě tento podnikatel figuruje podle něj i v této kauze. „Podle mých informací s policií spolupracuje a již v té předchozí kauze nabídl informace o podobných věcech, které se týkají Brna.“

Podle zdrojů ČT je jedním ze zadržených právě vlivný brněnský podnikatel Saman El-Talabani. Dalším je bývalý místostarosta a současný radní Jiří Švachula (ANO), v nejlidnatější městské části řídil investice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 10 hhodinami

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
před 13 hhodinami

V Praze se protestovalo proti potratům i za práva žen

Prahou v sobotu odpoledne procházel Pochod pro život, který organizovali odpůrci potratů z Hnutí pro život. Na několika místech došlo k verbálním střetům mezi účastníky pochodu a kritiky jejich názorů. Policisté zadrželi pět lidí, kteří při blokádách průvodu neuposlechli jejich výzvy. Vážnější střety neřešili. Dopoledne se rovněž v Praze uskutečnila akce Praha je feministická, mimo jiné na podporu rozhodování žen o jejich těle, a tedy i o svobodě rozhodnout se o potratu v případě nechtěného těhotenství.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Dle Hřiba se v Maďarsku hraje o ruskou pátou kolonu, dle Rajchla o suverenitu

O víkendu rozhodnou voliči v Maďarsku o tom, jestli si křeslo premiéra udrží Viktor Orbán, nebo ho po šestnácti letech u moci vystřídá opozice. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) v Událostech, komentářích řekl, že se hraje o to, jestli bude pokračovat Orbánem reprezentovaný směr, který označil za „národně-tradicionalistický“, „suverénní“ a „sebevědomý“. „Je to rozhodování o tom, zda nadále bude vládnout v Maďarsku ruská pátá kolona,“ uvedl v debatě moderované Terezou Řezníčkovou šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
před 16 hhodinami

Ministerstvo financí je proti vyšší rodičovské. Resort práce musí najít peníze

Ministerstvo financí nebude souhlasit se zvýšením rodičovské, pokud si na ni ministerstvo práce a sociálních věcí neuspoří ve svém rozpočtu. Odmítá zvedat v příštích letech výdaje státu. Poukazuje i na to, že bez dalších úprav by přidání mohlo oslabit motivaci matek k dřívějšímu návratu do práce. Vyplývá to z připomínek k chystané novele se zvýšením rodičovské od ledna pro nově narozené děti.
před 18 hhodinami

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 21 hhodinami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
před 23 hhodinami
Načítání...