Šéf antimonopolního úřadu seškrtal o stamiliony rekordní pokutu za stavební kartel

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj snížil o stovky milionů korun dosud nejvyšší pokutu za kartel stavebních firem. Společnosti mají nakonec místo původních dvou miliard zaplatit přes 1,66 miliardy. Firmy se mezi sebou domlouvaly na veřejných zakázkách v letech 2006 až 2008. I přes snížení sankce jde o nejvyšší pokutu, kterou Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) kdy udělil.

Největší pokutu má zaplatit Skanska. Konkrétně jde o 529,9 milionu korun. Skoro půlmiliardové sankce dostal i Strabag a Eurovia. Eurovia má zaplatit 492,6 milionu a Strabag 497,6 milionu. Další pokuty jsou nižší. SWIETELSKY stavební má zaplatit 76,2 milionu, M-SILNICE, a. s., 46,1 milionu, BERGER BOHEMIA, a. s., 13,5 a Lesostavby Třeboň, a. s., 4,2 milionu.

Podle specialistky na soutěžní právo Jitky Linhartové z advokátní kanceláře Schoenherr je výše pokuty ojedinělá. „Ojedinělá je i rychlost, s jakou ÚOHS vydal svoje druhostupňové rozhodnutí. Trvalo to jen tři měsíce,“ řekla Linhartová, podle které se dá očekávat, že proti rozhodnutí podají všechny firmy žaloby ke Krajskému soudu v Brně. „Je otázkou, zda pak antimonopolní úřad takto vysokou pokutu u soudu obhájí,“ dodala Linhartová.

Silnice, silnice a silnice

Firmy podle ÚOHS koordinovaly účast a svoje nabídky ve výběrových řízeních na výstavbu R4 v úseku Mirotice–Třebkov (kromě firmy Lesostavby), dále na rekonstrukci lokality na Bakalářích v Písku (pouze Strabag a Lesostavby) a při rekonstrukci Jeronýmovy ulice v Třeboni (pouze Strabag a Lesostavby).

 

Informace o kartelu získal ÚOHS při 12 neohlášených šetřeních ve dvou letech. „Zadržené důkazy vypovídají o tom, že účastníci kartelu mezi sebou domlouvali a připravovali takzvané krycí nabídky na uvedené veřejné zakázky, z nichž některé byly záměrně neúplné a jiné nadhodnocené. Tímto způsobem účastníci kartelu ve výběrových řízeních zcela vyloučili prvek hospodářské soutěže a zvítězila společnost, která byla kartelem předem určena,“ uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

Rafaj částečně snížil výslednou sankci, protože jeho podřízení v loňském rozhodnutí nebrali ohled na aspekt individuální závažnosti jednání jednotlivých firem.

ÚOHS ale zároveň uvedl, že podobné dohody firem patří mezi tvrdé kartely, které mají nejzávažnější negativní dopady na hospodářskou soutěž. „Uchazeči o zakázku se před podáním nabídek dohodnou, že nebudou postupovat samostatně a konkurovat si, nýbrž podají vzájemně sladěné nabídky, které zvýší cenu či sníží kvalitu poptávaného zboží či služeb,“ uvedl Rafaj. Odhalování podobných dohod ÚOHS považuje za svoji prioritu.