Policisté chtějí poslat do vazby pět lidí z kauzy veřejných zakázek v Brně

Detektivové žádají vazbu pro pět lidí z kauzy veřejných zakázek v Brně. Státní zástupce návrh na vazbu podá. Návrhem na vzetí do vazby se bude v sobotu zabývat Městský soud v Brně. Čtyři obvinění byli propuštěni a dále budou stíháni na svobodě.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Na webu policie to v pátek oznámil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej. Státní zástupce Petr Šereda řekl, že se s podnětem policie ztotožňuje a návrh na vzetí do vazby doručí soudu nejspíš v pátek večer.

„Kriminalisté NCOZ dnešního dne podali státnímu zástupci Vrchního státního zastupitelství v Olomouci podnět k návrhu na vzetí do vazby pěti obviněných osob,“ uvedl Ibehej. „Státní zástupce se s tímto návrhem ztotožnil a v současné chvíli zpracovává návrhy, které budou soudu doručeny ve večerních hodinách. Návrhy na vazby bude rozhodovat Městský soud v Brně,“ řekl Šereda. Stane se tak zřejmě v sobotu.

Jedním ze zadržených je podle zdrojů ČT vlivný brněnský podnikatel Saman El-Talabani. Dalším je bývalý místostarosta a současný radní Jiří Švachula (ANO), v nejlidnatější městské části řídil investice.

V jiných větvích kauzy zatím nikdo obviněn nebyl

V souvislosti s razií na radnici městské části Brno-střed bylo devět lidí obviněno z trestných činů účast na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů.

Detektivové NCOZ zasahovali ve čtvrtek v Praze, Brně a Prostějově a mimo jiné i v sídle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Ve větvi kauzy týkající se veřejných zakázek, kterými se zabýval ÚOHS, ale na rozdíl od zakázek brněnské radnice zatím nikdo obviněn nebyl. Potvrdili to Ibehej i Šereda. Policie se mimo jiné zajímá o postup ÚOHS v prověřování tendru na mýtný systém. Policisté zasahovali i v pražském sídle firmy Kapsch, která mýtný systém nyní provozuje.