Inaugurace bude bez zahraničních hostů, uvedla Vohralíková. Ceremoniál budou sledovat diváci i na Hradě

7 minut
Události: Přípravy na inauguraci Petra Pavla
Zdroj: ČT24

Inauguraci Petra Pavla budou moci sledovat návštěvníci na velkoplošných obrazovkách na Hradčanském náměstí i třetím nádvoří Pražského hradu. Ve čtvrtek se kvůli organizaci posledních detailů ceremoniálu k nástupu nové hlavy státu setkala budoucí šéfka hradní kanceláře Jana Vohralíková s dosluhujícím vedoucím kanceláře Vratislavem Mynářem. Jednání se účastnil také šéf Kanceláře Poslanecké sněmovny Martin Plíšek. Ceremonie se uskuteční 9. března od 14 hodin.

Čtvrteční schůzka byla ohledně plánování inaugurace závěrečná. Řešily na ní poslední detaily technického rázu proto, aby byly do konce tohoto týdne zaslány pozvánky hostům. Plánovaný ceremoniál ve Vladislavském sálu v rámci společné schůze obou komor parlamentu 9. března začne od dvou hodin odpoledne. 

Vohralíková upřesnila, že na inauguraci nepřijedou zahraniční hosté. „Vzhledem k dalším zahraničním návštěvám pana prezidenta to bude otázka pouze lidí z České republiky,“ řekla. 

Mynář s Vohralíkovou mimo jiné řešili možné bezpečnostní kontroly pro návštěvníky, kteří budou v prostorách Pražského hradu sledovat společnou schůzi obou komor parlamentu, během které Petr Pavel složí prezidentský slib. Podle Mynáře budou kvůli bezpečnosti zachovány pro vstup do areálu Pražského hradu všechny dosud funkční rámy.  

9 minut
Brífink k přípravě inaugurace nového prezidenta
Zdroj: ČT24

Na programu během dne inaugurace je také oběd prezidentských párů ve dvanáct hodin. Po jedné hodině pak budou do Vladislavského sálu přicházet poslanci, senátoři, ministři a další pozvaní hosté. Z 850 jich dvě stě bude z okruhu Petra Pavla.

Ve dvě hodiny odpoledne poté začne společná schůze obou komor parlamentu. Ta by měla trvat přibližně padesát minut, načež se hosté společně s novým prezidentem přesunou do Španělského sálu. Mezitím nově zvolená hlava státu pozdraví veřejnost z balkonu předtím, než položí květiny u sochy Tomáše Gariggua Masaryka na Hradčanském náměstí.  

Již dříve zaznělo, že se počítá s účastí asi osmi set hostů ve Vladislavském sále, na následnou číši vína ve Španělském sále by mohly dorazit až tři tisíce lidí. Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ve středu na Twitteru uvedla, že podepisuje 850 pozvánek. „Nebyli zváni úplně všichni rektoři a další, takže určitě nechceme, aby se navazovalo na úplně všechno, co bylo zvykem za období Miloše Zemana,“ komentovala přípravu. 

Součástí programu bude také v šest hodin děkovná bohoslužba Te Deum v katedrále sv. Víta. Zazní také jednadvacet salv na počest nové hlavy státu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

ŽivěSněmovna podpořila spoření na penzi u části náročných profesí

Sněmovna ve čtvrtek v úvodním kole podpořila předlohu, podle níž by zaměstnavatelé museli přispívat do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika. Opoziční hnutí ANO a SPD hned v úvodu jednání zablokovala rychlé schválení tohoto bodu. Vládní tábor patrně nechá zkrátit lhůty pro projednání předlohy ve výborech. Poslanci také podpořili novelu, podle níž by Česká pošta i jiný držitel poštovní licence by mohli získat od státu za základní služby až dvě miliard korun.
09:00Aktualizovánopřed 5 mminutami

Podpis smluv na jaderné bloky v Dukovanech se asi zpozdí, řekl Beneš

Podpis finálních smluv o výstavbě nových jaderných bloků v Dukovanech mezi společnostmi ČEZ a KHNP se oproti původním plánům zřejmě zpozdí, řekl generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Důvodem je dle něj čekání na rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, kromě toho zbývá také vyřešit zapojení českého průmyslu do projektu. Dohody měly být původně uzavřeny do konce března.
11:42Aktualizovánopřed 15 mminutami

Ústavní soud zamítl Babišovu stížnost kvůli omluvě Kalouskovi

Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost předsedy ANO a někdejšího premiéra Andreje Babiše proti rozsudku Nejvyššího soudu (NS), na jehož základě se musel omluvit bývalému politikovi TOP 09 Miroslavu Kalouskovi. Důvodem byl Babišův výrok, že Kalousek ještě jako ministerský náměstek rozkrádal ministerstvo obrany a „zabil lidi cez padáky“. Z nálezu plyne, že i pro politiky ve sněmovně platí určité limity svobody projevu. Vyhlášení nálezu se nikdo z aktérů sporu neúčastnil.
09:52Aktualizovánopřed 32 mminutami

Prezident Pavel jmenoval fyzika Pánka předsedou Akademie věd

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek dopoledne na Pražském hradě jmenoval fyzika Radomíra Pánka novým předsedou Akademie věd. V prosinci ho zvolil akademický sněm instituce. V čele končí Eva Zažímalová, která po dvou čtyřletých funkčních obdobích už nemohla kandidovat. Pánek má vést instituci do roku 2029, funkční období mu začne 25. března.
před 1 hhodinou

Růst tržeb obchodníků meziročně zpomalil

Maloobchodní tržby v Česku bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v lednu zpomalily meziroční růst na 2,8 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 6,4 procenta, oznámil ve čtvrtek Český statistický úřad (ČSÚ). V lednu k růstu tržeb podle statistiků nejvíce přispěl internetový prodej a prodej pohonných hmot. V porovnání s loňským prosincem se tržby v maloobchodě o půl procenta snížily.
před 2 hhodinami

Z pandemie jsme udělali záležitost léčení a zapomněli na prevenci, říká Smejkal

Uvědomili jsme si, že pandemie je celospolečenská záležitost a musí do ní mluvit ekonomové, sociologové, politici, lidé, kteří jsou odborníci na komunikaci a další, uvedl v Událostech, komentářích epidemiolog a infektolog z IKEMu Petr Smejkal v souvislosti s pětiletým výročím pandemie covidu. „My jsme z toho udělali trošku lékařskou záležitost, a to nebylo dobře,“ dodal.
před 3 hhodinami

Pohonné hmoty zlevnily o desítky haléřů

Pohonné hmoty třetí týden v řadě zlevnily, tempo poklesu cen zrychlilo. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se u čerpacích stanic prodává v průměru za 35,42 koruny, před týdnem byl o 80 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 65 haléřů, za litr řidiči dají průměrně 34,88 koruny, vyplývá z údajů společnosti CCS. Benzin byl naposledy levnější loni v říjnu, nafta na začátku letošního roku.
07:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Migrační novela je prevence, míní Decroix. Opozici vadí načasování

Plánovaný poslanecký návrh zákona o migraci má preventivní charakter, uvedla v Událostech, komentářích místopředsedkyně ODS Eva Decroix. Opoziční Piráti jsou podle předsedy poslaneckého klubu Jakuba Michálka připraveni spolupracovat, ačkoliv přemýšlí, proč se zpřísnění azylové a návratové politiky řeší nyní. Místopředseda ANO Robert Králíček sdělil, že hnutí se zostřením migrační politiky souhlasí, kritizuje ale načasování.
před 5 hhodinami
Načítání...