Hnutí STAN vrátí finanční dary od právnických osob, které dostalo po volbách

Nahrávám video

Hnutí Starostové a nezávislí se rozhodlo vrátit finanční dary od právnických osob, které na účet přišly od parlamentních voleb až dosud. Podle předsedy Víta Rakušana se jedná o 3,42 milionu korun. Některé z těchto darů se staly předmětem kritiky poté, co se v médiích objevily informace o nejasné vlastnické struktuře darujících subjektů a o údajném trestním stíhání jednoho z lidí spojených s jedním z nich.

Vít Rakušan uvedl, že hnutí přijetím darů neporušilo žádný zákon, ale na úterním jednání vedení dospělo k závěru, že ani to nestačí. Dary plánuje vládní strana přijímat jen od fyzických osob, než se případně změní zákon o financování stran.

„Byli jsme přesvědčeni, že zákonnost postupu je dostatečným kritériem, ukázalo se, že to v tomto případě nestačí,“ uvedl. STAN podle něj zohlední postoj veřejnosti, aby nepoškozoval pověst vlády. „Žádné peníze nestojí za to, abychom riskovali důvěru lidí,“ dodal. Po dohodě s koaličními partnery chce hnutí předložit novelu zákona o politických stranách a hnutích.

Starostové tak reagují na zprávy v médiích, podle kterých hnutí získalo dary od firem ovládaných společnostmi z Kypru a další údajně od firmy s trestně stíhaným spolumajitelem. 

Rakušan zopakoval, že neví o tom, že by ho prověřovala policie, protože ta tyto informace nesděluje. Hnutí podle něj dary přijímá v souladu s předpisy. „Přes to všechno si uvědomujeme zátěž, kterou neseme. Že s nástupem vlády se spojuje naděje na změnu politické kultury,“ dodal. 

Premiér a předseda ODS Petr Fiala nyní uvedl, že je „rád, že hnutí STAN situaci rychle vyřešilo.“ Vicepremiér a šéf lidovců Marian Jurečka na Twitteru ocenil rozhodnutí „vrátit finanční dary, u nichž jsou pochybnosti“. 

Rakušan dosavadním firemním dárcům poděkoval s tím, že rozhodnutí je vedeno společenskou odpovědností. Proces vracení peněz bude nějakou dobu trvat, nelze je pouze poslat zpět na účet. STAN také zpřísní kritéria přijímání darů od fyzických osob. „Každý bude muset čestně prohlásit, že není v té době trestně stíhaný,“ dodal předseda hnutí.

Pozornost opozice

Podle prosincového zjištění Mladé fronty Dnes přišly Starostům na transparentní účet částky do výše 200 tisíc korun od firem ovládaných stejnými lidmi a společnostmi, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily. Server Seznam Zprávy minulý týden napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze.

Opoziční ANO a SPD minulý týden neprosadily program mimořádné schůze sněmovny, která se měla financováním STAN zabývat. Kluby vládní koalice vetovaly i návrh SPD, aby dolní komora projednala zřízení vyšetřovací komise. Vysvětlení poté po Starostech žádali i koaliční Piráti. 

Jejich předseda Ivan Bartoš označil krok koaličních Starostů za nevyhnutelný. „Dary od problematických zdrojů se musí vrátit. Jen tak lze dělat opravdu otevřenou a čistou politiku,“ uvedl na Twitteru. 

Předseda SPD Tomio Okamura uvedl, že Starostové se snaží případ vrácením peněz uzavřít. „Ale realita je taková, že kauza nekončí, protože nadále skrývají, kdo jsou koncoví majitelé neprůhledných firem, které je sponzorují, a z jaké činnosti tyto peníze pochází,“ řekl.  

STAN probere s lídry pětikoalice i Farského stáž

Zástupci hnutí budou tento týden také jednat s Piráty o odjezdu poslance Jana Farského (STAN) na dlouhodobou studijní stáž. V úterý budou jeho odjezd probírat předsedové jednotlivých stran vládní pětikoalice. 

Ministr vnitra Rakušan uvedl, že ke kauze se Starostové vyjádří do konce tohoto týdne. Doplnil, že počítá také s dalším vnitrostranickým jednáním ohledně Farského.

Poslanec a místopředseda hnutí STAN před týdnem oznámil, že bude půl roku na stáži na univerzitě v americkém Oregonu, protože Fulbrightova komise podpořila jeho projekt a získal prestižní stipendium. Vzdal se poslaneckého platu a slíbil, že i ze stáže se případně vrátí na klíčová sněmovní hlasování. V podzimních volbách byl lídrem krajské kandidátky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Evropu sužují horka, počet obětí narůstá

Evropu sužují vlny veder. Teplotní rekordy padají v Británii, Francii i v Česku. Země hlásí také oběti. Počet utonulých, kteří se chtěli osvěžit koupáním, ve Francii vzrostl na padesát pět. Kvůli teplému a suchému počasí varují meteorologové před požáry. Ministerstvo zdravotnictví sestavilo desatero doporučení pro horké dny. Kvůli vedru se ruší také některé venkovní akce. Na víkend hlásí meteorologové až čtyřicet stupňů.
14:01Aktualizovánopřed 40 mminutami

Některá města letos otevřela opravená koupaliště, jinde ale začátek prázdnin nestihli

Začátek letních prázdnin odstartoval hlavní sezonu koupališť. Zatímco některá města a obce letos otevřely nové biotopy nebo dokončily rozsáhlé rekonstrukce koupališť, jinde práce nabraly zpoždění. Důvodem jsou komplikace při stavbě i změny projektů.
před 1 hhodinou

Je-li Ústavní soud obviňován z aktivismu, je to obvinění z neznalosti, říká Rychetský

„Když někdo vyčítá politický aktivismus Ústavnímu soudu, tak to je Čech, který neví, jaká je role Ústavního soudu. Ona je politická. On řeší politický spor mezi ústavními institucemi,“ zdůraznil v pořadu Interview ČT24 moderovaném Jiřím Václavkem emeritní předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský, který dodal, že ÚS si nevybírá, co bude soudit. „Musí soudit to, co mu aktivní legitimovaný subjekt předloží,“ poznamenal.
před 2 hhodinami

AfD je démonizována a čelí diskriminaci, prohlásili Klaus a Okamura na konferenci

Bývalý český prezident Václav Klaus a předseda české Poslanecké sněmovny Tomio Okamura (SPD) v pátek vystoupili na konferenci, kterou v německém Spolkovém sněmu uspořádala strana Alternativa pro Německo (AfD). Klaus odsoudil „démonizaci“ strany, kterou loni německá civilní tajná služba označila za prokazatelně pravicově extremistickou. Podle Okamury čelí AfD v Německu diskriminaci. Popřál jí, aby konečně vyhrála volby a usedla v německé vládě.
před 3 hhodinami

Teplotní rekordy v pátek ohlásily desítky stanic. Podívejte se

Česko v posledních dnech sevřely mimořádně vysoké teploty. V pátek padl první teplotní rekord už po jedenácté hodině dopoledne. Nejtepleji bylo stejně jako v několika předchozích dnech v Doksanech na Litoměřicku, kde naměřili 38,1 stupně Celsia. Rekordní hodnota pro 26. červen to ale pro tuto stanici není, v roce 2019 tam bylo ještě o osm desetin stupně tepleji. Rekordy pro 26. června padly na 66 ze 171 stanic, které měří více než 30 let, což představuje 39 procent.
11:36Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Loňský blackout byl souběh událostí, potvrdili mezinárodní experti

Rozsáhlý výpadek elektřiny v části Česka loni v červenci byl podle skupiny mezinárodních expertů souběhem několika vzájemně nezávislých technických a provozních událostí. Výsledky šetření jsou tak v souladu s loňským vyšetřováním českého provozovatele přenosové soustavy ČEPS. Experti i pracovní skupina vedená Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) zároveň pro předcházení podobným incidentům vydali soubor doporučení.
10:41Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vnitro porušilo práva SPD zařazením do zprávy o extremismu za rok 2022, rozhodl soud

Ministerstvo vnitra porušilo práva hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD), když ho zařadilo do zprávy o extremismu za rok 2022, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 7. Omluvu hnutí ale nepřiznal. Rozsudek není pravomocný, lze proti němu podat odvolání k Městskému soudu v Praze. Ministerstvo vnitra sdělilo, že vyčká na písemné vyhotovení rozsudku.
14:06Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Primátor Karviné Wolf nepůjde do vazby, rozhodl pravomocně soud

Soudkyně Okresního soudu v Ostravě propustila po téměř čtyřhodinovém jednání primátora Karviné Jana Wolfa (nestr., dříve SOCDEM) obviněného v korupční fotbalové aféře. Státní zástupce pro něj žádal vazbu, protože se obával, že bude ovlivňovat svědky. Soudkyně ale návrhu nevyhověla, zmiňované důvody neuznala. Novinářům to po skončení jednání řekl mluvčí soudu Dalibor Zecha. Proti rozhodnutí se není možné odvolat, Wolf, který vinu odmítá, tak bude stíhán na svobodě.
13:51Aktualizovánopřed 6 hhodinami
Načítání...