Opozice chtěla ve sněmovně vyzvat k odvolání Rakušana z vlády. Podle něj STAN vrátí dary, které by byly problematické

Vládní hnutí STAN je podle svého předsedy Víta Rakušana připraveno vrátit finanční dary, u nichž by se potvrdilo, že je poslali lidé usvědčení z trestné činnosti. Reagoval na informace serveru SeznamZprávy.cz, podle nichž hnutí STAN sponzorují firmy trestně stíhaného muže. Na něj odkazoval i předseda SPD Tomio Okamura v úvodu mimořádné schůze poslanců, která se sešla ve čtvrtek na podnět opozičních stran. Návrh na zřízení vyšetřovací komise, která by se hospodařením STAN zabývala, sněmovna zatím neprojednávala, SPD jej chce prosadit v pátek. Lídři koaličních stran ale vyjádřili podporu Rakušanovi.

Vít Rakušan
Zdroj: ČTK Autor: Šulová Kateřina

„To, co se objevilo na serveru Seznam – že jeden z lidí, kteří měli stát za darem pro hnutí STAN, je trestně stíhaný – pro nás byla nová informace. (…) Tento konkrétní dar ověřujeme. Pokud by komukoli byla prokázána vina, v té chvíli dar automaticky a rychle vracíme,“  prohlásil Vít Rakušan na tiskové konferenci poté, co získala důvěru vláda Petra Fialy (ODS).

Tomio Okamura v úvodu dopolední mimořádné schůze STAN a Rakušana ostře kritizoval. „Je to tak gigantický a absurdní střet zájmů, že to snad pochopí každý z vás,“ uvedl šéf SPD. Spory o financování STAN dal do souvislosti i s Rakušanovou loňskou schůzkou s policejním prezidentem Janem Švejdarem, který následně oznámil svou rezignaci. Rakušan podle Okamury policejního prezidenta „vyštval“.

Protože neprošel program mimořádné schůze – hlasovalo pro něj jen 85 ze 179 přítomných poslanců, potřeba bylo 90 hlasů – nemohl promluvit nikdo kromě poslanců s přednostním právem. To jsou v případě SPD jen Okamura a předseda klubu Radim Fiala. Okamura se však k tématu vrátil i při večerním jednání o důvěře vládě. Požadoval, aby premiér vyzval předsedu STAN Víta Rakušana, aby financování hnutí objasnil, a aby také navrhl prezidentovi Rakušanovo odvolání z vlády.

O svolání mimořádné schůze požádali opoziční poslanci nikoli kvůli čerstvým zjištěním Seznamu, nýbrž kvůli předchozím informacím, podle kterých dary pro STAN údajně pocházejí ze zahraničí. 

Podle Rakušana jsou všechny dary, které jeho hnutí dostalo, buď od českých občanů, nebo od společností s českým identifikačním číslem a sídlem v Česku, které v Česku odvádějí daně a zaměstnávají pracovníky. „Dejte trestní oznámení, ať to prošetří Policie České republiky, ať se ukáže, že hnutí STAN žádný zákon neporušilo,“ vyzval Rakušan Okamuru.

Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová však Rakušanovy argumenty zpochybnila. Podle ní mají české IČO i společnosti, o kterých by nikdo netvrdil, že jsou české. „Já to skutečně nepovažuji za transparentní, ani to nepovažuji za něco, co je v pořádku,“ uvedla. Klíčovou otázkou podle ní je, kdo jsou lidé, kteří za těmito společnostmi stojí.

Slib, že by hnutí STAN vrátilo peníze, pokud by vyšlo najevo, že ten, kdo je poslal, páchal trestnou činnost, Schillerové nestačí. „Tam by ani neměl říkat předseda hnutí STAN, že si to nechá prošetřit, to by měl vrátit okamžitě,“ řekla.

Opozice chtěla na mimořádné schůzi prosadit usnesení vyzývající předsedu vlády k odvolání Rakušana z postu ministra vnitra a jeho nahrazení nominantem mimo uskupení Starostové. Předseda SPD Tomio Okamura také volal po vytvoření sněmovní vyšetřovací komise k financování hnutí STAN. SPD a ANO podle něj už mají čtyřicet poslaneckých podpisů, aby sněmovna musela vznik komise projednat. Návrh chtějí předložit v pátek. 

Bartoš: STAN musí financování vysvětlit

Podle předsedy koaličních Pirátů Ivana Bartoše má STAN své financování vysvětlit. „V případě, že jsou nějaké peníze darovány v rozporu se zákonem či z problematických zdrojů, je namístě takové peníze vrátit. A to platí pro všechny politické strany,“ uvedl Bartoš na Twitteru.

Po večerním jednání sněmovny Bartoš znovu zdůraznil, že „je důležité, aby financování stran bylo v pořádku, aby tam nebyly pochybnosti“, ale dodal, že se o tom koaliční špičky včetně Rakušana bavily. Ocenil, že předsednictvo STAN dary prověří, za zásadní považuje, že je hnutí připraveno vrátit případné problematické dary. Také premiér Petr Fiala se svého koaličního partnera zastal. „My jsme se s panem předsedou Rakušanem o této věci bavili a shodli jsme se, že je potřeba všechny věci, o kterých se objevují na veřejnosti, v médiích pochybnosti, vyjasnit,“ uvedl s tím, že STAN to podle něj dělá. 

Babiš se střetl s Michálkem

Předseda pirátských poslanců Jakub Michálek označil v úvodu mimořádné schůze za pokrytecké, že ANO se dožaduje vyjasnění dárců hnutí STAN, a přitom je financováno Babišem, který je trestně stíhán, a společnostmi s ním spojenými, které čerpají státní dotace. „Je potřeba, abychom opustili tohleto pokrytectví, kdy někdo vidí třísku v oku svého bližního, ale nevidí trám v oku svém,“ uvedl Michálek.

Expremiér a šéf ANO Andrej Babiš poté označil předsedu pirátských poslanců Jakuba Michálka za psychopata. Obvinil také pirátského poslance „z posedlosti Babišem“, stejně jako předsedu STAN Rakušana. Michálek poté vyzval Babiše, aby se hanlivých výrazů a urážek do budoucna zdržel.

Na financování upozornily MF Dnes a Seznam Zprávy

Na sponzorské dary přicházející v posledních měsících na transparentní účet STAN upozornila v polovině prosince Mladá fronta DNES. Podle listu šlo o částky 100 tisíc až 200 tisíc korun. Posílaly je podle deníku firmy, které ovládají stejní lidé, respektive společnosti, které ovládají firmy z Kypru nebo v minulosti kyperské firmy založily.

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek napsal, že spolumajitel firem, které hnutí STAN darovaly několik milionů korun, je trestně stíhaný v daňové kauze. Podle serveru jsou sponzorské firmy jako WEEE, REMA Systém, DBK management či East Building manažersky a akcionářsky propojené. Ekonomický deník v dubnu 2019 napsal, že policie obvinila společnost REMA Systém a další právnické subjekty, ale také jejich majitele, z daňového úniku, který vznikl prostřednictvím předražené reklamy. Následně státní zástupci stíhání některých obviněných zrušili, nadále ale některé subjekty stíhá, ověřily Seznam Zprávy u zdroje z vedení policie.

Seznam Zprávy dále píšou, že problémový je i dar od firmy REMA, která podle některých právních názorů žádný dar politické straně či hnutí nebyla oprávněna poskytovat, jelikož působí v oblasti recyklace elektroodpadu, kde to nový zákon zakazuje. Jejím případem se bude zabývat ministerstvo životního prostředí, píše server.

Mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová nicméně poukázala na to, že kolektivní systémy, jaké provozuje i REMA Systém, se po přechodnou dobu řídí vedle zmíněného nového zákona i předchozím zákonem o odpadech. Ten je v tomto směru „měkčí“ a žádná striktní omezení ohledně darů nestanovuje.