Firmy, přes které se vyváděly peníze z Homolky, končí. Ministr přezkoumá další nákupy nemocnice

Události ČT: Firmy, přes které se vyváděly peníze z Nemocnice na Homolce, končí (zdroj: ČT24)

Nemocnice Na Homolce ohlásila definitivní konec dceřiných firem, přes které byly v minulosti vyváděny peníze. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) chce ale prověřit okolnosti likvidace. Vadí mu například, že likvidátorkou je trestně stíhaná insolvenční správkyně Jaroslava Dlabolová. Zkoumat chce také, jak bude nemocnice dál nakupovat zdravotnický materiál.

Dceřinné firmy Nemocnice Na Homolce končí. Její vedení oznámilo, že přes poslední z nich – Holte Medical – přestala nemocnice nakupovat.

„Od prvního dubna bude již veškerý nákup a dodávky zdravotního materiálu výhradně v kompetenci Nemocnice Na Homolce,“ uvedla mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Dceřiné společnosti nemocnice se staly terčem kritiky po kauze exředitele tohoto zdravotnického zařízení Vladimíra Dbalého. Ten spolu s dalšími lidmi čelí obžalobě, která je viní z korupce a manipulace veřejných zakázek. Několik kontrol odhalilo, že peníze v minulosti mizely i prostřednictvím dceřiných firem a některé byly vynakládány nehospodárně.

Proto nemocnice začala firmy rušit. Poslední objednané zboží skrze společnost Holte Medical by tak mělo do nemocnice dorazit do konce března. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch však chce ještě prověřit, jak nyní bude nemocnice nakupovat sama.

„Já budu určitě chtít přehled o vysoutěžených zakázkách. Aby nemocnice, pokud skutečně jsou nákupy převedeny pouze pod ni, měla vše řádně vysoutěženo podle zákona,“ uvedl Vojtěch.

Úkol zlikvidovat dceřiné firmy dostala nemocnice již za ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Současný ministr Adam Vojtěch (nestr. za ANO) před časem Homolku za pomalý postup likvidace poslední společnosti kritizoval.

A spolu s ním i někteří poslanci zdravotního výboru sněmovny. „Dle mého názoru to byla hodně dlouhá doba. Já chápu, že ty smlouvy nelze ukončit ze dne na den, ale přeci jen doba čtyř let je dlouhá,“ říká poslanec za KDU-ČSL Vít Kaňkovský.

„Je evidentní, že celý minulý rok se toho mnoho nedělo. A najednou bylo možné společnost zlikvidovat,“ uvedla poslankyně Olga Richterová (Piráti). Nemocnice však tvrdí, že právě v loňském roce objem nákupů významně snížila.

Trestní stíhání insolvenční správkyně

Ministr chce nyní prověřit i novou informaci o tom, že sama likvidátorka dceřiné společnosti Holte Medical Jaroslava Dlabolová čelí v případu, který s Nemocnicí Na Homolce nijak nesouvisí, trestnímu stíhání.

Kvůli tomu jí také ministerstvo spravedlnosti pozastavilo právo k výkonu činnosti insolvenční správkyně (v té ale působí jinde – pozn. red.). „Byla jí pozastavena funkce proto, že je proti ní vedeno trestní stíhání. Ty důvody jsou takové, že narušovala důvěru v insolvenčního správce. Dokud nebude její stíhání vyřešené, tak jí ta funkce bude pozastavena,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Soudy pak kvůli rozhodnutí ministerstva začaly řešit, zda Dlabolovou odvolají z funkce insolvenčního správce ve společnostech, kde již byla ustanovena. Například Městský soud v Praze v jenom z případů rozhodl, že ač nemůže ze zkušeností s touto insolvenční správkyní dospět k závěru, že by své povinnosti zanedbávala, odvolal ji z funkce.

„Přesto má za to (Městský soud v Praze – pozn. red.), že okolnost, že je stíhána v souvislosti s činností správce závodu, tedy v souvislosti se správou cizího majetku, ohrožuje důvěru v řádný výkon funkce insolvenčního správce, která z velké části spočívá právě ve správě cizího majetku,“ popisuje odůvodnění Městského soudu v Praze soudce z vrchního soudu ve svém rozhodnutí. V něm tato odvolací instance zrušila verdikt městského soudu, protože podle něj není pozastavení činnosti insolvenčního správce důvodem k jeho odvolání.

„Za prvé si myslím, že by se u nás měla ctít presumpce neviny. Za druhé nejsem obžalovaná a fyzicky mi nic nebrání výkonu činnosti,“ uvedla Dlabolová. A dodala, že se také brání proti rozhodnutí ministerstva spravedlnosti.

Podle právníka Transparency International Petr Leyera tato situace podle zákona Dlabolové nebrání, aby vykonávala funkci likvidátorky ve společnosti Holte Medical. Avšak je podle něj varovným signálem. „Podle mého názoru to ale úplně vhodné není a myslím, že ta společnost by měla opravdu velmi zvážit, zda by tato osoba měla pokračovat ve funkci likvidátora,“ uvedl Leyer.

Likvidátora jmenuje valná hromada společnosti, v níž zasedli zástupci nemocnice. A věc se nelíbí ani ministrovi zdravotnictví. „To asi není úplně optimální stav. Takže já tu věc budu řešit,“ uvedl Vojtěch.

Dlabolová říká, že v době, kdy byla určena jako likvidátorka dceřiné společnosti nemocnice, stíhaná nebyla. „S ukončením činnosti Holte Medical je tolik starostí, že tohle považuji za naprostou banalitu,“ uvedla likvidátorka Dlabolová na dotaz, zda o situaci informovala vedení nemocnice.

Mluvčí zdravotnického zařízení Martina Dostálová pak na dotaz ČT uvedla, že pro ně je to nová informace. „Jak jsme se nyní ujistili, likvidátor nemá povinnost informovat o pozastavení činnosti insolvenčního správce. Ing. Dlabolová je likvidátorkou dceřiných společností Nemocnice Na Homolce, nikoliv insolvenční správkyní. Dle informací, které máme k dispozici, je Dlabolová způsobilá pro výkon činnosti likvidátora,“ uvedla Dostálová.
K samotnému stíhání se Dlabolová nechce vyjadřovat.