České úřady obstavily ruskému oligarchovi vilu za desítky milionů

Nahrávám video
Události: České úřady obstavily vilu ruského oligarchy
Zdroj: ČT24

Stát obstavil další majetek oligarchy napojeného na Putinův režim. Konkrétně jde o vilu sankcionovaného miliardáře Andreje Kozicyna. Podnikatel ještě po začátku ruské invaze vlastnil elektrotechnický podnik v Kralupech nad Vltavou nebo firmu na výrobu letadel v Kunovicích.

Andrej Kozicyn donedávna vedl ruskou Uralskou důlní a hutní společnost. Český Finanční analytický úřad mu v tuzemsku obstavil karlovarskou vilu za desítky milionů korun.

Ovládal také průmyslový areál v Kralupech nad Vltavou, kde se vyrábí polovodiče. Společnost na počátku roku 2022 avizovala, že do areálu investuje asi 700 milionů korun a zaměstná stovku lidí. Majitelem výrobních hal je společnost Astrum LT. Sankcionovaný Andrej Kozicyn se svého podílu v majetkové struktuře papírově zbavil zhruba půl roku po zahájení plnohodnotné invaze na Ukrajinu. Firma nyní patří právníkovi zastupujícímu klienty z Ruska.

Společnost na dotazy ohledně změny majitele firmy a osoby sankcionovaného Kozicyna neodpověděla. Nový vlastník Konstantin Lavrušin zaslal pouze obecné vyjádření. „Astrum LT je českou obchodní společností s ryze českou majetkovou účastí a místním financováním. V současné době dokončujeme výstavbu jedinečného výrobního areálu,“ uvedl.

Obstavený majetek za miliardy

Andrej Kozicyn do loňského května ovládal také kunovického výrobce letadel. V roce 2015 továrnu osobně navštívil s delegací z Ruska a sliboval, že „všechno bude moderní“.

V Česku byl podle Finančního analytického úřadu zatím na základě evropských sankcí lidem napojeným na Putinův režim obstavený majetek za více než deset miliard korun. Na českém sankčním seznamu je zatím pouze ruský patriarcha Kirill.

Ministerstvo zahraničí tvrdí, že prioritně navrhuje lidi na evropský sankční seznam. Teprve pokud neuspěje, uvažuje o tom českém.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Sněmovna nevydala Babiše a Okamuru k trestnímu stíhání

Soudní řízení s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem v dotačním případu Čapí hnízdo nyní pokračovat nebude. Sněmovna nevydala Babiše k trestnímu stíhání v souladu s dřívějším doporučením mandátového a imunitního výboru. Poslanci podobně zamítli vydání předsedy sněmovny a šéfa SPD Tomia Okamury k trestnímu stíhání v kauze předloňských volebních plakátů jeho hnutí. Nesouhlas s vydáním podpořili v obou případech všichni přítomní poslanci koaliční většiny ANO, SPD a Motoristů.
03:41Aktualizovánopřed 17 mminutami

Paliva v Česku po útocích na Blízkém východě výrazně zdražila

Pohonné hmoty v Česku po nedávném zahájení bojů na Blízkém východě zdražily. Nafta se prodává za průměrných 35,10 koruny za litr, což je o 2,13 koruny více než před týdnem. Cena benzinu Natural 95 se od té doby zvýšila v průměru o 1,21 koruny na 34,68 koruny. Zhruba po dvou letech je tak průměrná cena naturalu nižší než diesel, naposledy to bylo v únoru 2024. Příčinou jsou rostoucí ceny ropy. V meziročním srovnání jsou ale paliva stále levnější, vyplývá z údajů společnosti CCS.
12:51Aktualizovánopřed 18 mminutami

V Praze přistál let s dalšími Čechy z Dubaje a Ammánu

Na pražském letišti přistálo před pátou odpoledne letadlo z jordánského Ammánu společnosti Smartwings, přistát mělo už v 15:20. Letadlo si od aerolinek pronajal stát. Se zhruba osmdesátiminutovým zpožděním dorazilo před 14:00 i letadlo Emirates z Dubaje. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) uvedl odpoledne, že letiště v Ománu je přetížené. Jeden vládní speciál tam ale podle něj přistál a lidé jsou už na cestě do Česka. Lidé se vrací kvůli konfliktu na Blízkém východě.
11:12Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Česko riskuje, že bude mezi státy NATO s nejnižšími výdaji na obranu, řekl velvyslanec USA

Česko v návrhu státního rozpočtu na letošní rok podle amerického velvyslance v Praze Nicholase Merricka riskuje, že bude patřit mezi země s nejnižšími výdaji na obranu v Severoatlantické alianci (NATO), co se týče jejich podílu na hrubém domácím produktu (HDP). Podle Merricka hrozí i to, že nesplní své závazky vůči NATO ohledně budování schopností své armády. Letošní navrhovaný rozpočet je maximum možného pro tento rok, reagoval premiér Andrej Babiš (ANO).
15:55Aktualizovánopřed 4 hhodinami

ÚOHS zastavil správní řízení se Seznam.cz, firma upravila podmínky

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zastavil správní řízení se společností Seznam.cz, kterou podezíral ze zneužití dominantního postavení. Důvodem byla cenová pravidla inzerce pro realitní zprostředkovatele na serveru Sreality.cz. Úřad zastavil řízení poté, co Seznam navrhl, že pravidla upraví. Rozhodnutí je pravomocné. Seznam zavede nový obchodní model Srealit od začátku dubna.
10:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropa se musí v bezpečnosti postavit na vlastní nohy, řekl prezident

Po letech komfortu bezpečnostních garancí zajištěných především jinými nastává doba, kdy se Evropa musí skutečně postavit na vlastní nohy, řekl prezident Petr Pavel na konferenci Bezpečnost není samozřejmost. Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) uvedl, že všichni spojenci by měli jednoznačně podpořit USA a Izrael v souvislosti s úderem v Íránu. Aktuální konflikty ukazují podle ministra obrany Jaromíra Zůny (za SPD) důležitost protivzdušné obrany. Náčelník generálního štábu Karel Řehka řekl, že nelze tvrdit, že bude Česko spolehlivým spojencem v NATO a posílí protivzdušnou či teritoriální obranu, a přitom nezvýší obranné výdaje.
08:28Aktualizovánopřed 5 hhodinami

O víkendu bude pokračovat slunečné počasí, místy budou mlhy

V Česku bude i o víkendu pokračovat převážně slunečné počasí bez srážek. Místy se ráno objeví mlhy. V sobotu by mohly denní teploty vystoupat až k sedmnácti stupňům Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 11 hhodinami

VideoÍrán dopadne na naši ekonomiku, míní Skopeček. Schillerová varuje před unáhlenými závěry

Je zřejmé, že konflikt v Íránu bude mít dopad na českou ekonomiku, míní místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Zmínil rostoucí cenu ropy a s tím spojené zdražování pohonných hmot. Dodal, že jde jenom o to, jak velký dopad bude a jak dlouho konflikt potrvá. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) má za to, že je v tuto chvíli třeba vyčkat na to, jak se konflikt vyvine a není podle ní čas na unáhlená rozhodnutí. Politici diskutovali také o okolnostech repatriačních a evakuačních letů z Blízkého východu. Debata se věnovala také návrhu státního rozpočtu, v němž opozice i prezident Petr Pavel apelují na navýšení výdajů na obranu. Diskusí v Událostech, komentářích provázel Lukáš Dolanský.
před 12 hhodinami
Načítání...