Bývalý předseda Senátu Kubera zemřel na infarkt, zní závěr pitvy

Příčinou náhlého úmrtí Jaroslava Kubery (ODS), který byl v té době ve funkci předsedy Senátu, byl infarkt. Definitivně to potvrdila pitva, ke zkoumání otravy nebyl důvod. Vyplývá to ze závěru pitevního protokolu, k němuž se prostřednictvím sociální sítě vyjádřila Vendula Vinšová, dcera zesnulého politika. Dlouholetý primátor Teplic zemřel nečekaně 20. ledna ve věku 72 let.

„Konečně jsme obdrželi pitevní protokol. Je nám jasné, že všichni čekají na jeho obsah. Důležitou informací je, že pitva byla provedena hned 21. ledna. Vše ostatní bylo nesmyslné zdržování, ale dejme tomu, že to je náš subjektivní pocit,“ napsala Vinšová.

Podle ní se ve zmíněné zprávě uvádí, že byl preventivně zajištěn materiál na toxikologické vyšetření, k němuž vzhledem k jednoznačnému pitevnímu nálezu není indikace ani nebyl dodatečně vznesen požadavek na analýzu. „Přitom my jsme podezření uvedli jak při osobní schůzce, tak ve stížnosti, kterou jsme podávali,“ poznamenala Vinšová.

Závěr protokolu rodina konzultovala s Kuberovým ošetřujícím lékařem, jenž k tomu uvedl, že kromě plic, které odpovídaly dlouholetému kouření, byl zdravý.

„Sám nepochybuje o tom, že infarkt byl vyústěním šíleného psychického tlaku, kterému byl vystaven, neboť znal otce jako aktivního sportovce, který subjektivní potíže ve smyslu sklerotických změn cévního řečiště nikdy neudával. Toť závěr, co se týče zdravotního stavu. Víc nevíme a zřejmě se už nedozvíme,“ dodala.

Výrazný politik ODS Kubera byl dvě desetiletí senátorem, od roku 2016 byl ve vedení horní komory, nejprve jako místopředseda a v závěru roku 2018 byl zvolen předsedou. Kuberova manželka Věra už dříve uvedla, že politik byl krátce před smrtí pod velkým tlakem kvůli plánované cestě na Tchaj-wan.

Odložené doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 5. a 6. června.