Bradáčová plánuje kontrolu případů kyberzločinů, kde mohly být chyby ve vyšetřování

Nahrávám video
Otázky Václava Moravce: Lenka Bradáčová
Zdroj: ČT24

Nová nejvyšší státní zástupkyně Lenka Bradáčová plánuje jednat s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS) o rozšíření působnosti vrchních státních zastupitelství v případech kyberkriminality. Sdělila to v Otázkách Václava Moravce. Návrh vyhlášky už má podle ní resort k dispozici. Také usiluje o kontrolu u závažných kybernetických trestných činů, ve kterých mohlo dojít ke zmaření trestního řízení.

Případy ke kontrole podle Bradáčové vzejdou z analýzy, kterou si nechala zpracovat ohledně krajů spadajících pod pražské vrchní státní zastupitelství a kterou nyní plánuje doplnit i o zbývající dva moravské kraje. Výsledkem by podle ní mohly být změny vnitřních předpisů nebo také legislativy.

„Kontrola skončených věcí by neměla být dělána plošně, měla by zacílit na problematické trestní věci. Z obecné analýzy lze vytipovat trestní věci, kde mohlo dojít k zásadnímu zmaření objasnění špatným postupem policejního orgánu nebo nedůsledným postupem státního zastupitelství,“ řekla Bradáčová.

Z těchto nejzávažnějších trestných činů, které útočí například na kritickou infrastrukturu státu, podle Bradáčové zůstává neobjasněná většina. Důvodem je i to, že některé přicházejí z ciziny. Považuje proto za důležitou také mezinárodní právní spolupráci.

S Blažkem chce žalobkyně jednat o návrhu, podle kterého by měla Vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci převzít působnost u kybernetických trestných činů, které útočí na kritickou infrastrukturu státu. „Návrh už je ministerstvu delší dobu předložen, ale nyní po nástupu do funkce bych ráda intenzivně s ministrem spravedlnosti jednala, aby alespoň část nových bodů vyhlášky ve vztahu ke kyberkriminalitě přijal,“ oznámila.

Část návrhu související s kyberkriminalitou by podle ní mohla platit už od poloviny letošního roku. „Pokud chceme čísla objasněnosti zlepšit, je to celý balík opatření,“ dodala, přičemž právě opatřením se chce věnovat. Za důležitý bod v této věci také označuje posílení specializace v rámci státních zástupců a na všech článcích policie.

Pomoci může první náměstek Kasal

Na řešení trestních řízení týkajících se kyberkriminality by se podle Bradáčové mohl podílet i její nový náměstek Zdeněk Kasal, jehož Blažek do funkce jmenoval ve středu. „Jeho síla spočívá především v oblasti trestního řízení kyberkriminality a sjednocování trestání, které mnohdy budí emoce tím, že mnoho ukládaných sankcí bývá nepřezkoumatelných,“ vyjádřila se žalobkyně. Nového prvního náměstka označila za záruku kontinuity.

Kasal dosud působil na Nejvyšším státním zastupitelství jako ředitel odboru závažné hospodářské a finanční kriminality. Nyní by podle Bradáčové mohl řešit právě i sjednocování trestání, které ona už dříve označila za jednu ze svých priorit.

Předchozí nejvyšší žalobce Igor Stříž měl dva náměstky, Jiřího Pavlíka a Přemysla Poláka, funkci prvního náměstka se mu však podle Bradáčové nedařilo obsadit. Pavlík a Polák nyní podle žalobkyně na svých postech setrvávají a se třemi náměstky počítá i do budoucna, jak je to podle ní běžné.

Úniky ze spisů a institut dovolání

Bradáčová v pořadu hovořila také o problematice úniků z trestních spisů na veřejnost. Prý ale není zastáncem toho, aby byl v této věci zaveden nový trestný čin. „Já bych preferovala cestu správního trestání, ať už cestou nějakých pořádkových pokut, nebo přestupků,“ doplnila. Nebyla by ani pro návrh předsedy sněmovního ústavně-právního výboru Radka Vondráčka (ANO), který navrhuje zákaz zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí. Nepřinese podle ní řešení, které politici očekávají.

Ohledně institutu dovolání žalobkyně sdělila, že hodlá v posuzování základních přístupů postupovat stejně. „Možná o něco jiné to bude v tom, že se budu dožadovat takového rozhodnutí nejvyššího soudu i ve věcech, které jsou judikaturně méně pevné, to znamená, že soudy o nich rozdílně rozhodují.“

Bradáčová se funkce nejvyšší státní zástupkyně ujala v úterý, nahradila Igora Stříže, který rezignaci oznámil začátkem ledna. Bradáčovou v čele pražské instituce nahradil její náměstek Zdeněk Štěpánek.

Jako jeden z cílů si Bradáčová vytyčila mimo jiné redukci počtu stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři. Až bude pozici za sedm let opouštět, bude prý považovat za úspěch, když se úpravu alespoň podaří prosadit, řekla v pořadu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoZtráta reputace fotbalu, zhodnotil Šťastný nedohrané derby Slavie a Sparty

Nedohrané fotbalové derby Slavie a Sparty bude ještě dlouho předmětem diskuzí, řekl v pořadu Interview ČT24 ministr pro sport, prevenci a zdraví Boris Šťastný (Motoristé). Podle něj došlo ke ztrátě reputace fotbalu i nalomení důvěry mezi Slavií a fanoušky. Šťastný avizoval, že bude jednat se zástupci Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) o využití kamerových záznamů a technologie rozpoznávání obličejů. Ministr připustil, že legislativa vylučuje průběžné skenování lidí, ale zdůraznil, že existují výjimky. „Mým úkolem je ve spolupráci s ÚOOÚ, s ministerstvem vnitra a s ministerstvem spravedlnosti hledat cestu, jak to udělat,“ dodal ministr. Zdůraznil, že technologii není možné využít plošně, ale pouze za přísné regulace a v konkrétních případech. Rozhovor vedl moderátor Daniel Takáč.
před 2 hhodinami

Poslance čeká jednání o sporné novele rozpočtových zákonů

Poslance ve středu čeká závěrečné kolo projednávání sporné vládní novely zákonů týkajících se veřejných rozpočtů. Předlohu kritizuje opozice, obává se toho, že změny v zákonech umožní vládě nekontrolovatelné utrácení, a tím i nebezpečný nárůst státního dluhu. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) naopak vnímá opoziční kritiku jako „bouři ve sklenici vody.“
před 5 hhodinami

Neznámý pachatel odcizil z baziliky na Liberecku lebku svaté Zdislavy

Neznámý pachatel v úterý vpodvečer odcizil z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku lebku svaté Zdislavy. Historicky je její hodnota zřejmě nevyčíslitelná, uvedla na webu policie její regionální mluvčí Dagmar Sochorová. Policie žádá veřejnost o pomoc při pátrání. Svatá Zdislava je uctívaná jako patronka rodin, kongregace sester dominikánek, ale také litoměřické diecéze a českého národa, svatořečena byla v roce 1995.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Viceprezident Hospodářské komory Štefl byl propuštěn z vazby, píší Seznam Zprávy

Viceprezident Hospodářské komory Michal Štefl, stíhaný v kauze údajného zneužívání dotací na inovace, byl propuštěn z vazby. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Evropský pověřený žalobce Radek Mezlík webu řekl, že důvody vazby pominuly.
před 10 hhodinami

VideoFramatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci v jaderné energetice

Francouzská společnost Framatome a Centrum výzkumu Řež podepsaly smlouvu o spolupráci na vývoji jaderného paliva a technologií jaderné bezpečnosti. I to má přispět k postupnému odchodu od paliva z Ruska. Dodávky ruského paliva do Temelína nahradila americká společnost Westinghouse. V případě Dukovan byla podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže situace složitější, protože palivo se muselo zcela nově vyvinout – nikde na trhu nebyla nabídka paliva pro tamní typ reaktorů. Dukovany tak budou ruské palivo ještě zhruba rok a půl odebírat.
před 11 hhodinami

VideoPrůměrná cena poledního menu v restauracích přesáhla 200 korun

Obědy mimo domov lidem zdražily – průměrná cena poledního menu v českých restauracích v dubnu poprvé přesáhla dvě stě korun. Platí to hlavně pro velká města, za oběd tak lidé platí průměrně o šest korun více než v dubnu minulého roku. Ceny jsou nejvyšší v Praze, a to především ve čtvrtích, kde řada lidí pracuje v kancelářích. Nejnovější průzkum ukazuje, že pro průměrného zákazníka v Česku zůstává rozhodujícím faktorem cena.
před 11 hhodinami

Šťastný chce prosadit zákaz zahalování obličeje na sportovních akcích

Ministr pro sport Boris Šťastný (Motoristé) chce v reakci na výtržnosti při víkendovém fotbalovém pražském derby zakotvit v přestupkovém zákoně zákaz zahalování obličeje či zpřísnit sankce za vstup na hrací plochu. Řekl to po úterním jednání s fotbalovými funkcionáři. Ministr chystá také schůzku s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) ohledně možnosti využití kamerových systémů s rozpoznáním obličejů.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Slavia dostala pokutu 10 milionů, derby komise zkontumovala ve prospěch Sparty

Disciplinární komise kvůli nedohranému fotbalovému derby se Spartou potrestala klub SK Slavia Praha nejvyšší možnou pokutou 10 milionů korun, odehráním čtyř utkání bez přítomnosti diváků a kontumační prohrou 0:3. Sobotní duel v Edenu byl předčasně ukončen za stavu 3:2 pro domácí kvůli vniknutí slávistických fanoušků na hřiště a napadení několika hráčů soupeře. Sparta dostala pokutu 600 tisíc korun za výtržnosti fanoušků, kteří mimo jiné poničili zařízení stadionu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...