Bartík slovy o Zemanově rakovině trestný čin nespáchal. Žalobce zamítl stížnost Hradu

Policie nebude stíhat brněnského politika Svatopluka Bartíka za výrok, že prezident Miloš Zeman má rakovinu a zbývá mu pár měsíců života. Definitivně o tom rozhodl státní zástupce, který zamítl stížnost Hradu proti odložení věci. Informaci přinesl server Lidovky.cz. Výrok Zemanovi podle vyšetřovatelů vzhledem k jeho znovuzvolení neublížil. Podle Hradu, který chce pokračovat v civilním sporu, bude mít verdikt negativní důsledky pro celou společnost.

Vyjádření Bartíka původně policie prověřovala kvůli podezření z pomluvy a poškozování cizích práv. Záležitost odložila, proti čemuž Hrad podal stížnost, kterou státní zástupce v pátek zamítl.

Server Lidovky.cz uvedl, že státní zástupce Arne Nekula se při rozhodnutí přiklonil v případě pomluvy k závěrům kriminalistů, že nebyl prokázán úmysl, což zákon vyžaduje. Potvrdil také to, že Zemanova práva nebyla vážně poškozena. „Nebylo shledáno naplnění ani jeho stránky objektivní, tedy vznik vážné újmy na právech poškozeného. Usnesení policejního orgánu o odložení věci je tedy pravomocné,“ sdělil serveru Nekula.

Bartík označil rozhodnutí státního zástupce za výhru v prvním poločase a „dočasnou neprohru“. „Právo na informace o zdravotním stavu nejvyššího ústavního činitele si ještě budu muset obhájit u civilního soudu, kde jsem žalován panem prezidentem o asi pět na stole v českých a omluvu k tomu,“ napsal na svém Facebooku.

Ovčáček: Podle rozhodnutí je možné beztrestně šířit jakékoliv hrubé pomluvy a dezinformace

Zástupci Hradu rozhodnutí státního zástupce ostře kritizují. Podle Zemanova advokáta Marka Nespaly může Hrad použít „ještě některé instituty přezkumu“ rozhodnutí. „Podle zákona je tam možnost podnětu k výkonu dohledu nad dozorem. V rámci toho můžou vyplynout další právní úvahy nadřízených státních zastupitelství,“ řekl Nespala.

Zeman chce podle něj pokračovat v civilním sporu. Po Bartíkovi v něm požaduje vedle omluvy také náhradu nemajetkové újmy ve výši pěti milionů korun, uvedl Nespala.

Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka bude mít verdikt dalekosáhlé negativní důsledky pro celou společnost. Na Twitteru napsal, že podle rozhodnutí Městského státního zastupitelství v Brně je možné zcela beztrestně šířit jakékoliv hrubé pomluvy a dezinformace.

Nespala označil odůvodnění a právní závěry rozhodnutí státního zástupce za právně otřesné. V prohlášení, které je umístěno na webu Hradu, naznačil možnou souvislost s údajným ovlivňováním soudců ze strany Zemana a jeho kancléře Vratislava Mynáře. O nátlaku mluvili v posledních týdnech přední zástupci justice.

Bartík v závěru roku 2017 před blížícími se prezidentskými volbami napsal na Facebook, že Zeman má rakovinu, odmítá léčbu a zbývá mu pár měsíců života. Napsal to s ohledem na to, že Zeman znovu kandidoval na prezidenta a podle Bartíka měla veřejnost vědět, jak na tom zdravotně je. Později své tvrzení z internetu stáhl s odůvodněním, že nečekal takovou vlnu negativních reakcí jak na sebe, tak na prezidenta. Zeman ve volbách prezidentské křeslo obhájil.

Pražský hrad označil tvrzení za nepravdivá a podal na Bartíka žalobu a trestní oznámení. Městský soud v Brně loni na žádost Zemanových právníků projednávání žaloby přerušil kvůli tomu, že by se nejdřív mělo vyřešit trestní oznámení. Policie pak v prosinci trestní oznámení odložila.