Bankovní daň je nesmysl, řekl Babiš a navrhuje speciální fond. Zase jen řeči a nic z toho, míní Fiala

Nahrávám video

Premiér Andrej Babiš (ANO) v Otázkách Václava Moravce odmítl zavedení bankovní daně, jak ji navrhuje ČSSD. Místo daně Babiš navrhuje založení fondu, kam by banky odváděly 10 až 20 procent z dividend a peníze by šly na investice. Připustil ale, že s tím banky zatím nesouhlasí. Předseda ODS Petr Fiala poznamenal, že slibovaný plán investic dosud nikdo neviděl a Babiš ho odmítá zveřejnit.

Andrej Babiš se ve čtvrtek sešel se šéfy českých poboček některých bank. Místo vyššího zdanění, které by podle něj zpomalilo ekonomiku, navrhuje speciální fond. „Otázka je, jestli neudělat fond, kde by část dividend (banky - pozn. red.) neposlaly majitelům, ale nechaly tady pro nějaký investiční fond, který by realizoval investiční plán vlády,“ vysvětluje Babiš.

ČSSD, která s návrhem sedmiprocentní bankovní daně přišla, ale žádný fond nechce. Babišovu schůzku s bankéři ironicky komentovala například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD): „Shodla jsem se se zástupci miliardářů, že vyšší zdanění jejich miliardových příjmů by mohlo zpomalit ekonomiku. Zájmy této ohrožené skupiny musíme hájit. Tvrdě a nekompromisně.“

„Paní ministryně nikdy nebyla v reálném životě, ona ani pořádně neví, na co máme banky. Netuší, jak fungují peníze, jak se vydělávají peníze, co to je podnikat a na co banky máme,“ ohradil se Babiš.

Podle něj jsou v zahraničí se zavedením bankovní daně špatné zkušenosti. „V Rumunsku dokonce zbankrotovalo 12 bank, negativní zkušenosti jsou i na Slovensku, v Maďarsku. Co se stane? Lidi budou mít horší přístup k hypotékám, živnostníci nebudou mít úvěry. A hlavně my to nemáme v programu,“ řekl.

Souhlasí ale s názorem, aby se banky o své zisky dělily, například zvýšením výnosů z vkladů. Těch podle premiéra za posledních pět let přibylo o 700 miliard. „Je potřeba, aby banky daly lidem větší výnos, aby neúčtovaly poplatky a aby se podělily o zisk. A z dividend nechaly u nás peníze, které bychom vložili do národního investičního fondu a který by mohl být použit na investice, na které zatím nemáme peníze,“ míní Babiš.

Andrej Babiš věnoval Petru Fialovi červenou čepici s nápisem „Silné Česko“. Fiala mu za to předal program ODS „Silné Česko v Evropě 21. století“
Zdroj: ČT24

Daň by podle něj znamenala, že by banky méně půjčovaly a postihlo by to podle něj všechny. Upozornil, že tato nová daň ani není v koaliční smlouvě. „Bankovní daň je nesmysl, paní ministryně čte asi Pikettyho (francouzský levicový ekonom, pozn. red.), to je druhý Marx. To jsou ti francouzští ekonomové, tak se podívejme, co se děje ve Francii. Nesmysl! Bylo by to kontraproduktivní a poškodili bychom všechny občany, takže my jsme proti,“ prohlásil premiér. 

Fiala: Plán investic nám Babiš nechce ukázat

Bankovní daň nechce ani ODS, předseda strany Petr Fiala ale postup premiéra kritizuje. „Slyšíme řeči, co se bude dělat s bankami, ale nic konkrétního na stole není. To je úplně typický způsob vládnutí pana premiéra Babiše – spousta řečí a po pár dnech se ukáže, že z toho nic není. Novináři se mě ptali, jak to, že je hnutí ANO najednou pro sektorovou daň a odpoledne už to zase nebyla pravda,“ podivuje se Fiala.

Výdaje na investice
Zdroj: Ministerstvo financí ČR

Předseda ODS zpochybňuje i vládní investiční plán. „Slyšíme od pana Babiše, jaký má jakýsi úžasný plán investic za 3,5 bilionu, ale nechce nám ho ukázat. Když ho interpeloval předseda našeho poslaneckého klubu, tak (Babiš) řekl, že v nejbližší době ho představí vládě a veřejnosti. To bylo v listopadu. Do dneška to není na stole. Tak nevím, o jakých investicích máme mluvit. Nic konkrétního jsem neviděl,“ říká Fiala.

Naopak upozorňuje, že podíl státních investic na celkových výdajích státu klesá. Česko má také nejpomalejší růst ze zemí visegrádské čtyřky a podle Fialy vláda neřeší žádné podstatné problémy. 

Babiš odvětil, že na plánu investic se dál pracuje a představit by ho mohl do konce roku. Připouští také, že jeho návrh, aby banky odváděly 10 až 20 procent z dividend do speciálního fondu na investice, má ještě jeden drobný nedostatek – bankéři s ním nesouhlasí. „Na to nekývli. To je moje představa,“ připustil v Otázkách Václava Moravce.

Andrej Babiš v Otázkách Václava Moravce
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoKonflikt na Blízkém východě zdražuje plastové obalové materiály

Plastové obaly prudce zdražily kvůli situaci na Blízkém východě. Navíc se nemají jak dostat do Evropy. Tyto obalové materiály vznikají z ropy, jejíž cena od začátku konfliktu prudce stoupla. Došlo také k přerušení dodavatelských řetězců mezi Blízkým východem a Evropou, která není zcela soběstačná z hlediska výroby, ať už jde o polyethylen, či polypropylen, jež se především používají pro obalové materiály. Některé firmy proto už začaly používat alternativy k plastům, kvůli úsporám i ekologii. Úplné nahrazení ale v nejbližší době zatím reálné není. A tak se na dodávky například oblíbené strečové fólie čeká mnohem déle než dříve.
před 15 mminutami

ŘSD i Správa železnic chtějí příští rok o miliardy víc

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Správa železnic chtějí pro rok 2027 víc finančních prostředků než letos, aby mohly pokračovat v klíčových stavbách a pustit se i do nových projektů. Tuzemská dálniční síť by se měla v příštím roce rozšířit o třicet až pětatřicet nových kilometrů. Letos ŘSD plánuje zprovoznit téměř čtyřicet kilometrů hlavních dopravních tepen a dalších jednadvacet kilometrů silnic první třídy.
před 32 mminutami

Školy omezují používání mobilů, v některých děti tráví přestávky aktivněji

Ministerstvo školství doposud nemělo žádný přehled o tom, jak školy upravují používání mobilů během vyučování. Rozeslalo proto dotazníky do základních a středních škol i na konzervatoře. Předběžná data říkají, že většina zařízení už k nějaké formě omezení přistoupila. Březnový průzkum naznačuje, že pro jsou zhruba čtyři pětiny rodičů.
před 1 hhodinou

Lebku se podařilo vyprostit z betonu, neutrpěla vážnou újmu

„Viděla jsem ji a je v pořádku,“ řekla řeholní sestra Roberta Markéta Ševčíková o lebce svaté Zdislavy, kterou se expertům v neděli podařilo úspěšně vyjmout z betonu. Relikvii v úterý podle kriminalistů ukradl z baziliky v Jablonném v Podještědí pětatřicetiletý muž, podezřelého zadrželi ve čtvrtek. Při krádeži došlo k poškození lebky, obviněný ji následně podle policie zalil do betonu s cílem ji pohřbít. V sobotu soud v České Lípě neposlal muže do vazby, stíhán bude na svobodě.
11:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Kolínská U&C dodá průzkumné drony pro americkou armádu v Evropě

Kolínský výrobce bezpilotních prostředků U&C UAS uzavřel kontrakt na dodání průzkumných dronů jednotkám americké armády rozmístěným v Evropě. Tato pilotní zakázka v ceně ve stovkách tisíc eur, tedy v přepočtu několika milionů korun, je pro firmu pouhým počátkem v objemech výrazně násobně vyšších, sdělil výrobní ředitel společnosti Pavel Bulant. Hlavním odběratelem U&C UAS je Ukrajina.
před 1 hhodinou

Ve dvanácti krajských městech se sešli lidé k podpoře ČT a ČRo

Ve dvanácti krajských městech Česka se před pátou hodinou odpoledne sešli lidé, aby podpořili nezávislost médií veřejné služby. Pochody napříč ulicemi center měst na podporu České televize a Českého rozhlasu zorganizoval spolek Milion chvilek pro demokracii. Kritika organizátorů a účastníků míří na návrh zákona, který představil ministr kultury Oto Klempíř (za Motoristy) a který mimo jiné převádí financování ČT a ČRo pod státní rozpočet.
18:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

„Stahující se mračna.“ Šéf Ústavního soudu v Terezíně varoval před projevy autoritářství

Předseda Ústavního soudu ČR Josef Baxa na tryzně v Terezíně, která připomněla oběti nacistické perzekuce, varoval před projevy autoritářství. Současnou atmosféru ve společnosti přirovnal k době před nástupem nacismu. Vyzval lidi, aby nebyli lhostejní a bránili základní hodnoty a instituce. Pietní akce u příležitosti 81. výročí konce druhé světové války se účastnil také prezident Petr Pavel a další politici, diplomati nebo skauti.
10:30Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Slavia nespustí kamerový systém na rozpoznávání obličejů, řekl Tvrdík

Fotbalová Slavie nakonec nespustí kamerový systém na rozpoznávání obličejů, řekl předseda představenstva klubu Jaroslav Tvrdík v Nedělní debatě ČT. Názor změnil po diskusi na Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ), klubu by za protizákonné jednání hrozily pokuty ve výši stovek milionů korun. Tvrdík přiblížil, že během nedohraného pražského derby, kdy došlo k výtržnostem, nebylo strategií zabránit fanouškům ve vstupu na hrací pole, ale bránit hráče a sektor hostů.
před 4 hhodinami
Načítání...